Íme egy egyedi változat: "Lehetséges, hogy így alakult volna a dolog – Szinetár Dóra film- és sorozatajánlói"

Hétről hétre arra kérünk ismert művészeket, alkotókat, ajánljanak filmet vagy sorozatot a PORT olvasóinak.
Szinetár Dóra legutóbb a lánya születésnapján a Wicked című musicalt élvezte a moziban. Ezen a különleges napon mindig igyekeznek Zorka kívánságait teljesíteni. Sajnos azonban az Óz, a csodák csodája című film előzménytörténete nem szerepel az ajánlott filmek listáján.
Valójában nem éreztem ellenszenvet iránta; inkább olyan volt, mint egy zenés vígjáték kiforgatása, de a valódi katarzist sajnos a ruhák között felejtettem.
- mondja a színésznő, aki a musicalfilmek közül a régieket kedveli igazán, a Chorus Line-t, az Ének az esőben-t, a My Fair Ladyt, a Cherbourg-i esernyőket. Az utóbbi másfél évtized zenés filmjeit nem szerette, vagy teljesen hidegen hagyták. Amit a Macskákkal műveltek például, azt egyenesen bűnténynek tartja. Pedig igazi rajongótípus, és imádja a műfajt.
Régóta nem találkozott olyan musicallel Budapesten, amely igazán megszólította volna, hiszen úgy érzi, hogy a színházi alkotók gyakran a gyerekek kísérőjeként tekintenek rá. Az utolsó emlékezetes élménye egy zenés darabbal 2018 környékére datálódik, amikor Alföldi Róbert rendezésében a Chicagót mutatták be az Átrium színpadán. Azóta azonban nem mondhatja, hogy mindent láttam volna a műfajból. Mivel ez nem egy lebeszélő írás, inkább egy ajánló, ezért összegyűjtött néhány filmet és sorozatot, amelyeket érdemes megnézni a PORT olvasói számára.
Nemrégiben a lányával együtt belemerültek a "A menü" című film világába, amely a fine dining különleges univerzuma köré épül. A filmben Ralph Fiennes és Anya Taylor-Joy alakítása igazán lenyűgöző, és a történet izgalmasan boncolgatja a gasztronómia rejtelmeit.
Ez egy teljesen szürreális horrorvígjáték, zseniális, imádtam"
„Az események egy váratlan fordulata” – kezdi a színésznő, aki izgatottan mesél a történet hátteréről. A cselekmény középpontjában egy tengerre hajózó, elképesztően tehetős emberek csoportja áll, akik egy varázslatos szigetre tartanak. Itt egy világszerte elismert séf által megálmodott, rendkívül exkluzív menüsor várja őket, amiért hajlandóak voltak egy vagyont kifizetni. A sznobok számára ez az élmény ígéretesen tűnik, hiszen a luxus és a gasztronómia csúcsát célozzák meg. Azonban senki sem sejti, hogy a sziget rejtett titkai és a váratlan események mindent megváltoztatnak…
Mivel nagy a család, és a nagyobb gyerekei is más-más korosztályhoz tartoznak (29 és 18 évesek), sokféle ajánlást szokott kapni.
Ha felfedeznek egy új sorozatot, az mindig közös élmény a férjével, Makranczi Zalánnal és Zorka lányukkal. Egy véletlen folytán bukkantak rá egy olyan produkcióra, amibe azonnal beleszerettek, és már alig várták, hogy együtt tölthessenek egy estét: ez pedig nem más, mint a Nagy Katalin - A kezdetek című ausztrál-angol sorozat. (A Maxon elérhető.)
Mindenkinek ajánlom, elképesztő szórakoztató film remek színészekkel - gyönyörű kiállítással."
Bár ő is tanulmányozta az orosz történelmet az iskolapadban, a cári korszak mélységeibe nem merült el annyira. A film nem állítja, hogy minden egyes jelenete valósággá vált (ezt az elején világosan jelzi: "akár így is történhetett volna"), de mégis felkeltette Szinetár Dóra kíváncsiságát a korszak iránt. A sorozat megtekintése után lelkesen vetette bele magát a cári uralkodói dinasztiák, az orosz családok és a történelem során lezajlott lenyűgöző események tanulmányozásába.
A magyar sorozatok közül nagyon szerette a Tündérkertet is, amely Móricz Zsigmond Erdély-trilógiájának első kötetéből készült. Kiemeli a színészi alakításokat és a kivitelezését is. Noha a Hunyadi költségvetésének töredékéből készült, nem volt szegényszaga. A főszereplőről, Katona Péter Dánielről meg egyenesen azt mondja, ha Amerikában élne, már egy Leonardo DiCaprio lehetne.
A magyar sorozatokba mindig belenéz Szinetár Dóra, érdeklik a kollégái. Ráadásul, van, amiben ő maga játszik, másokban a férje. Ez utóbbiak közé tartozik A renitens, amelynek úgy állt neki, hogy csak megnézi, mi lett abból, amiben a férje három hónapig dolgozott, és nagyon szerette. Nem voltak nagy elvárásai, de ezt nagyon megszerette. Izgatottan várta minden héten az újabb részt. Nagyon boldog, hogy a napokban kezdik el vetíteni a második évadot.
A legkisebb gyereke, a 7 éves Benji még nem néz tévét, egyelőre moziba se vitték. A gyerekfilmeket abból a korból ismeri még a színésznő, amikor a lánya kicsi volt, és nem járt Waldorf Iskolába.
Amikor Zorka betöltötte a 7. életévét, elhatároztam, hogy követem az iskolában tanultakat, és szinte teljesen lemondtunk a tévézésről.
A színésznő határozottan kiáll amellett, hogy a televíziózást nem szabad babysitterként kezelni. Sőt, bátran állítja, hogy egyes gyerekek számára ez kifejezetten hátrányos lehet. Amikor a két idősebb gyermekét nevelte, még nem volt ennyi lehetőség a képernyők előtt eltöltött időre, ám manapság rendkívül fontos, hogy a gyerekek ne találkozzanak nap mint nap különböző monitorokkal.
Nem jelenti azt, hogy nem látott még semmit Benji. Havonta megnéz együtt a család egy olyan filmet, amelyet Szinetár Dóra már ismer. Fontos, hogy a szülők is ott üljenek, hogy a gyerek kérdezhessen, ha valamit nem ért. A Micimackó régi mozifilmváltozatát mutatta meg először, és nagy sikert aratott vele. Így látták az Encantót is, amelyben a színésznő szinkronizált, és énekelt egy nagyon jó dalt, de ebből még nem tudta összerakni, mennyire helyes film lesz.
Benji ovija meglehetősen távol helyezkedik el, ezért az autózásaink során mindig zenét vagy hangoskönyveket hallgatunk. Egy nap, miközben dalokat válogattam, felfedeztem az Encanto című filmet, amelyről a lányom lelkesen mesélt. Így hát Benjivel úgy döntöttünk, hogy megnézzük ezt a varázslatos történetet.
Ha a gyerek nem szokott hozzá, hogy folyamatosan a tévé előtt üljön, valószínűleg nem vágyik arra, hogy egy filmet ötször is megnézzen. Viszont ha egyszer együtt látták, már ismeri a történetet, és a zenéket is úgy hallgatja, hogy tisztában van vele, miről szólnak, és ki miért énekli az adott dalt.
Amiket még megnézhetett Benji, egy-egy 8-9 perces mese, amikor a körmeit vágta az anyukája. Így lehetett évekig megoldani, hogy nyugton maradjon. Ilyenkor jöttek a régi klasszikusok: a Pom-Pom meséi, a Süsü, és így találta az HBO-n az UP!-ból (Fel!) készült minisorozatot, amelynek részei egy körömvágásnyi ideig tartottak.