A szájüregi rák kockázatának befolyásolásában fontos szerepet játszanak bizonyos élelmiszerek, amelyek vagy növelhetik, vagy csökkenthetik a betegség kialakulásának valószínűségét. A WEBBeteg cikkében részletesen bemutatják azokat az élelmiszereket, amely


A szájüregi daganatos megbetegedések számos kockázati tényezővel állnak összefüggésben, amelyek tudatos odafigyeléssel megelőzhetők. Ha figyelembe vesszük ezeket a rizikófaktorokat, és igyekszünk kizárni őket életünkből, jelentősen mérsékelhetjük a kialakulásuk valószínűségét.

A szájüregi daganatok a fej-nyakrákok családjába tartoznak, és világszerte az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedésnek számítanak. Ezen a területen a rákos elváltozások kiterjednek az ajkakra, a fogínyre, a nyelvre, az arc belső részére, a szájpadlásra és a torokra is.

A betegség korai felismerésének döntő szerepe van a kezelés eredményességében. Ezért rendkívül fontos a rendszeres fogászati kontrollvizsgálat, melynek keretében a fogorvos nemcsak a fogakat, hanem az egész szájüreget is megtekinti, ellenőrzi. A prevenció részét képezi a megfelelő szájhigiénia betartása mellett az irritáló tényezők (pl. éles fogperemek, nem megfelelően illeszkedő protézis stb.) kerülése, valamint a dohányzás és alkoholfogyasztás mellőzése. A szájüregi HPV-fertőzés kockázatának hordozásával az orális szex is rizikófaktort jelent. Mindemellett vannak olyan élelmiszerek és táplálkozási szokások, amelyek fokozzák a szájüregi rák kialakulásának kockázatát, de olyanok is, amelyek segítenek csökkenteni a rizikót. Jelen cikkünkben csak az étkezés szerepével foglalkozunk részletesebben.

Az egyoldalú táplálkozás komoly kockázati tényezőt jelent a szájüregi rákok szempontjából. Különösen aggasztó, ha az étrend túlnyomórészt húst és sült ételeket tartalmaz. A nitrittartalmú élelmiszerek, mint például a pácolt, sózott és feldolgozott húskészítmények (például hurka, kolbász, virsli) sütése vagy grillezése során rákkeltő nitrózaminok alakulhatnak ki, amelyek fokozzák a rák kialakulásának kockázatát.

Tanulmányok támasztják alá, hogy a vörös húsok több daganatos betegség rizikóját is növelhetik. Ezért ezek fogyasztása kerülendő.

Az ázsiai régióban komoly problémát jelent a bételpálma (Areca catechu), más néven arékapálma termésének, a bételdiónak és a belőle készült termékeknek, mint például a gutka, a fogyasztása. A bételdióban található pszichoaktív vegyületek miatt egyre többen használják drogként, ami aggasztó tendenciát mutat. A bételdió rendszeres használata nemcsak súlyos függőséget okozhat, hanem számos egészségügyi kockázatot is rejteget, például jelentősen megnöveli a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét.

A zöldségekben és gyümölcsökben szegény táplálkozás ugyancsak kockázati tényezőnek számít.

A feldolgozott húskészítmények mellett az alkohol fogyasztása is szoros kapcsolatban áll különböző daganatos megbetegedések fokozott kockázatával. Éppen ezért ajánlott ezeket a termékeket mértékkel fogyasztani, de a legjobb, ha teljesen elkerüljük őket.

A finomított szénhidrátok bevitelét érdemes mérsékelni, és ha lehetséges, próbáljunk meg elkerülni őket.

Korlátozzuk az édességek és cukrozott italok fogyasztását! A túl sok cukor bevitele hozzájárulhat az elhízás kialakulásához, amely számos daganatos megbetegedés kockázatát is növelheti.

Vigyázzunk a forró italok és ételek fogyasztásával! A túlzottan meleg italok, mint például a kávé és a tea, valamint a forró ételek, például a levestek, káros hatással lehetnek a sejteinkre, mivel gyulladásokat okozhatnak. A hosszan tartó gyulladások pedig fokozzák a rosszindulatú daganatok kockázatát. Éppen ezért érdemes kerülni azokat az ételeket is, amelyek irritációt válthatnak ki, mint például a túlságosan kemény pirítósok.

Az egészséges, kiegyensúlyozott és változatos táplálkozás nem csupán az általános jólétünket szolgálja, hanem kulcsszerepet játszhat a daganatos megbetegedések megelőzésében is. Egyes élelmiszerek, mint például a zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák, hozzájárulhatnak a daganatok kialakulásának kockázatának csökkentéséhez, beleértve a szájüregi rákot is. Ha ezeket az ételeket rendszeresen beépítjük a napi étrendünkbe, akkor erősíthetjük a szervezetünk védekezőképességét és támogathatjuk annak természetes védelmi mechanizmusait.

A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend a szájüregi rák rizikóját is csökkentheti. Ezek az élelmiszerek ugyanis értékes tápanyagok, antioxidánsok gazdag forrásai, amelyek védik a sejteket a károsodástól azáltal, hogy megkötik, hatástalanítják az ártalmas szabad gyököket. Az A-, a C- és az E-vitamin, valamint a szelén és a béta-karotin olyan antioxidáns tulajdonsággal rendelkező mikrotápanyagok, amelyek szerepet játszanak a sejtkárosodások megelőzésében. A bogyós gyümölcsök, az olajos magvak (pörköletlen és sótlan formában) és a leveles zöldségek kiváló forrásai ezeknek az anitoxidánsoknak.

A keresztesvirágúak, amilyen például a brokkoli, a karfiol és a fejes káposzta, amellett, hogy kiváló rostforrások, tudományos vizsgálatokkal igazoltan daganatellenes hatású vegyületeket tartalmaznak, ilyenek a glükozinolát nevű fitonutriensek.

A teljes kiőrlésű gabonafélék és az ezekből készült élelmiszerek gazdagabbak rostokban és tápanyagokban, mint a feldolgozott változataik. Ezek a természetes élelmiszerek támogatják az egészséges emésztést, és hozzájárulhatnak a daganatos megbetegedések megelőzéséhez is.

Ha édesség utáni vágy keríti hatalmába, érdemes egészséges alternatívákat választania. Friss gyümölcsök, aszalt gyümölcsök, valamint cukormentes gyümölcspürék és turmixok remek választásnak bizonyulhatnak! Ne feledje azonban, hogy ezeket is mértékkel fogyassza, hiszen ezek az ételek természetes módon tartalmaznak cukrokat.

Szervezetünk fehérjeigényét könnyedén kielégíthetjük sovány húsok, mint például a csirke és pulyka, halak, valamint növényi források, például hüvelyes zöldségek fogyasztásával.

Ügyeljen a rendszeres folyadékpótlásra. Erre a célra a természetes ásványvizek és a csapvíz a legmegfelelőbb, időnként cukrozatlan gyümölcsteákkal, 100%-os, tehát hozzáadott cukrot nem tartalmazó gyümölcslevekkel kiegészítve.

Related posts