Az USDT mostantól a 150 milliárd dolláros piaci értékhatárt is meghaladta.


Az online marketing világában jártas szakember vagyok, több mint 5 évnyi tapasztalattal a hátam mögött, és több ezer írásos anyag díszíti portfóliómat. Munkám során a rövid, figyelemfelkeltő közösségi média posztoktól kezdve a hatékony hirdetések megfogalmazásán át az e-mail kampányok kreatív szövegezéséig terjed a spektrumom. Az írás számomra nem csupán munka, hanem szenvedély is, amely során a legjobbat szeretném kihozni az ügyfeleim márkáiból.

A kriptovaluta piac szakértői számára valószínűleg nem meglepő, hogy a stabilcoinok népszerűsége folyamatosan növekszik. Az élen természetesen az USDT áll, amely már évek óta a legmagasabb piaci kapitalizációval rendelkező stabilcoin. Nemrégiben azonban a Tether egy jelentős mérföldkőhöz érkezett, hiszen a forgalomban lévő kínálatuk átlépte a 150 milliárd USDT-t. Ezzel a stabilcoin piaci tőkeértéke is 150 milliárd fölé emelkedett, ami 11 milliárdos növekedést jelent az év elejéhez képest.

Az USDT dominanciáját kiválóan példázza, hogy jelenleg ez a kriptovaluta teszi ki a stabilcoin piac 62%-át. A legközelebbi vetélytársa az USDC, amely csupán 60 milliárdos piaci kapitalizációval rendelkezik, és jelenleg a 7. helyet foglalja el a CoinMarketCap ranglistáján. Az utánuk következő stabilcoinok piaci kapitalizációja pedig elenyésző a Tetherhez viszonyítva.

A Tether USDT kínálatának növekedését elsősorban a Tron hálózaton kibocsátott érmék okozták, amelyek az utolsó három hónapban összesen 12,2 milliárd dollárral járultak hozzá ehhez a folyamathoz. Ez a szám valóban figyelemre méltó, különösen, ha összehasonlítjuk a BNB Smart Chain 2,3 milliárdos és az Ethereum 1,7 milliárdos hozzájárulásával.

A stabilcoin szektor bővülését továbbá alátámasztja, hogy az elmúlt 30 napban 3,75%-kal nőtt a stabilcoinok összesített piaci kapitalizációja. Ez a szám viszont elenyésző ahhoz képest, hogy az év eleje óta a teljes szektor kapitalizációja csaknem 20%-ot emelkedett.

A Tether említett sikere még inkább figyelemre méltó, ha szem előtt tartjuk, hogy az Egyesült Államokban a használata erősen korlátozott. Ráadásul az EU kriptoeszközök piacait érintő rendelet életbe lépése óta az európai felhasználók számára is elérhetetlenné vált. Habár sokan bíznak abban, hogy a Donald Trump vezette adminisztráció kripto-barát szabályozásokat hoz, ez egyelőre nem hozott változást a Tether helyzetében.

A helyzet megoldására a Tether új, dollár fedezetű stabilcoint kíván bevezetni az Egyesült Államokban, amely várhatóan 2025 második felében debütál. Az amerikai törvényhozók ugyanakkor több törvénytervezeten dolgoznak, amelyek a stabilcoinok szabályozására irányulnak, ami nem feltétlenül kedvez a Tether számára. Érdekes, hogy Eric Trump és Donald Trump Jr. is hasonló célkitűzésekkel léptek elő, ami feszültséget generálhat az amerikai stabilcoin piacon. Ha Trump újra elnök lesz, valószínű, hogy az ő stabilcoinjuk előnyösebb helyzetbe kerülhet a piacon.

Az Artemis adatai szerint a stabilcoinoknak egyre nagyobb a szerepük a nemzetközi pénzügyben. Január utolsó előtti hetében például a stabilcoinok 654,9 milliárd dollárnyi tranzakciót dolgoztak fel, ami csaknem a kétszerese volt a Visa és a PayPal összesített forgalmának. Bár az említett héten átlagon felüli kereskedési forgalmat láthattunk a stabilcoinoktól, a 2025-ös átlaguk hasonló dominanciáról számol be. Az idei évben a stabilcoinok hetente átlagosan 521,3 milliárd dollárnyi tranzakciót bonyolítottak le, amivel 63%-kal túlteljesítették a Visát, és 1.500%-kal a PayPalt.

Az említett vállalatok azonban nem nézik ölbe tett kézzel a stabilcoinok terjedését. A Visa például tavaly októberben egy olyan platformot jelentett be, amely segítene a bankoknak a fiat valuták tokenizálásában. Sőt, a fizetési szolgáltató nemrég egy stabilcoin alapú kártyát jelentett be, amely lehetővé teszi a latin-amerikai ügyfelei számára, hogy stabilcoinokkal fizessenek a több, mint 150 millió, Visa kártyákat elfogadó üzletben.

A PayPal pedig még korábban felismerte a stabilcoinokban rejlő lehetőségeket. A szolgáltató már 2023 augusztusában piacra dobta a saját stabilcoinját, PayPal USD (PYUSD) néven. A PYUSD jelenleg a hetedik helyen áll a stabilcoinok ranglistáján, legalábbis piaci kapitalizáció szerint. A 24 órás kereskedési forgalom alapján viszont sokkal alacsonyabb helyet foglal el.

A stabilcoinok piaca és kereskedelmi forgalma már most is lenyűgöző méreteket ölt, különösen a hagyományos pénzügyi intézményekhez képest. Ezt a tényt a fenti statisztikák is jól tükrözik. Nyilvánvaló, hogy hatalmas kereslet mutatkozik a stabilcoinok iránt. Az egyetlen tényező, amely fékezheti a növekedést, a jogi keretek szigorítása. Az EU-ban a MiCA rendelet életbe lépésével a szabályozási környezet szigorúbbá vált. Ennek következtében néhány tőzsde az USDT használatát felfüggesztette az EU-ban élő felhasználók számára. Az új szabályozás viszont lehetővé tette, hogy az EU tíz stabilcoin kibocsátót hivatalosan is elismerjen, közöttük olyan neves szereplőkkel, mint a Circle, a Crypto.com és a Societe Generale. Ha az Egyesült Államokban és más jelentős piacokon is hasonló szabályozások lépnek életbe a közeljövőben, a stabilcoin szektor új szintre léphet, és várhatóan még fontosabb szerepet játszik majd a napi tranzakciók lebonyolításában.

Related posts