A sztereotípiák gyakran korlátozzák a női sportolókat, és meggátolják őket abban, hogy teljes potenciáljukat kiaknázzák. A hagyományos nézetek és előítéletek sokszor a pálya szélére szorítják őket, megnehezítve a versenyzést és a fejlődést. A női sportoló


A legfrissebb Sportico-lista alapján sajnálatos módon egyetlen női sportoló sem került be a világ 100 legjobban kereső sportolói közé. A legmagasabb keresetet elérő női sportoló 2024-ben a tehetséges amerikai teniszező, Coco Gauff volt, aki 30,4 millió dolláros bevételével büszkélkedhet. Ez azonban még mindig több mint 7 millió dollárral elmaradt a szükséges 37,5 millió dolláros küszöbtől, amely lehetővé tette volna számára a top 100-as lista elérését. A legjobban kereső sportoló címet egyébként Cristiano Ronaldo viszi, aki lenyűgöző, 260 millió dolláros összeggel zárta az évet.

Megállapíthatjuk, hogy a sport világát hosszú ideje a férfiak dominálják, és ebben a környezetben a nemek közötti egyenlőség előmozdítása számos kihívással néz szembe. A nőiesség és férfiasság társadalmi konstrukciója sok esetben gátolja a fejlődést, mivel a sportot gyakran olyan "férfias" tulajdonságokkal azonosítják, mint a fizikai erő, a gyorsaság vagy a kiemelkedő versenyszellem. Ez a nézőpont nemcsak a női sportolók elismerését nehezíti meg, hanem hozzájárul a sztereotípiák fenntartásához is, amelyek tovább mélyítik a nemek közti szakadékot.

Az uralkodó nemi sztereotípiák nemcsak a nők sporttevékenységekben való részvételére vannak hatással, hanem eredményeik háttérbe szorítására is, mivel a hangsúly a képességeik helyett gyakran a külsejükre, nőiességükre helyeződik.

Ez hatalmas különbségeket teremt a jövedelmek terén is. Egy 2021-es kutatás rámutatott, hogy a férfi és női sportolók között a bérezés jelentős eltéréseket mutat: a férfiak átlagosan háromszor annyit keresnek, mint női kollégáik. Ez a bérszakadék különösen szembetűnő a csapatsportágakban, mint például a labdarúgás, kosárlabda vagy jégkorong területén.

Nőként nehezebb megélni a sportból

Biszak Boglárka, a Kézdivásárhelyi SE tehetséges kosárlabdázója úgy véli, hogy rendkívül aggasztó a férfiak és nők közötti bérkülönbség mértéke.

Romániában a kosárlabda struktúrája sajnos nem úgy van kialakítva, hogy a női sportolók számára is megfelelő környezetet biztosítson. A férfi játékosok számára sokkal kedvezőbb a helyzet, hiszen lényegesen nagyobb összegeket keresnek a szezon során. Ez nem csupán a fizetéseikre vonatkozik, hanem a győzelmi bónuszok is jelentős támogatást nyújtanak számukra, amelyek segítik a megélhetésüket a két idény közötti nyári időszakban. Ráadásul gyakran olyan kedvező szerződéseket kötnek, amelyek a nyári hónapokat is lefedik.

- mondta Biszak Boglárka, a felsőháromszéki kosárlabdázó, aki pályafutása alatt már megjárta Kolozsvárt, Szatmárnémetit, Aradot és Konstancát is.

Boglárka már gyermekkorától kezdve a kosárlabda szenvedélyének él, ám női sportolóként gyakran tapasztalja, hogy az erőfeszítései és az elkötelezettsége nem kapja meg a megérdemelt elismerést.

Hasonló elvárásoknak kell megfelelnünk, mint a férfi sportolóknak: ugyanúgy edzünk, és hétvégente mérkőzéseket játszunk. Azonban nem csupán a bérkülönbségek aggasztóak. A női sportágak sokkal kevesebb figyelmet kapnak a médiában és a közvéleményben, ami jelentősen csökkenti a szponzori lehetőségeinket. Ennek következtében a női sportágakba kevesebb pénz áramlik, ami szorosan összefonódik a bérezéssel, és végső soron hozzájárul ahhoz, hogy teljesítményünket alulértékelik.

- így nyilatkozik a többszörös válogatott kosárlabdázó.

"De ki az, aki majd életet ad a gyermeknek?"

Szerinte rendkívül nehéz teljesíteni azokat a társadalmi elvárásokat és sztereotípiákat, amelyek azt sugallják, hogy a sportolás kizárólag férfiak számára van fenntartva, míg a nőknek eltérő szerepeket kellene betölteniük. Ez a helyzet jelentős lelki nyomást gyakorol rájuk.

"Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a nőket folyamatosan kritikák kereszttüzébe állítják, nem csupán a sportteljesítményük, hanem a megjelenésük és életmódjuk miatt is. 'Férfias test' és ehhez hasonló kifejezések elhangzása sokszor testképzavart idézhet elő, ami egy újabb mentális terhet ró ránk, amit nap mint nap el kell viselnünk" - osztja meg tapasztalatait.

A hagyományos nemi szerepek elvárásai sokszor megnehezítik az élsportolók életét, különösen a női sportolók számára. Gyakran úgy vélik, hogy a női önmegvalósítás csúcspontja a gyermekvállalás, ám a szülés utáni visszatéréshez nem kapnak megfelelő támogatást. Sőt, sok esetben még a visszatérésükre sem számítanak a sportágukban, ami tovább fokozza a helyzet nehézségét.

"Azt kell mondanom, hogy a karrierem során a szerződéseimben mindig is szerepelt egy kitétel: ha váratlanul terhesség lép fel a szezon közepén, azonnali hatállyal felfüggesztik a szerződésemet. Míg más, normálisabb munkahelyeken ez általában fizetett szabadságot jelent, a sportolói világban szinte az utcára kerül az ember." - fűzi hozzá keserű iróniával a 25 éves sportoló.

Konstancán járt, és most nyugodtan mérlegeli a következő lépést, nem sieti el a dolgokat.

Biszak Boglárka felidézte azt a botrányos esetet, amikor az év elején Garmisch-Paterkirchenben rendezett síugró világkupa forduló selejtezőjét a férfiaknál az osztrák Jan Hörl nyerte, a nőknél pedig Selina Freitag. Ugyanazért az eredményért előbbi 3 ezer svájci frankot, utóbbi pedig egy tusfürdőt, sampont és négy törülközőt tartalmazó kozmetikai csomagot kapott, ami természetesen nagy felháborodást váltott ki, ennek hatására utólag wellness utalvánnyal is "megörvendeztették" a női versenyzőt.

A román válogatott kulcsfontosságú játékosa kifejtette, hogy a bajnoki címvédő Konstancát sajnos anyagi problémák miatt kellett otthagynia.

"Nehéz szavakba önteni az érzéseimet, hiszen bajnoki ezüstérmesként és Aradról érkezve tele voltam ambíciókkal és vágyakkal, amikor csatlakoztam a bajnokcsapathoz. Mindenkit mélyen megviselt, hogy a klub ilyen módon szétesett."

A nehézségek emléke mindig ott lebeg a tudatunk mélyén, mint egy sötét felhő, amely időnként árnyékot vet a napfényes pillanatokra. Az élet kihívásai gyakran próbára teszik kitartásunkat és erőnket, legyen szó személyes veszteségekről, szakmai akadályokról vagy érzelmi hullámvölgyekről. Ezek a tapasztalatok formálnak minket, tanítanak a rugalmasságra és az alkalmazkodásra, miközben arra ösztönöznek, hogy felfedezzük saját határainkat. Minden egyes nehézség egy újabb lépcsőfok a fejlődésünkben, amely végül közelebb visz minket ahhoz, hogy erősebbé és bölcsebbé váljunk.

"Ezért is döntöttem úgy, hogy jobb lesz nekem egy kicsit itthon a Kézdivásárhelyi SE-nél, és nem sietem el, jobban fontolóra veszem a következő lépést" - fogalmazott a nevelőegyesületéhez való visszatérésről.

Könnyebb a figyelem középpontjába kerülni, de cserébe kevesebbel is be kell érnünk.

Geréd Erika, az FK Csíkszereda labdarúgója szerint a különböző teljesítmények eltérő elismerést érdemelnek, még akkor is, ha a munka ugyanaz.

Szerintem minden sportolónak függetlenül a nemétől, azonos mennyiségű munkát kell belefektetnie a választott sportágába. Az érvényesülés kulcsa inkább abban rejlik, hogy mennyire tehetséges és elhivatott az illető.

Ennek ellenére sajnos elmondhatjuk, hogy bár relatív könnyű top csapatokba bekerülni, de sem a feltételek, sem az elismerés, sem az anyagiak nem ugyanazok, mint a férfiaknál - fejtette ki véleményét a 25 éves focista.

Geréd Erika szerint a különbségeket nagyobb anyagi ráfordítással lehetne áthidalni.

"Ha jelentős mértékben növelnék a költségvetést a nőknél is, akkor jóval többen éreznék, hogy van jövőjük a sportban és nem hagynák abba idő előtt pályafutásukat, tehetséges sportolókat lehetne igazolni, ami növelné a színvonalat.

- nyilatkozta a sokszoros román válogatott labdarúgó, aki rendkívüli örömmel tölti el, hogy a Diósgyőrtől "hazatért".

"Jó érzés itthon lenni Hargita megyében, hiányoztak a családtagok, a barátaim, de sok új barátra leltem a csapattársaim között is, illetve úgy érzem, sportolóként is tudtam fejlődni, mióta az FK Csíkszeredához kerültem" - szögezte le, hozzátéve, számára a labdarúgás egyenlő a szabadsággal, azzal, hogy minden nap azt csinálhatja, amit a legjobban szeret.

Related posts