A TikTok talán 90 napos türelmi időt nyerhet Trump jóvoltából.

Donald Trump azt mondta az NBC Newsnak, hogy hivatalba lépése után valószínűleg hétfőn fog megjelenni az üggyel kapcsolatos bejelentése.
Kijelentette, hogy "nagy valószínűséggel" 90 napos haladékot ad a TikTok-nak a vasárnap életbe lépő kitiltása alól.
Ez azután történt, hogy a közösségi média platform figyelmeztetett, hogy vasárnap "elsötétül", hacsak a leköszönő Biden-adminisztráció nem ígéri meg, hogy a tilalmat nem hajtják végre.
A Legfelsőbb Bíróság pénteken jóváhagyta az alkalmazást az Egyesült Államokban tiltó törvényt, kivéve, ha a kínai anyavállalata, a ByteDance január 19-ig eladja a platformot. A ByteDance nem volt hajlandó vevőt keresni.
A TikTok pénteken késő este bejelentette, hogy a Fehér Ház és az Igazságügyi Minisztérium nem tudta garantálni a szükséges tisztaságot és biztosítékokat a szolgáltatók számára, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a TikTok továbbra is elérhető maradhasson.
Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára, szombaton kifejtette, hogy a TikTok legutóbbi figyelmeztetése, miszerint a platform hamarosan bezárhat, csupán egy "látványos trükk" volt.
- közölte.
"Határozottan és világosan kifejeztük véleményünket: a törvény végrehajtásának feladata a következő kormányzatot terheli. Így a TikToknak és más vállalatoknak is fontos, hogy minden aggályukat megosszák velük." - tette hozzá.
Trump pénteken azt mondta, hogy beszélt Hszi Csin-ping kínai elnökkel, és tárgyalt többek között a TikTok-ról. A TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew várhatóan a technológiai vezetők között lesz Trump hétfői beiktatásán.
Amerikai nemzetbiztonsági szakértők figyelmeztettek arra, hogy a kínai kémek potenciálisan kihasználhatják bizonyos alkalmazások adatgyűjtési lehetőségeit az amerikai állami alkalmazottak és vállalkozók követésére. Ezzel szemben a TikTok határozottan cáfolta ezeket az állításokat.
Pénteken a washingtoni kínai nagykövetség megvádolta az Egyesült Államokat a TikTok igazságtalan elnyomásával: "Kína minden szükséges intézkedést megtesz, hogy határozottan megvédje törvényes jogait és érdekeit" - mondta egy szóvivő.
A platform rendkívül népszerű a 170 millió amerikai felhasználó körében, akik közül néhányan lobbiztak a kongresszus tagjai között a tilalom ellen. Az amerikai politikai kampányok számára is értékes eszköz volt a fiatal szavazók eléréséhez.
A tavaly áprilisi törvény alapján az alkalmazás amerikai verzióját a közeljövőben megszüntetik az alkalmazásboltokban és a webtárhely-szolgáltatásokon.
Az alkalmazás-alapú tartalomkészítők a BBC-nek kifejezték aggodalmukat, miszerint ha az Egyesült Államokban megszűnne a működés, az drasztikusan átalakítaná az életüket.
„Legyél különleges, és állj ki az eredetiséged mellett!” - nyilatkozta a BBC-nek Nicole Bloomgarden, a TikTokot aktívan használó divattervező és művész.
A TikTok nem reagált a BBC megkeresésére arról, hogy mit takar az, amikor az Egyesült Államokban "elsötétül" az alkalmazás. Egy lehetséges forgatókönyv a múltbeli eseményekhez hasonlítható, amikor Indiában a platform összetűzésbe került a helyi hatóságokkal.
Narendra Modi miniszterelnök 2020-ban elhatározta, hogy több tucat kínai tulajdonban lévő alkalmazást, köztük a TikTok-ot is kikapcsol, miután fellángoltak az összecsapások a kínai erőkkel a vitatott határvidékeken.
Két héttel később a TikTok 200 millió indiai felhasználója kénytelen volt elbúcsúzni az alkalmazástól, miután az indiai hatóságok utasítást adtak az internetszolgáltatóknak a platform blokkolására. A Google és az Apple által működtetett alkalmazásboltok is leállították a TikTok elérhetőségét. Az alkalmazás jogi lépéseket nem tett India tilalmával szemben.
A tilalom bevezetése óta a versenytársak rövid formátumú platformjai lényegében átvették a TikTok által hagyott űrt, főként olyan másolatok révén, mint az Instagram Reels, amely a Meta tulajdonában áll, és a Google-hoz tartozó YouTube Shorts. A Meta-t a szakértők általában az indiai TikTok-tilalom legfőbb győzteseként emlegetik.