Bassár el-Aszad kijelentette, hogy sosem állt szándékában elhagyni Szíriát, de felmerül a kérdés: miért cselekedett mégis ennek ellentmondóan?

Bassár el-Aszad, a volt szíriai elnök, határozottan kijelentette, hogy soha nem tervezte, hogy Oroszországba meneküljön. Ez a nyilatkozat az első, amelyet Damaszkusz nyolc nappal ezelőtti bukása óta tett.
Aszad állítólagos nyilatkozata hétfőn jelent meg a szíriai elnöki hivatal Telegram-csatornáján. Azonban nem egyértelmű, hogy jelenleg ki áll a csatorna mögött, és hogy maga Aszad készítette-e el ezt a közleményt.
A BBC beszámolója szerint az illető azt állítja, hogy miután a lázadók megszerezték a szíriai fővárost, ellátogatott egy Latakia tartományban található orosz katonai bázisra, hogy "figyelemmel kísérje a harci tevékenységeket". Ám meglepetésére ott azt tapasztalta, hogy a szíriai erők elhagyták a pozícióikat.
A Hmeimim légi támaszpontot is "intenzív dróncsapások" érték, és az oroszok úgy döntöttek, hogy légi úton Moszkvába szállítják - írja.
Az arab és angol nyelven közzétett nyilatkozatában a volt szíriai vezető állítása szerint részletesen beszámol arról, mi zajlott december 8-án az orosz katonai létesítmény területén.
Mivel a bázis elhagyásához nem álltak rendelkezésre megfelelő eszközök, Moszkva arra utasította a bázis parancsnokságát, hogy december 8-án, vasárnap este haladéktalanul tegyen lépéseket az Oroszországba történő evakuálás megszervezésére.
- olvasható a nyilatkozatban.
"Erre egy nappal Damaszkusz eleste után került sor, az utolsó katonai állások összeomlását és az összes megmaradt állami intézmény ebből következő megbénulását követően".
Kiemelte, hogy "az események alakulása közben soha nem merült fel bennem a gondolat, hogy visszalépjek vagy menedéket kérjek, és egyetlen egyén vagy politikai csoport sem javasolta ezt számomra".
"Ha az állam a terroristák irányítása alá kerül, és elzárják előlem a lehetőséget, hogy valóban cselekedhessek, akkor minden pozíció értelmét veszti" - olvasható a közleményben.
A feltételezések szerint azonban elmenekült az országból, mivel még a miniszterelnöke sem tudott kapcsolatba lépni vele a lázadók Damaszkuszba történő bevonulása során.
December 9-én az orosz sajtó értesítette a közvéleményt arról, hogy egy személy menedékjogot nyert el Oroszország területén.
A szíriai lázadó csoportok átmeneti kormányt állítanak fel
A HTS, amely Szíria legnagyobb lázadócsoportjaként ismert, 2011-ben jött létre Dzsabhat al-Nuszra (al-Nuszra Front) néven. A következő évben pedig hűségesküt tett az al-Kaidának, ezzel szoros kapcsolatokat építve ki a nemzetközi terrorista hálózattal.
Az al-Nuszra 2016-ban különvált az al-Kaidától, és ezt követően, amikor más frakciókkal egyesült, felvette a HTS nevet. Az ENSZ, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, valamint számos egyéb ország azonban továbbra is terrorista szervezetként ismeri el ezt a csoportot.
Vezetője, Ahmed al-Sharaa, aki korábban az Abu Mohammed al-Jolani fedőnevet használta, toleranciát ígért a különböző vallási csoportok és közösségek iránt. Csoportjának dzsihadista múltja azonban egyesek kételkednek abban, hogy a csoport beváltja-e ezeket az ígéreteket.