Egy brazil indián törzs jogi lépéseket tett a New York Times ellen, mivel úgy vélik, hogy a lap valótlan állításokat tett róluk.


A marubók véleménye szerint az írás méltatlanul és lealacsonyító módon tükrözte vissza őket.

Egy brazil őslakos törzs 180 millió dolláros kártérítési pert indított a New York Times ellen. Az ügy hátterében egy 2024-es jelentés áll, amelyben a lap arra a következtetésre jutott, hogy a Starlink internetes szolgáltatásának elérhetősége hozzájárult a törzs tagjai között megjelenő pornófüggőség növekedéséhez.

A Javari-völgyben élő Marubo törzs becsületsértés miatt fordult a bírósághoz, úgy vélik ugyanis, hogy a Jack Nicas által írt riportban úgy állítják be őket, mint egy olyan közösséget, amely nem tudja kezelni az internet általi kitettséget. A csütörtökön benyújtott kereset szerint a cikkben elhangzottak nemcsak sértők, de "azt közvetítik az olvasók számára, hogy a Marubo törzs tagjai az internethez való hozzáférés közvetlen következményeként erkölcsi és társadalmi romlásba süllyedtek." Hozzátették, ez az ábrázolás "egy komplett nép jellemét, erlkölcsét és társadalmi státuszát támadja, azt sugallva, hogy a fegyelem és az értékek hiánya miatt képtelenek a modern világban működni." Az ügyben a lap mellett a TMZ és a Yahoo is szerepel, őket is azzal vádolják, hogy a riport szemlézése során lealacsonyító módon mutatták be a törzset.

2023 szeptemberében az internet eljutott egy elszigetelten élő törzshöz, köszönhetően a Starlink műholdjainak, amelyek Elon Musk irányítása alatt állnak. Az elsődleges cél az volt, hogy a marubók könnyebben kapcsolatba léphessenek a hatóságokkal, például vészhelyzetek, mint egy kígyómarás esetén, és hogy egyszerűsítsék a távol élő szeretteikkel való kapcsolattartást. A műholdas kommunikációhoz szükséges antennákat Allyson Reneau, egy amerikai vállalkozó, önként adományozta a törzsnek.

A New York Times 2024 júniusában megjelent írás többek közt a technológiai vívmány árnyoldalait is bemutatta: azt, hogy a fiatalok túlságosan a telefonjaik rabjai lettek, bekígyózott a törzs életébe a pornó, a dezinformáció és a videójátékok. A lap olyan törzsbélieket is megszólaltatott, akik aggodalmukat fejezték ki az internet hatásai miatt.

Nicas később reagált a vádakra, és tagadta, hogy valóban pornófüggőként mutatta volna be a törzset. A marubók viszont nem elégedtek meg a válasszal, és a bírósághoz fordultak. Erre reagálva a New York szóvivője közölte: készek megvédeni magukat, mivel úgy vélik, "a cikk a modern technológia előnyeinek és hátrányainak érzékeny és árnyalt vizsgálatát mutatja egy olyan őslakos faluban, amely büszke történelemmel és kultúrával rendelkezik."

Related posts