Trump politikai döntései jelentős hullámverést generáltak a devizapiacon, ami a forint gyengüléséhez is vezetett, ezzel a magyar valuta a vesztesek sorába került.

Rettegés a devizapiacokon: a dollár az egekben, a forint és a többi valuta a padlón Trump bejelentésére
Donald Trump amerikai elnök hétfőn bevezetett vámjai azonnali hatást gyakoroltak a globális piacokra, erős válaszreakciókat váltva ki az érintett országokból. A döntés értelmében az Egyesült Államok 25%-os vámot vetett ki Kanada és Mexikó termékeinek importjára, míg Kínára 10%-os terhet rótt.
Trump intézkedéseinek középpontjában az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem elleni fellépés állt. Kanada és Mexikó azonnali megtorló intézkedéseket jelentett be, míg Kína a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult jogorvoslatért. Azonnal bevezetett vámok komoly zűrzavart okoztak a piacokon, és a kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmak egyre inkább valóságos fenyegetéssé váltak.
A vámintézkedések hatására a dollár erőteljesen erősödött, míg több nemzetközi valuta történelmi mélypontra zuhant. A kínai jüan árfolyama 7,3462-re esett az offshore piacon, korábban pedig 7,3765-ös rekordalacsony értéket is elért.
A mexikói peso 21,2882-re zuhant az amerikai dollárral szemben, ami közel hároméves mélypontot jelentett, és végül 21,2583-as szinten stabilizálódott, ami 2,7%-os esést mutatott.
A kanadai dollár értéke 1,4755-re csökkent, ami a 2003 óta mért legalacsonyabb árfolyamot jelenti.
Az euró értéke jelentős csökkenést mutatott, hiszen 1,0125 dollárra esett vissza, ami a 2022 novemberi szint óta a legalacsonyabb. Végül a valuta 1,02325 dolláron stabilizálódott, ami 1,25%-os csökkenést jelent.
Az amerikai dollár értéke 0,9210-ig emelkedett a svájci frankkal szemben, ami a májusi csúcsot jelöli. Ezt követően azonban a valuta 0,9142-re csökkent.
Ezzel együtt a forint is hatalmasat zuhant: az éjszaka a pénteki záráshoz képest több mint 5 egységnyit gyengült, 400 fölé lőve a kurzust 393,8-ról.
A forint jelenleg stabilan áll az euróval szemben, hiszen az árfolyam 408,8 és 408,9 között ingadozik.
A piaci várakozások rendkívül gyorsan és drámai módon megváltoztak a legfrissebb események következtében:
Az amerikai jegybanki kamatcsökkentések várakozásai jelentősen csökkentek, mivel a piaci elemzők jelenleg csupán egy-két kamatvágásra számítanak 2025-ben, ellentétben a korábbi, optimistább előrejelzésekkel.
Az arany piaca, amely hagyományosan a bizonytalanság idején szokott felfelé ívelni, most meglepő módon csökkenő tendenciát mutat. Ennek hátterében a dollár erősödése áll, ami drasztikusan mérsékelte a klasszikus menekülőeszköz iránti keresletet. Jelenleg a spot arany ára 0,6%-kal, unciánként 2784,30 dollárra süllyedt, miután pénteken rekordot döntött, és 2817,23 dollárra emelkedett.
A szakértők figyelmeztetnek arra, hogy az amerikai gazdaságot sújtó stagfláció, vagyis a gazdasági növekedés lelassulása és az infláció emelkedése együtt, komoly kockázatot jelenthet. Ez a jelenség nemcsak az Egyesült Államokat érinti, hanem globális szinten is aggasztó hatásokat gyakorolhat.
A pénzügyi színtér továbbra is ingatag talajon áll, hiszen az Európai Unió és egyéb jelentős gazdasági hatalmak reakciói még mindig homályosak.
Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy amennyiben az EU is a kanadai és mexikói példát követi, és súlyos büntetővámokat vet ki, az komoly globális kereskedelmi feszültségeket generálhat. Jelenleg a piacok Trump következő lépésére összpontosítanak: vajon további kereskedelmi partnereket érintenek-e a vámok, vagy inkább diplomáciai úton próbálja rendezni a helyzetet? Az biztos, hogy a világgazdaság a következő hónapokban komoly kihívásokkal néz szembe.