Egy különös esemény következtében akár egy másodpercet is eltüntethetnek az idő folyamából.


Idén nyáron lerövidültek a napok, olykor ezredmásodpercekkel csökken a napi 24 óra hossza. A Föld gyorsabb forgása miatt először merülhet fel, hogy nem hozzáadnak, hanem kivonnak egy teljes másodpercet az időből.

A Föld gyorsabb forgása miatt először merülhet fel, hogy ne hozzáadjanak, hanem kivonjanak egy másodpercet az időből - írja a CNN cikke alapján az Index.

A Nemzetközi Földforgás- és Referenciarendszerek Szolgálata, valamint az Amerikai Haditengerészet Csillagvizsgálója által közzétett információk szerint az idei év legrövidebb napja július 10-én következett be, amikor is a nap hossza 1,36 ezredmásodperccel csökkent a megszokott 24 órás időtartamhoz képest. Július 22-én a nap ismét rövidebb volt, ezúttal 1,34 ezredmásodperccel. A következő rekordra augusztus 5-én lehet számítani, amikor várhatóan 1,25 ezredmásodperccel fog rövidebb lenni egy teljes nap.

Bár azt szoktuk mondani, egy nap 24 órából áll, valójában a Föld egyetlen tengely körüli fordulata sosem pontosan 86 400 másodperc. A Hold gravitációs hatása, az évszakos légköri változások vagy a bolygó folyékony magjának mozgása is befolyásolja a forgást, ami néha gyorsabb, máskor lassabb. Ezek az eltérések ezredmásodperces nagyságrendűek, így a laikusok számára észrevehetetlenek, ugyanakkor nagyon fontosak a számítógépes rendszerek, a műholdak és a távközlés számára, ezért atomórákkal mérik.

Az atomórák által mért időt UTC-nek, azaz egyezményes koordinált világidőnek hívjuk. Ez az alapja minden digitális rendszer időbeállításának. Amennyiben a Föld mozgása eltér az atomidőtől, szökőmásodpercet iktatnak be, amelyre eddig 27 alkalommal került sor 1972 óta. Az utolsó ilyen korrekcióra 2016-ban volt példa.

Most először merül fel a tudósok körében az a gondolat, hogy talán érdemes lenne eltávolítani egy másodpercet az idő folyásából.

Ez lenne az első "negatív szökőmásodperc". A szakértők szerint erre 40 százaléknyi esély van a következő évtizedben. A technológiai rendszerek ugyanakkor nincsenek felkészülve rá, így komoly problémák is kialakulhatnak.

A Föld forgásának változásai mögött részben a Hold és az árapály jelensége áll, de a nyári hónapokban az atmoszféra mozgása is hozzájárul a bolygónk gyorsulásához. Emellett megfigyelhető, hogy a Föld folyékony magja fokozatosan lassul, miközben a kérge gyorsabb mozgást mutat. Ezek a folyamatok napi szinten kölcsönhatásban állnak egymással, ám hosszú távon kiszámíthatatlanná válnak, ami izgalmas kérdéseket vet fel a Föld dinamikájával kapcsolatban.

2016 óta a Föld forgási sebessége folyamatosan növekszik, így az utóbbi években nem merült fel újabb szökőmásodperc beiktatásának szükségessége. A helyzet odáig jutott, hogy 2022-ben a nemzetközi súly- és mértékügyi szervezet (CGPM) úgy határozott: 2035-től véglegesen megszüntetik a szökőmásodperc intézményét. Ha azonban ez a fokozódó tendencia továbbra is folytatódik, lehetséges, hogy a jövőben a világidőből nem egy másodpercet adunk hozzá, hanem éppen ellenkezőleg, kivonnunk kell majd belőle.

A szakértők jelenleg nem tudják megállapítani, hogy a Föld tovább gyorsul-e vagy visszalassul. Érdemi előrejelzéseket maximum egy évre előre lehet tenni. A változás most még a természetes tartományon belül van, de később valós lépéseket igényelhet a globális időszinkronizálásban.

Related posts