"Aki háborús körülmények között óvodát emel, az a béke és a jövő iránti hitet képvisel."

A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretén belül, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) támogatásával átadták a P. Frangepán Katalin Gimnázium búcsúi óvodáját december 13-án. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével többek közt Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár.
A nap első fényei között a vendégek felfedezték az óvoda impozáns épületét. Ezt követően ünnepélyes esemény vette kezdetét, melyen részt vett Nacsa Lőrinc, a nemzetpolitikai államtitkár, valamint Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) elnöke és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola vezetője. Továbbá jelen volt Maruszinec Marianna, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatás Oktatási és Tudományos főosztályának igazgatója, valamint Mihajlo Dzihora, Ukrajna Külügyminisztériumának ungvári képviselője. Az esemény csúcspontjaként a résztvevők szalagátvágással, valamint a támogatói tábla és az óvoda névtáblájának leleplezésével ünnepelték az új intézmény megnyitását.
A zeneterem falai között Fodor Éva, a KMPSZ módszertani irodájának vezetője üdvözölte a meghívottakat. Beszédében hangsúlyozta, hogy a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében, a KMPSZ támogatásával Kárpátalján összesen 110 önkormányzati fenntartású oktatási intézmény újult meg vagy épült fel.
Ezt követően Jakab Andrea, a P. Frangepán Katalin Gimnázium megbízott igazgatója lépett a mikrofonhoz, hogy bemutassa Búcsú község és a búcsúi óvoda gazdag történelmét a jelenlévőknek. A színes előadás után Orosz Ildikó és Jakab Andrea ünnepélyes keretek között aláírták az óvoda épületének átadásáról szóló megállapodást.
Egy új intézmény átadása mindig örömteli esemény, különösen, amikor az a magyar fiatalokat és gyermekeket szolgálja. Ezáltal nem csupán a jelenünket formáljuk, hanem a Kárpát-medence jövőjébe is befektetünk. A mai ünnep még különlegesebb, hiszen Kárpátalján, a háború árnyékában valósulhat meg. Ez azt mutatja, hogy a kárpátaljai magyarság, a legnehezebb körülmények között is, nem csupán megőrzi identitását és kulturális örökségét, hanem bizakodva néz a jövő felé. Az, aki háborús időszakban óvodát épít, az a béke és a jövő iránti hitét fejezi ki.
- mondta el Nacsa Lőrinc, kiemelve, hogy Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre, a háború kitörésének első napjától segíti az ukrajnai menekülteket a határ mindkét oldalán. Hozzátette továbbá, hogy a magyar állam fontosnak tartja, hogy Ukrajna egy kiegyensúlyozott állam legyen, ahol a kisebbségek is biztonságban élhetnek.
A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program 2016-os elindítása óta közel 150 beruházást valósítottunk meg Kárpátalján, melynek során tizenhárom új intézmény jött létre. Emellett a Zrínyi Ilona Kárpátaljai Támogatási Program keretein belül 2015 óta folyamatosan támogatjuk a pedagógusokat, a művészeti iskolák munkatársait, egészségügyi dolgozókat és a magyar nyelvű sajtó képviselőit. Az idei évben több mint kétezer óvodás és kisiskolás étkeztetéséhez nyújtottunk segítséget, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy a kárpátaljai magyar közösség számára élhető jelen és kiszámítható jövő valósuljon meg.
- Ezzel a mondattal fejezte be beszédét Nacsa Lőrinc.
Orosz Ildikó köszöntőjében kifejezte örömét, hogy a KMPSZ elnökeként részt vehet Magyarország ezen nagylelkű kezdeményezésében. Emlékeztetett arra, hogy a Szovjetunió idején az óvodák az egyházak parókiáira költöztek, majd a rendszerváltás után az épületek visszakerültek az egyházakhoz, ám új óvodák nem épültek a helyükre.
A Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretein belül új óvodák épültek, valamint a meglévők is megújultak, hogy a közösségi igényeket kielégítsék. A magyar kormány és a pedagógusszövetség sikeresen teljesítette küldetését, az intézmények már készen állnak. Most a helyi lakosok feladata, hogy vidám, játszani vágyó gyermekekkel töltsék meg ezeket az új teret, ezzel gazdagítva a közösségi életet.
- mondta kiegészítve.
A rendezvény zárásaként Orosz Ildikó és Nacsa Lőrinc együtt gyújtották meg az adventi koszorú harmadik gyertyáját, amely az öröm üzenetét hordozza. Ezt követően a történelmi egyházak képviselői közösen emelték fel imáikat, kérve Isten áldását az összegyűltek számára.