A német zöldpárt tagjai elutasítják Merz és a szociáldemokraták 500 milliárd eurós javaslatát.

Az ökopárt határozottan elutasítja a koalícióra készülő két párt által javasolt, több milliárdos adósságot magában foglaló különalap létrehozását. A helyzet súlyosságát fokozza, hogy a csomag elfogadásához kétharmados támogatás szükséges, így a párt szavazataira is elengedhetetlenül szükség van a megvalósításhoz.
A Zöldek nem kívánják támogatni a győztes CDU/CSU és az eddig kormányzó SPD által javasolt sokmilliárdos védelmi és infrastrukturális csomagot a közelgő választásokon. A párt egyik legfőbb kritikája, hogy a javasolt intézkedéseknek nagyobb hangsúlyt kellene fektetniük a klímavédelemre és a titkosszolgálatokra szánt forrásokra.
Franziska Brantner, a párt elnöke, világosan kifejtette, hogy pártja nem hajlandó hozzájárulni a CDU/CSU és az SPD által megálmodott "választási ajándékok" finanszírozásához. Úgy véli, hogy a javasolt védelmi és infrastrukturális különalap valójában egy "kincsesládát" jelent a két nagy pártnak, akik tőle csupán "játékpénz" jóváhagyását várják, hogy aztán szabadon költhessék el.
A zöld pártelnök hangsúlyozta, hogy pártja továbbra is fontosnak tartja az adósságfék fenntartható reformját (ez visszatérő vitája volt a zöldeknek a liberálisokkal, akik ragaszkodtak a német alaptörvényben is rögzített adósságfék szigorú betartásához).
A CDU/CSU és az SPD a koalíciós tárgyalásokat megelőző egyeztetéseik során közös nevezőre jutottak: a védelmi költségvetés növelése érdekében elengedik a szigorú adósságkorlátokat. Ennek keretében egy 500 milliárd eurós, adósságfinanszírozású különalapot hoznak létre, amely kifejezetten az infrastruktúra fejlesztését szolgálja.
Az alaptörvény módosításának tervezett benyújtása a parlament elé március 13-án esedékes, és a Bundestagnak március 18-án kellene jóváhagynia azt. Azonban a CDU/CSU és az SPD számára ehhez kétharmados többség szükséges, amely a Zöldek támogatása nélkül nem érhető el. A két párt között a koalíciós tárgyalások hivatalosan csütörtökön kezdődnek, és összesen 16 munkacsoport foglalkozik majd a részletekkel.