A Trump-kormány újabb súlyos lépésre készül a Harvard Egyetem ellen, miután már 2 milliárd dollárnyi forrást vontak meg tőle. Ez a döntés újabb csapást jelentene a neves intézmény számára.

A híres egyetem inkább elállt a 2 milliárd dolláros szövetségi támogatástól, minthogy megfeleljen a szélsőségek kiszűrésére vonatkozó állami követelményeknek. Jelenleg az a kockázat áll fenn, hogy a jövőben nem tud majd külföldi hallgatókat fogadni.
Kristi Noem belbiztonsági miniszter kilátásba helyezte, hogy megfosztja a Harvard Egyetemet attól a lehetőségtől, hogy nemzetközi diákokat vegyen fel, ha nem adja át a nemzetközi diákok "illegális és erőszakos tevékenységéről" szóló nyilvántartásokat - közölte a hivatal szerdán.
Noem, a CNN beszámolója szerint, határozott hangnemben fogalmazta meg levelét az intézménynek. A levélben arra kérte a Harvardot, hogy 2025. április 30-ig nyújtson be részletes nyilvántartást a külföldi diákvízummal rendelkező hallgatók illegális és erőszakos tevékenységeiről. Ellenkező esetben azonnali hatállyal elveszítheti a diák- és cserelátogatói program (SEVP) tanúsítványát.
A belbiztonsági minisztérium (DHS) levele mindössze két nappal azután érkezett, hogy a szövetségi kormány, az egyetem ellenállása miatt, megvonta a 2 milliárd dolláros támogatást az intézménytől. A döntés hátterében az állt, hogy az egyetem nem volt hajlandó kellő lépéseket tenni az antiszemita és Hamász-párti szélsőségek visszaszorítása érdekében, valamint nem biztosította a tavaly számos atrocitás célpontjává vált zsidó diákok nagyobb védelmét.
A Harvard Egyetem szóvivője legutóbbi közleményében megerősítette, hogy tudomásuk van a levél tartalmáról, azonban továbbra is fenntartják korábbi álláspontjukat. Hangsúlyozták, hogy "nem fogják feladni függetlenségüket, és nem mondanak le alkotmányos jogaikról." Az egyetem kijelentette, hogy elkötelezettek a törvények betartása iránt, és elvárják, hogy az adminisztráció is ennek megfelelően járjon el.
A DHS levele arra hívja fel a figyelmet, hogy a Harvard Egyetem "ellenséges tanulási környezetet" teremt a zsidó hallgatók számára - számolt be erről a The Harvard Crimson diáklap. Az újság szerint a levélben az áll, hogy "a külföldi diákok számára való bejutás a Harvardra nem kiváltság, hanem nem automatikus jog".
A levélben az egyetemhez intézett kérdés arra irányul, hogy nyújtson részletes tájékoztatást a vízummal rendelkező hallgatókat érintő, „más diákokat vagy az egyetem munkatársait veszélyeztető ismert fenyegetésekről”, továbbá a „tanulási környezet zavartalanságát” befolyásoló eseményekről. Emellett kérik, hogy tájékoztassanak minden olyan fegyelmi intézkedésről, amelyet „más diákok vagy a közösség biztonságát veszélyeztető, illetve demonstrációkban való részvétel miatt hoztak” – számolt be erről a The Crimson.
Mark Goldfeder, a National Jewish Advocacy Center vezetője, a Harvard hétfői, a kormánnyal szembemenő nyilatkozatára reagálva az X közösségi platformon megjegyezte: "Egyetlen egyetem - bármennyire is magabiztosnak és jogosultnak érzi magát - nem diktálhatja meg a szövetségi kormánynak, hogyan költse el az adófizetők pénzét. A Harvard folytathatja a diszkriminációt, de mi nem állunk kötelesek ezt finanszírozni."