A "láthatatlan nő" jelensége – Miért tapasztalják sokan a 40. életévük után, hogy mintha eltűnnének a világ színpadáról? – Életmódtémák Az életkor előrehaladtával sok nő úgy érzi, hogy egyre inkább háttérbe szorul, mintha láthatatlanná válnának. De mi ál


Egy szempillantás alatt változott meg minden: még tegnap a péksorban udvaroltak neki, ma pedig már csak akkor kapnak észbe, ha éppen az útjukban áll. A láthatatlan nő szindróma nem csupán tréfás kifejezés - de vajon mi áll a jelenség mögött?

Az egyik nap még lelkesen dicsérik a ruhádat a buszmegállóban, másnap meg szó szerint letarol egy rollerrel egy tízéves, mert "nem vett észre". Egyik reggel még a bolti eladó flörtölve kérdezi, hogy törzsvásárló vagy-e, másnap meg már a mögötted állót szolgálja ki előbb, mert... hát "ő feltűnőbb volt". És nem, nem arról van szó, hogy pizsamában mentél volna kenyérért. De hogy is van ez a láthatatlan nő szindróma? Tényleg ennyire hirtelen válunk köddé, miután elfújtuk a negyvenedik szülinapi torta gyertyáit?

A "láthatatlan nő" jelensége nem kap helyet az orvosi szakkönyvek lapjain, ám valósága megkerülhetetlen. Ez a kifejezés inkább metaforikus: olyan érzelmi állapotot tükröz, amelyben a nők úgy érzik, hogy a társadalom - különösen a férfiak, a munkaerőpiac, sőt még a divat- és szépségipar - figyelme elkerüli őket. Ez a láthatatlanság sokak számára fájdalmas tapasztalat, amely a női identitás és önértékelés szempontjából jelentős következményekkel jár.

A Spirituality & Health cikke rámutat, hogy ez az érzés nem csupán a fizikai jelenlét figyelmen kívül hagyásáról szól, hanem arról is, hogy a nők véleménye, élettapasztalata és észrevételei mintha a háttérzaj szintjére süllyednének. Egyik pillanatban még az életed szálait fűzöd össze a családdal, a munkával és a hobbijaiddal, a másikban pedig az unokád nyitja rád a fürdőajtót, mert úgy véli, hogy "te már úgyis ott vagy". Ez a jelenség nemcsak a fizikai jelenlét elvesztését jelzi, hanem a női hangok elhallgattatását is a mindennapi élet forgatagában.

De mi áll a jelenség mögött? Egyszerű a válasz: minden IS. Biológiailag a menopauza körüli hormonváltozások sok nőnél önbizalom-csökkenéssel, alvászavarokkal, hangulatingadozással járnak. A Journal of Women's Health szerint a menopauza utáni időszakban sok nő számol be depresszív tünetekről, amit tovább súlyosbít az a társadalmi hozzáállás, hogy a nő értéke leginkább fiatalságához és szexuális vonzerejéhez kötött.

És itt jön be a társadalmi sztereotípia: ha nem vagy fiatal, vékony, ragyogó bőrű és állandóan "vibráló", akkor hirtelen megszűnsz "érdekesnek" lenni - legalábbis a popkultúra szemszögéből. Pedig a valóságban a negyvenes-ötvenes nők gyakran stabilabbak, bölcsebbek, önazonosabbak, mint valaha. Csak erről ritkán készül Netflix-drámasorozat.

Related posts