Doktorok avatása zajlott a Semmelweis Egyetemen – exkluzív képek! A Semmelweis Egyetem falai között ünnepélyes keretek között avatták fel az új doktorokat, akik az orvostudomány területén kiemelkedő teljesítményükkel érdemelték ki ezt a rangos címet. Az


A Semmelweis Egyetem (SE) a magyar felsőoktatás megújulásának következtében napjainkban a világ legjobbjainak élvonalába tartozik, hiszen a legjobb egyetemek közé, a legfelső egy százalékba sorolják - emelte ki a kulturális és innovációs miniszter az SE Általános Orvostudományi Kar doktoravatási ünnepsége során.

Hankó Balázs a gyógyítást az egyik legszebb hivatásnak nevezte, és elmondta, hogy a magyar felsőoktatás öt évvel ezelőtt kezdődő megújulása során szakítottak a korábban az intézményekre erőltetett szocialista nagyvállalati működéssel.

A magyar egyetemek nemzetközi kapcsolataival kapcsolatban a tárcavezető hangsúlyozta, hogy

A miniszter méltatta az SE névadója, Semmelweis Ignác tevékenységét, aki tudásával, szorgalmával, megfigyeléseivel, az igazság melletti kitartásával a reá bízottak életét védte még akkor is, amikor szinte mindenki támadta, és azóta millió és millió édesanya, százmilliók életének megmentője lett.

- Ez a hit, a kitartás és a szuverenitás az, ami irányt mutat és példát állít elénk; a megújult és sikeres magyar felsőoktatás is ilyen önálló döntések eredményeként jött létre - emelte ki.

A most végző orvosegyetemisták egy olyan egyetem diplomáját vehetik át, amely a világ harmincezer egyetemének felső egy százalékához tartozik, és több mutató alapján is a világ száz legjobb egyetemének egyike lehet - hangsúlyozta a miniszter.

Hankó Balázs szerint az SE a hivatalos nemzetközi rangsorban csak a "valóságot véltnek, a véltet valóságnak mutató véleménymonopólium", egyfajta "reputációs szorzó" miatt található hátrébb, és ez csak a kutatók jogos jussát akarja elvenni, minden jogi és morális alapot nélkülöző módon.

- hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az Erasmus programot már túlszárnyaló Pannónia-program révén idén őszig körülbelül nyolcezer diák juthat el a világ legjobb egyetemeire. Az előző tanévben közülük 590 hallgató volt a SE képzésén.

A kormány többek között az új orvosi képzési és innovációs kutatási központ létrehozásával is igyekszik elősegíteni az SE fejlődését, miközben az új diákvárosban kell megoldani a jogos kollégiumi igényeket - fogalmazott.

A miniszter tájékoztatása alapján jelenleg 11 magyar felsőoktatási intézmény szerepel a globális legjobb öt százalékban. 2030-ra várhatóan újabb egyetemek csatlakoznak majd az európai élvonalhoz, a top 100-as rangsorban.

A tárcavezető kiemelte, hogy az utóbbi évek során a felsőoktatás elérhetősége jelentősen bővült, ami következtében körülbelül 63%-kal emelkedett a társadalmi szempontból fontos képzéseken részt vevők száma, például az orvostanhallgatók körében. Az állami ösztöndíjasok és a külföldi diákok száma is folyamatosan növekszik. Ezen kívül az SE különösen kiemelkedő a tudományos tevékenységek terén, és élen jár a kutatás és innováció világában, ráadásul családbarát intézményként is ismert.

Hankó Balázs arról is beszámolt, hogy a megújulással létrejövő új felsőoktatási finanszírozási rendszer célja a középszerből való kilépés volt, a kormány autonómiát teremtett az egyetemeken, két és félszeresére nőtt a teljesítményösztönzés.

„Tedd különlegessé a szövegedet!” – kérte a miniszter.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, szívből üdvözölte az 517 végzős orvost a diplomájuk átvétele alkalmából. Elmondta, hogy a sikeres pályafutásuk során soha ne érjék be csupán a kötelező feladatok teljesítésével. Arra ösztönözte őket, hogy elhivatott munkájukkal hozzájáruljanak az egyetem hírnevének öregbítéséhez. Hangsúlyozta, hogy tevékenységük középpontjában mindig a betegek, a rászorulók és az elesettek álljanak, hiszen az orvosi pálya igazi értelme az emberek segítése és a közösség szolgálata.

Kiemelte, hogy az orvosi és egészségtudományi területen valóban jelentős eredmények csak nemzetközi együttműködés révén érhetők el. Emellett ösztönözte azokat, akik külföldön keresnek lehetőségeket, hogy a külföldön szerzett tapasztalataikat és tudásukat minél előbb hozzák vissza hazájukba.

Merkely Béla az SE-t világszínvonalú tudáscentrumként jellemezte, ennek kapcsán pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy

Krausz Ferenc, a Nobel-díjas fizikus, inspiráló beszédében hangsúlyozta, hogy amikor az emberek orvoshoz fordulnak, mindig komoly elvárásokkal érkeznek. Ezért elengedhetetlen, hogy az orvosok képesek legyenek közérthetően, ugyanakkor szakmai szempontból is megalapozottan kommunikálni a betegekkel. Ferenc arra ösztönözte a végzős hallgatókat, hogy szakterületük kiválasztásánál ne adják fel a keresést, amíg meg nem találják azt a lángoló szenvedélyt, ami valóban motiválja őket. Ez a belső tűz kulcsfontosságú ahhoz, hogy az orvosi hivatásukat a lehető legmagasabb színvonalon gyakorolják.

Az orvoslás világában a Nobel-díjas fizikus a betegségek megelőzésére helyezi a legnagyobb hangsúlyt, kiemelve a szűrőprogramok kulcsszerepét. Szomorúan tapasztalja, hogy a krónikus betegségek korai felismerése és a megfelelő tájékoztatás még mindig nem terjedt el széles körben. Véleménye szerint a prevenciós intézkedések és a tudatosság növelése elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékonyan harcolhassunk a betegségek ellen, és javítsuk a közegészségügyi helyzetet.

amelynek segítségével ezek a betegségek könnyebben gyógyíthatók, de az csak akkor ér valamit, ha az emberek eljárnak a szűrővizsgálatra, és a betegek motiválásában kérte a most végzett orvosok segítségét is.

Ennek a rendszernek a működtetésével az egészségügy számára is milliárdok takaríthatók meg - hangsúlyozta Krausz Ferenc.

Related posts