A számok mindig beszélnek: ez a valóság a magyar külkereskedelmi mérleg mögött - Agrárszektor


Örömmel értesítünk mindenkit, hogy elindítottuk az Agrárium, AgroFood és AgroFuture 2025 konferenciáink regisztrációját! Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy december végéig 25% kedvezménnyel biztosítsa helyét az eseményeken!

A tájékoztatás szerint a kivitel volumene 0,3 százalékkal mérséklődött, a behozatalé 1,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az aktívum 53 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Októberben a kivitel értéke 12,9 milliárd euró (5194 milliárd forint), a behozatalé 11,9 milliárd euró (4776 milliárd forint) volt. Az egy évvel korábbihoz képest az export értéke 0,5, az importé 0,1 százalékkal mérséklődött. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 4,0, a behozatalé 1,8 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg 74 millió euróval nagyobb többletet mutatott az első becslésben közöltnél. A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 4,0, a behozatalban 2,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.

A cserearány 1,3 százalékkal javult. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,2, a dollárral szemben 0,9 százalékkal gyengült. A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 3,4 százalékkal csökkent, behozatala nem változott. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben közel ötödével, a behozatalban pedig nagyjából tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A közúti jármű árucsoport exportvolumene kismértékben csökkent, importvolumene hasonló mértékben nőtt a bázisidőszakihoz képest. A híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülék exportvolumene minimálisan mérséklődött, importvolumene viszont negyedével nagyobb lett.

Az energiafejlesztő gépek és berendezések árucsoportjának kivitele kismértékben, míg a behozatal mintegy ötödével elmaradt az előző év azonos időszakához képest. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoportja az export szempontjából 2,0 százalékponttal hozzájárult a teljes forgalom volumencsökkenéséhez, míg az importoldalon nem tapasztaltunk hasonló hatást. A feldolgozott termékek exportvolumene 4,1, importvolumene pedig 0,5 százalékkal nőtt. A kivitel bővülése mögött a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek kiemelkedő növekedése állt. Az importoldalon szintén ezek a termékek mutatták a legnagyobb volumennövekedést. A feldolgozott termékek árufőcsoportja az exportban 1,2 százalékponttal mérsékelte a teljes forgalom volumencsökkenését, míg az importban 0,2 százalékponttal járult hozzá a forgalom növekedéséhez.

Az energiahordozók exportvolumene 2,7%-kal, míg az importvolumene 3,8%-kal emelkedett az előző évhez képest. E növekedések mögött a kőolaj és a kőolajtermékek árucsoportjában tapasztalt jelentős bővülés áll. Az energiahordozók kivitele 0,1 százalékponttal mérsékelte a teljes export csökkenését, míg a behozatal esetében 0,3 százalékponttal járult hozzá a teljes import növekedéséhez.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 6,3, a behozatalé 8,3 százalékkal nagyobb lett. Az export növekedését nagyrészt az egyéb, táplálkozásra alkalmas termék és készítmény, az importét pedig a gabona és gabonakészítmény forgalomváltozása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 0,5 százalékponttal visszafogta, az import volumennövekedését ugyanennyivel fokozta.

Az EU27 tagállamaiba irányuló export mennyisége 3,1 százalékkal csökkent, míg a behozatal 3,6 százalékkal bővült. Ennek következtében a termék-külkereskedelmi mérleg 441 millió euróval romlott, de így is 1304 millió eurós többletet mutatott. Az export az összes tranzakció 76, míg az import 71 százalékát tette ki ebben a kapcsolatban. Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelem terén a kivitel 9,3 százalékkal nőtt, ezzel szemben a behozatal 3,6 százalékkal csökkent. Itt a termék-külkereskedelmi egyenleg 388 millió euróval javult, de ennek ellenére 265 millió eurós hiányt mutatott. 2024 januárja és októbere között a kivitel összértéke elérte a 121 milliárd eurót (48 ezer milliárd forint), míg a behozatal 111 milliárd euróra (44 ezer milliárd forint) rúgott.

Az előző évhez viszonyítva a kivitel volumene 1,8%-kal, míg a behozatalé 3,6%-kal csökkent. A külkereskedelmi termékforgalom mérlege 2,5 milliárd euróval javult, így a többlet összesen 10,4 milliárd euróra rúgott. A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitel esetében 0,5%-kal emelkedett, míg a behozatalban 0,2%-os csökkenést mutatott az előző év hasonló időszakához képest. A cserearány 0,7%-kal kedvezőbben alakult. Ezen kívül a forint az euróval szemben 2,7%-kal, a dollárral szemben pedig 2,1%-kal gyengült.

Related posts