A Mastercard is részt vesz a KiberPajzs kezdeményezésében, ezzel erősítve a kiberbiztonsági együttműködést.


Jelenleg több mint 11 ezer bűncselekmény ügyében folyik eljárás, amelyek az online térben történtek.

A Mastercard is részt vesz a KiberPajzs együttműködésben, így immár 13 fontos intézmény dolgozik a kiberbiztonsági kockázatok megelőzésén és csökkentésén. Ezt a hírt a Magyar Bankszövetség és a Mastercard közösen tették közzé.

Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára kiemelte, hogy a kiberbűnözők kihasználják a legkiszolgáltatottabbakat, tízezres nagyságrendű az áldozatok száma. A fogyasztók számára természetesnek kellene lenni, hogy ne adják meg pénzügyi adataikat ismeretlen telefonálóknak, vagy nem töltenek le ismeretlen, nem megbízható alkalmazásokat. A csalási próbálkozások száma évről-évre nő, az elcsalt összeg azonban nem emelkedett, ez is mutatja az együttműködés hatékonyságát.

Azt várják, hogy a Mastercard új megoldásokat, innovációt hoz az együttműködés munkájába - jegyezte meg.

Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere a nemzetközi pénzügyi rendszerek 50 éves működéséről osztotta meg gondolatait. Kiemelte, hogy a biztonságos üzemeltetés érdekében a vállalat hatalmas összegeket fektet be, amely az elmúlt hat évben globálisan elérte a 10 milliárd dollárt. Statistikai adataik alapján a kibertámadások által okozott kár világszerte körülbelül 9500 milliárd dollárra rúg.

A legfrissebb, 2023-as statisztikák szerint Magyarországon a bűnözők által elkövetett átutalásokat érintő csalások következtében 30 milliárd forint kár keletkezett, ami 13 ezer embert érintett. Az ilyen csalások magas profitpotenciálja vonzza a bűnözői csoportokat, és az online bűnözés komoly kihívások elé állít minden érintett szervezetet. A szolgáltatók egyre fejlettebb megoldásokat alkalmaznak: például a legmodernebb technológia, a mesterséges intelligencia segítségével, mindössze ötvenezred másodpercen belül elemzik és ellenőrzik a tranzakciók biztonságát. A hatékony kommunikáció kiemelkedő fontosságú, ezért a szakemberek aktívan részt vesznek a KiberPajzs programban, hogy tudásmegosztással segítsék a közös fellépést a kiberbűnözés ellen.

Nemes Máté, a Mastercard kiberbiztonsági termékeinek igazgatója, figyelmeztetett arra, hogy a kiberbűnözés által okozott anyagi veszteségek 2028 végére akár 14 ezer milliárd dollárra is rúghatnak. A kiberfenyegetettség folyamatosan növekszik, ezért sürgős intézkedések szükségesek - hangsúlyozta. A problémát tovább súlyosbítja, hogy egyre több ember fordul digitális eszközökhöz, online szolgáltatásokhoz és közösségi médiához. Máté úgy véli, elengedhetetlen az országok és különböző iparágak közötti együttműködés, valamint a bűnözők számára megfelelően elrettentő büntetések alkalmazása.

Az online, legfrissebb reprezentatív kutatásuk alapján a magyar lakosság 70%-a tisztában van azzal, hogy a bankok sosem kérik telefonon vagy e-mailben a kártyaadatokat. A válaszadók 60%-a ismeri a leggyakoribb SMS-es adathalászati módszereket, miközben a phishing célú telefonhívásokkal több mint 55%-uk már találkozott. Azonban a kutatás résztvevőinek 46%-a a gyakorlati feladatok során nem tudta megkülönböztetni a valódi üzeneteket a hamisaktól.

A legfrissebb kutatás alapján a 30-49 éves korosztály körében a digitális érettség hiánya aggasztó mértéket ölt, hiszen a megkérdezettek 42%-a nem rendelkezik megfelelő digitális tudással. Az eredmények között szerepel, hogy például a csomagküldéses csalások következtében ezer emberből majdnem 11%-a szenvedett anyagi vagy adatveszteséget.

Töreki Sándor, a bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes, hangsúlyozta, hogy az online bűncselekmények hatékony felderítése érdekében elengedhetetlen a folyamatos tanulás és a pénzügyi szolgáltatókkal való szoros együttműködés. Az utóbbi időszakban sikerült megakadályozni, hogy közel egymilliárd forint kerüljön bűnözők kezébe, köszönhetően az augusztus elsején életbe lépett új jogszabályoknak, amelyek lehetővé tették a hatóságok számára, hogy a pénzintézetekkel közösen lépjenek fel az online csalások ellen. Jelenleg 11 ezer eljárás van folyamatban az online térben elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatban; eddig 210 embert vettek őrizetbe, 259 elfogatóparancsot adtak ki, és 29 gyanúsított előzetes letartóztatásban van.

Szabó Lajos, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet igazgatója elmondta: az európai statisztika alapján a legtöbb támadást a közszolgáltatások, a szállítmányozás és a pénzügyi ágazatokban követték el. Az adataik szerint Magyarországon is a közszolgáltatásokat érte a legtöbb támadás, az esetek 35 százalékában pszichológiai manipuláción alapuló adathalász csalásokat követtek el. A csalók bankokat, postai szolgáltatókat személyesítenek meg, ez utóbbi esetben valótlan csomagküldeményre hivatkoznak.

Bucsek Gábor, az OTP Bank biztonsági igazgatóság ügyvezető igazgatója fontosnak nevezte a támadások elleni felkészülést, a monitoring rendszer fejlesztését. Példaként említette, hogy 2023-ról 2024-re 36 százalékkal csökkent a bank ügyfelei ellen elkövetett csalások száma.

A közeljövőben a sikeres bűncselekmények következtében az elkövetők egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak majd, és képesek lesznek arra, hogy akár mesterséges intelligencia által létrehozott hamis felvételek segítségével megtévesszék a közönséget – így fogalmazott.

Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese nemrégiben arról számolt be, hogy a vállalatok ellen irányuló kibercsalások száma 2023-ról 2024-re háromszorosára nőtt. E trendre reagálva folyamatosan frissülő üzleti kibervédelmi kisokost állítottak össze a kis- és középvállalkozások számára, amely a kiberpajzs.hu weboldalon érhető el.

A kiberbiztonsági fenyegetések elleni védekezés érdekében számos hatóság, minisztérium, a jegybank, valamint pénzügyi piaci szereplők együttes erőfeszítéseket tesznek. Ezen együttműködés keretében indították el a KiberPajzs elnevezésű oktatási kampányt, amely célja, hogy támogassa az elektronikus pénzügyi szolgáltatások felhasználóit, a lakosságot és a vállalkozásokat a kiberkockázatok tudatos kezelésében és megelőzésében.

Related posts