Az osztrák közigazgatási bíróság megállapította, hogy a magyar autós ingázók somfalvi elterelése jogsértő, azonban a végső döntést az ottani alkotmánybíróság hozza meg.


A határátkelő bezárása és az ausztriai oldalon megvalósuló sétány létrehozása egy önkormányzati rendelet eredménye, amely körüli viták nem csupán az egyeztetések hiánya miatt robbantak ki. Az ügy bonyolultságát tovább növeli, hogy a rendelet értelmében az osztrák képviselő-testületnek nem is lett volna joga ilyen döntést hozni.

Fordulat történt a nyugat-magyarországi Ágfalva és a burgenlandi Schattendorf (Somfalva) között már közel két éve lezárt határátkelő ügyében. A lezárás indokaként megvalósított sétálóövezet körüli jogi viták miatt Ruzicska Máté jogász, valamint az NZP Nagy Legal nemzetközi ügyvédi iroda jogászai korábban kártérítési pert indítottak az Osztrák Köztársaság ellen – számolt be a Telex a legfrissebb fejleményekről. Habár a határellenőrzés ügyében elutasították a keresetüket, most a Burgenlandi Közigazgatási Bíróság a jogászok által megfogalmazott alkotmányossági kifogásokkal egyetértett, ami újabb lépést jelent a jogi eljárásban.

A bíróság a közelmúltban az osztrák alkotmánybírósághoz fordult, kérve, hogy semmisítse meg a határátkelő lezárásának indoklásaként szolgáló rendeletet, amely a sétálóövezet kialakítására vonatkozik. A döntés indoklásában a schattendorfi önkormányzat rendeletével kapcsolatos több aggályt is megfogalmaztak. Először is, a sétálóövezet létrehozásáról és a határ lezárásáról nem folytattak társadalmi egyeztetést. Ezen túlmenően, a rendelet ellentétes a jogállamiság alapelveivel, és az önkormányzatnak nem volt jogi felhatalmazása a rendelet kiadására - nyilatkozta a Telexnek Ruzicska Máté. Ruzicska hangsúlyozta, hogy a helyi szabályozás nem a törvény által előírt "közlekedésbiztonság" érdekében született, hanem kifejezetten az "ingázó forgalom kizárása" miatt.

Egy osztrák település betonfalakkal zárja el az ingázó magyarok autóinak útját.

Az események hátterében, amelyeket lapunk korábban is részletesen tárgyalt, áll, hogy Schattendorf 2023-ban lezárta a határátkelőt az autóforgalom elől. Ez a döntés jelentős nehézségeket okozott a magyar dolgozóknak, akik így 30 kilométeres kerülőt kénytelenek tenni, hogy elérjék munkahelyeiket a szomszédos országban. Az ügyben eljáró jogász hangsúlyozta, hogy az ausztriai önkormányzat által megbízott szakértő, aki válaszolt a magyar jogászok közérdekű adatigénylésére, a polgármester személyes ismerőse, és nem közlekedési, hanem építészeti területen jártas. Ezen kívül a szakvélemény, amelyet benyújtottak, több szempontból is ellentmondásos és megalapozatlan. A Burgenlandi Közigazgatási Bíróság végül megállapította, hogy a rendelet ellentétes a törvény előtti egyenlőség alkotmányos elvével.

A magyarok a határon piknikkel fejezték ki tiltakozásukat az autós határzár ellen. Sokan úgy érzik, hogy a helyzetük tarthatatlan, hiszen Ausztriában a legalacsonyabb bér négyszer magasabb, mint a magyar minimálbér, ami súlyosan érinti az emberek megélhetését.

Related posts