Aqua Tofana: Feminista válasz Trump győzelmére | Demokrata Aqua Tofana, a történelmi figura, aki a női erő és ellenállás szimbóluma, újra reflektorfénybe kerül a politikai diskurzusban. A Trump győzelme után kibontakozó feminista reakciók egyértelműen je


Donald Trump győzelme sokkolta az amerikai feminista közösséget, amely most a választási eredmények legfőbb áldozataként tekint magára. Ez a frusztráció két új tömegmozgalom születését inspirálta. A TikTokon és a Twitteren számos csalódott nő osztotta meg, hogy részt vesz a 4Nem néven ismert tiltakozó mozgalomban, amely 2019-ben indult Dél-Koreából, eredetileg 4D néven. A betűszó a koreai nyelvben arra utal, hogy követői elutasítják a férfiakkal való romantikus kapcsolatok kialakítását, valamint azok következményeit – mint például a randevúzást, a szexet, a házasságot és a gyerekvállalást. Ezzel a lépéssel gyakorlatilag bojkottálják azt a rendszert, amelyet ők a nemek közötti egyenlőtlenség fenntartójaként látnak.

Amerikában egyre inkább teret nyer egy mozgalom, amely a Trumpra szavazó férfiak döntéseire reflektálva bontakozik ki, és komoly társadalmi-politikai következményekkel járhat. A résztvevők úgy vélik, hogy a házasság intézménye egzisztenciális fenyegetést jelent a nők számára, ezért arra ösztönzik egymást, hogy harcoljanak a testük feletti autonómiáért, és utasítsák el a hagyományos nemi normákat, amelyek a házasságot és a gyermekvállalást körüllengik. Érdemes megjegyezni, hogy a szexsztrájk nem újkeletű tiltakozási forma; ennek első irodalmi nyoma Arisztophanész Lüszisztraté című komédiájában található. Dél-Koreában a világ legalacsonyabb születési rátája figyelhető meg, és a legtöbben a mozgalom hatásainak tulajdonítják a folyamatos csökkenést. Az amerikai nők aggodalma a várható abortuszjogok további szigorítása miatt egyre nő, különösen a Legfelsőbb Bíróság Trump által kinevezett konzervatív bíróinak döntései nyomán, amelyek eddig 17 tagállamban jelentősen korlátozták az abortuszhoz való hozzáférést. Trump győzelme után a nők országos abortusztilalomtól tartanak, ami még inkább felerősíti a mozgalom üzenetét és céljait.

Nick Fuentes politikai kommentátor provokatív megjegyzése, miszerint "én (mint férfi) döntök a testetekről, örökre" (Your body, my choice. Forever.), tovább súlyosbította a férfiak és nők közötti feszültséget. Az amerikai szélsőjobboldal fiatal titánja, Fuentes Twitter-bejegyzése eddig 35 ezer megosztást, 55 ezer lájkot és lenyűgöző 92 millió megtekintést generált. Ezzel párhuzamosan a "én döntök a testedről" és "vissza a konyhába" kifejezések használata elképesztő mértékben, 4600 százalékkal megnövekedett. A feminista közösségben hatalmas felháborodást keltett a megnyilvánulás, amely hetekig tartó vitákat indított el arról, hogy milyen formában válaszoljanak Fuentesnek: használt tamponokat vagy műpéniszeket küldjenek neki, vagy inkább a lakcímét hozzák nyilvánosságra (doxolják). Végül az utóbbi mellett döntöttek. Ennek következtében Marla Rose, egy zsidó feminista aktivista, elhatározta, hogy személyesen keresi fel Fuentest, ám a találkozó nem zajlott zökkenőmentesen: Fuentes paprikaspray-vel fogadta, és még a nő mobiltelefonját is elkobozta. Az eset videofelvételek révén kellemes pillanatokkal ajándékozta meg Fuentes támogatóit, akik között szexista alfahímek és nőgyűlölő "incelek" is megtalálhatók.

A közelmúlt eseményeit követően egy új jelenség bukkant fel a közösségi médiában, amelyet MATGA-mozgalomnak neveztek el. A "Make Aqua Tofana Great Again" elnevezés a Donald Trump híres "Make America Great Again" (MAGA) szlogenjének ironikus átkonvertálása, és a politikai feszültségek kifejeződéseként jelent meg. A mozgalom célkeresztjében főként Trumpot és a nőket érintő konzervatív politikai nézeteket támogató férfiak állnak. A közösségi platformokon egyre nagyobb népszerűségnek örvend, ahol a nők az Aqua Tofana utalást egyfajta szimbolikus kiáltásként használják. Olyan kreatív és szatirikus videókat készítenek, amelyekben a férfiak italába halálos méreg kerül, ezzel érzékeltetve a frusztrációjukat és a társadalmi igazságtalanságokkal szembeni ellenállásukat.

A mozgalom egy különös történetet idéz fel, amely Giulia Tofana, a XVII. századi olasz méregkeverőnő nevéhez fűződik. Tofana hírneve a titkos és halálos Aqua Tofana (Tofana főzet) révén terjedt el, amely egy észrevétlen, valószínűleg arzén alapú méreg volt, és számos nő számára nyújtott kiutat elviselhetetlen házasságukból. A történetek szerint Tofana mérgét nők százainak értékesítette, lehetővé téve, hogy több mint 600 asszony szabaduljon meg férjeiktől. A közösségi média nemrégiben újraélesztette ezt a történetet, ahol fiatal nők vidáman osztják meg videóikat, miközben titokzatos anyagokat adagolnak italokhoz. Ez a modern trend emlékeztet arra, hogy a XVI. és XVII. századi Itáliában és Európa más részein virágzott a mérgezett víz kereskedelme, újra felélesztve a mérgezéssel kapcsolatos ősrégi félelmeket és titkos praktikákat. Tofana öröksége tehát nem csupán a múlt titokzatos világába vezet, hanem a mai társadalom figyelmét is felhívja a női sorsok, a hatalom és a szabadság keresésének örök dilemmáira.

Az Aqua Tofana eredetét körülvevő történetek sokfélesége vonzza a figyelmet. A mítosz Teofania di Adamához köthető, akit 1633-ban Palermóban végeztek ki mérgezés vádjával. Ezt követően, 1659-ben Rómában egy csoport nőt akasztottak fel, akik e titokzatos méreg forgalmazásával foglalkoztak. Bár nehéz pontosan meghatározni, hány férfi vesztette életét az Aqua Tofana következtében, a méreg hatása egyértelműen mély nyomot hagyott a korabeli társadalomban. VII. Sándor pápáról készült életrajzában Pietro Sforza Pallavicino bíboros "a férjek csendes mészárlásáról" tesz említést, míg Wolfgang Amadeus Mozart, halálos ágyán, titkos félelmeit osztotta meg, miszerint tartott attól, hogy őt is ezzel a méreggel ölték meg. Az Aqua Tofana története így nem csupán egy mérgező ital legendája, hanem egy sötét időszak tükre is, amely a női erő és a társadalmi feszültségek feszültségét tükrözi.

A Google keresőjében az "Aqua Tofana ingredients" kifejezés iránti érdeklődés az Egyesült Államokban 160 százalékkal emelkedett. E mögött a női válaszreakciók húzódnak, amelyek a férfiak abortusztilalomra tett fenyegetéseire reagálnak, és a méreggel való fenyegetés formáját öltik. Figyelemre méltó, hogy a "mérgező" kifejezés, amely egykor rendkívül pejoratív jelentéssel bírt, mára egyfajta pozitív kontextusba került. A mérgező nők képe olyan emancipált személyekként jelenik meg, akik szembefordulnak a férfiakkal és a patriarchális struktúrákkal, ezáltal a #MeToo mozgalom utáni új jelenség részévé válnak. Olyan időszakba lépünk, ahol a mérgező nőkből újfajta boszorkányok formálódnak. A boszorkány, aki évszázadokon át a gyűlölet tárgya volt, ma a feminizmus szimbólumává avanzsálódik. Margaux Buyck, belga történész, aki a mérgek történetével foglalkozik, megjegyzi, hogy azok a nők, akik az Aqua Tofana legendáját magukra öltik, "a szimbolikus fenyegetések birodalmában mozognak, és valószínűtlen, hogy valóban cselekedetre szánják el magukat". Közben a republikánusok arra szólítják fel az FBI-t, hogy vizsgálja ki ezt a szatirikus "mérgezd meg a férjed" trendet. (Republicans demand FBI investigates satirical "poison your husband" trend, thetimes.com, 2024.11.11.)

Magától értetődő, hogy párhuzamokat vonjunk. Mi lenne, ha a férfiak elindítanának egy "szimbolikus" mozgalmat, amely a borzalmas feleségek megmérgezésének gondolatát népszerűsítené? Vajon megkaphatnák a pozitív médiavisszhangot, amit talán remélnek? Költői kérdés ez. Előbb azonban emancipálniuk kellene magukat a Nyugaton jelenleg domináló, intézményesített feminizmustól. Talán Trump lehet a kulcs ehhez, de ezen a téren nem mernék biztosra menni.

Related posts