1. "Ne aggódj, nem kell mindig mindenkinek a kedvében járnod, fontos, hogy a saját érzéseidre is figyelj." 2. "A hibák nem a gyengeség jelei, hanem lehetőségek a tanulásra, úgyhogy bátran kísérletezz!" 3. "Az érzelmek kifejezése nem gyengeség, hanem b

Az érzelmileg intelligens gyerek nevelése ott kezdődik, hogy a szülő is az, és úgy is kommunikál az utódjával. Tökéletes szülő nincs, ha mélyen magába néz, mindenki, akinek gyereke van fel tud idézni legalább egy olyan esetet, amikor olyat mondott, amit utólag megbánt. Egy neuropszichológus elárulja, hogy mi az a 3 mondat, amit viszont mindenképpen kerülni kell.
Dr. Julia DiGangi, tapasztalt neuropszichológus, aki különleges figyelmet fordít a kommunikációs stílusok fejlesztésére, fontos titkokat oszt meg arról, hogyan alakíthatunk ki egészséges és empatikus kapcsolatokat. Szerinte három olyan mondat létezik, amelyet a szülőknek el kell kerülniük, ha érzelmileg intelligens gyermekeket kívánnak nevelni. Ezek a kijelentések nemcsak a gyerekek érzelemvilágára hatnak, hanem a szülő-gyermek kapcsolat dinamikáját is befolyásolják. Érdemes tehát figyelmesen hallgatni, hogy miként formálhatjuk a jövő generációját!
Az agy arra van beprogramozva, hogy akkor és ott teljesítsen, amikor és ahol tud. Tehát amikor a gyerekek küszködnek, az nem azért van, mert nem akarnak jól teljesíteni, hanem mert egyszerűen nem tudnak. Más szóval, nem a motiváció a probléma, hanem az, hogy nincs összhang a szülő elvárásai és a gyerek képességei között.
Hogyan tedd egyedivé a szöveget? Az érzelmi intelligencia jegyében érdemes felfedezni, hogy a gyermeked motivációi és képességei hol találkoznak. Például, ha azt tapasztalod, hogy a gyermeked túl sok időt tölt a videójátékok világában, míg az olvasás háttérbe szorul, kerüld el az olyan kérdéseket, mint: "Miért nem érdekelnek annyira a könyvek?". Inkább válassz egy nyitottabb megközelítést: "Észrevettem, hogy mennyire élvezed a videójátékokat. Kíváncsi vagyok, mi az, ami annyira megfog benne. Megosztanád velem a gondolataidat?"
"Egyszer olyan szülőkkel dolgoztam együtt, akiknek a lánya szenzoros nehézségekkel küzdött. Frusztráltak voltak, mert az orvosi rendelőnél a lány soha nem volt hajlandó kiszállni a kocsiból, úgy érezték, akármit mondanak neki, nem figyel rájuk, nem értették, miért csinálja ezt. De miután egy alkalommal behívták a beszélgetésre, megtudták, hogy valójában az orvosi rendelőben játszott zene zavarja. Ezt egy pár füldugóval könnyen orvosolni lehetett. Végső soron az igazi probléma az volt, hogy a szülők nem hallották meg a gyermekük igényeit" -- meséli a szakember, aki szerint a helyes kérdés nem az, hogy miért nem figyel a szülőre a gyerek.
Mit mondhatsz helyette? A gyermekek elméje arra van tervezve, hogy felfedezze a világot saját identitásának tükrében, nem pedig a te elképzeléseid alapján arról, milyennek kellene lenniük. Ha egy látszólag makacs gyerekkel kerülsz nézeteltérésbe, ahelyett, hogy azt firtatnád, miért nem figyel rád, gondold át ezt a kérdést: "Figyelmet szenteltem neked?".