Egy különleges megemlékezés keretében idézték fel a 25 évvel ezelőtt történt nagybányai ciánszennyezést Szatmárnémetiben. Az esemény során számos résztvevő gyűlt össze, hogy együtt emlékezzenek a tragikus eseményre és annak következményeire. A rendezvényh

Január 30-án az Élet Fája Környezetvédelmi és Humanitárius Egyesület, az ERASMUS+ program támogatásával megvalósuló "Folyómentő iskolák" projekt keretében, 11 partnerintézménnyel közösen idézte fel a 2000-es nagybányai ciánszennyezés tragédiáját, amely Európa egyik legnagyobb ökológiai válságát idézte elő. Az eseményen több mint 100 lelkes diák és tanár gyűlt össze, hogy a Szamos, a Túr és a Kraszna folyók partján demonstrálják a katasztrófa következményeire és tanulságaira való figyelemfelkeltést.
Az egyidejűleg több helyszínen zajló eseménysorozat központi rendezvényét Szatmárnémetiben tartották meg. Az eseményen részt vettek az Aurel Popp Művészeti Líceum 7. B osztályos diákjai, továbbá a rendezvény szervezői, az Élet Fája Egyesület tagjai, valamint a vízügyi igazgatóság képviseletében Mașca Adrian mérnök, aki mint meghívott vendég volt jelen.
A rendezvény megnyitását Békéssy Erzsébet, a projekt koordinátora indította, aki üdvözölte a résztvevőket. Ezt követően Mașca Adrian a 25 évvel ezelőtti ökológiai katasztrófa következményeivel foglalkozott, bemutatva azokat a lépéseket, amelyeket a román és magyar hatóságok tettek a helyzet kezelésére. A beszélgetés folytatásában Békéssy Erzsébet részletesen beszámolt a Szatmár megyei környezetvédelmi hatóságok katasztrófa alatt végzett munkájáról. Kiemelete a szorgalmas erőfeszítéseiket, amelyek célja a ciánszennyezés Szamos folyóra gyakorolt hatásának felmérése volt, valamint ismertette a halállomány újbóli betelepítési folyamatát, amelynek során a helyreállítás érdekében tett lépéseikre is rávilágított.
Ezt követően Békéssy László, az egyesület alelnöke hangosan felolvasta az egyesület üzenetét, amely az összefogás fontosságát hangsúlyozta. Ezt követően egyperces néma csenddel adóztak az áldozatok emlékének, valamint a természet pusztulásának. A csendet követően a művészeti líceum diákjai, tanárukkal, Zsombori Orszolyával együtt, saját készítésű palackpostáikat bocsátották vízre. Ezeket a palackokat a Szamos partján összegyűjtött hulladékból alkották meg, így az üzenetük nemcsak a reményt, hanem a környezettudatosság fontosságát is tükrözte.
A program végén a résztvevőket szimbolikus ceremónia keretében "matrózzá" avatták, és egyedi matrózjelvényeket kaptak, ezzel kifejezve elkötelezettségüket a folyók tisztaságának megőrzése és védelme iránt.
Az Erasmus+ által finanszírozott projektben össszesen 11 tanintézmény vesz részt: az Ombodi Ion Barbu Általános Iskola, a Szamoskrassói Bem József Általános Iskola, az Óvári Általános Iskola, a Kismajtényi Mihai Viteazul Általános Iskola, a Börvelyi Általános Iskola, az Egri Csűry Bálint Általános Iskola, a Halmi Általános Iskola, a Krasznabélteki Viorel Sălăgean Általános Iskola, valamint Szatmárnémetiből a Hám János Római Katolikus Líceum és az Aurel Popp Művészeti Líceum egy-egy csapata.