A szakmai szervezetek kifejezték ellenvéleményüket Ukrajna uniós csatlakozásával kapcsolatban - Magyar Mezőgazdaság.


Ukrajna gyorsított európai uniós felvétele nem előkészített, sok kárt okozhat nemcsak a magyar mezőgazdaságnak, hanem egyre több ország és szakmai szervezet állásfoglalása szerint az egész európai mezőgazdaságnak.

A nemzetközi helyzet egyre feszültebbé válik, miután a területalapú támogatások megszüntetése után Brüsszel újabb lépésre készül: Ukrajna felvételét sürgeti az Európai Unió tagjai közé, gyorsított eljárás keretében. Ezt Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója jelentette be a mai reggeli sajtótájékoztatón, amely az Agrárminisztériumban zajlott. A magyar kormány a Voks 2025 program keretében véleménynyilvánító szavazást indít Ukrajna EU-s tagságának ügyében. A szavazólapokat május 22-ig kell eljuttatni, és a válaszadásra július 22-ig lesz lehetőség.

Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke hangsúlyozta, hogy a hazai agrárszektorban, amely közel 5 millió hektárt ölel fel, jelenleg 49 különböző jogcímen lehet támogatásokat igényelni a mintegy 162 000 gazdálkodó számára. E támogatások évente körülbelül 500 milliárd forintnyi összeget jelentenek a gazdák számára. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy Ukrajna közelgő csatlakozása az Európai Unióhoz komoly kockázatot jelenthet az agrártámogatások alapját képező pályázatok forrásaira nézve.

Ez nem csak a magyarországi, hanem az EU minden tagállamában élő gazdálkodót nehéz helyzetbe hozhat. A támogatások jelentős részét, a fejlesztési-, beruházási- és nem utolsó sorban a területalapú források egyharmadát elvinné a szomszédos ország. Nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőségű, hogy hogyan tudjuk megőrizni a piacainkat és hogyan tudjuk megvédeni a hazai fogyasztókat - folytatta Papp Zsolt. A hazai és az EU által termelt kiváló minőségű és ellenőrzött termékek védelme, az önálló közös gazdaságpolitika és a gazdák támogatásának megóvása érdekében

Jakab István, a MAGOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy egy háborúval sújtott ország, amely különböző gazdálkodási körülmények között működik, és amelynek szántóföldje az Európai Unió teljes szántóföldi területének 30%-át képviseli, komoly negatív hatással bír mind az EU, mind Magyarország számára. Ukrajna sajátos adottságainak köszönhetően képes az uniós gabonaigények 50%-át kielégíteni, mindezt anélkül, hogy bármiféle különleges feltételnek kellene megfelelnie.

Az ukrán mezőgazdaság átlagos földterülete meghaladja az 500 hektárt, míg az Európai Unióban ez a szám csupán 30 hektár. Ukrajna a baromfitermelés jelentős részét, az EU teljes kapacitásának 40%-át adja, és napraforgóból is olyan mennyiséget termel, amely felülmúlja az uniós össztermelést. A növénytermesztési szabályozásaik eltérnek az uniós normáktól, mivel engedélyezett a GMO növények használata a köztermesztésben, és a növényvédőszerek alkalmazására vonatkozó ellenőrzések is lazábbak. Ezek a körülmények aggodalomra adhatnak okot a fogyasztók számára, ezért a MAGOSZ is hangot ad tiltakozásának Ukrajna gyorsított, kedvezményes feltételekkel történő EU-s csatlakozása ellen.

Nagy István agrárminiszter hangsúlyozta, hogy az EU és Ukrajna közötti szabadkereskedelmi egyezmény következtében a magyar mezőgazdasági termelők közvetlenül tapasztalhatták meg, milyen is az, amikor Ukrajna magát az EU tagjának tekinti. A helyzet világossá tette, hogy a jelentős ukrán mezőgazdasági kapacitások miatt az EU belső piaca veszélyeztetett helyzetbe került, amit az egyre gyakoribb gazdatüntetések is tükröznek. A gazdák megélhetése mellett az Európai Unió élelmezésbiztonsága is komoly fenyegetettségnek van kitéve. A „termőföldtől az asztalig” irányelv hiányában kérdéses eredetű és potenciálisan veszélyes termékek áraszthatják el a nyugati piacokat. A Magyar Kormány döntése értelmében egyoldalúan lezárták a határt az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, és Nagy István megerősítette, hogy ez a tilalom a jövőben is érvényben marad.

Ukrajna gyorsított európai uniós tagságának megvalósítása nemcsak előkészületlen, hanem komoly következményekkel is járhat, amelyek kihatnak nemcsak a magyar mezőgazdaságra, hanem egyre több ország és szakmai szervezet véleménye szerint az egész európai mezőgazdasági szektorra is. Ez a folyamat tartósan megnehezítheti a hazai és európai termelők megélhetését, mivel az uniós szabályozásokkal és kötelezettségekkel dolgozó gazdák nem tudnak versenyezni az enyhébb szabályozású ukrán nagygazdaságokkal. A Voks 2025 keretében országos szinten, estéről estére fórumokat szerveznek, hogy hiteles információkkal tájékoztassák a közönséget Ukrajna gyorsított EU-s csatlakozásának lehetséges kockázatairól.

Related posts