Egyetemisták: Ideje megállítani az oktatást, és később, amikor elérkezik a jobb jövő, könnyedén pótoljuk, amit elveszítettünk.

A vasárnapi szabadkai demonstráción az egyetemisták piros papírszíveket osztogattak a résztvevőknek. A korábbi hetekhez képest most nem a Harcosok sorakozója lakótelepen gyűltek össze, hanem a Sportcsarnoknál, ahol a hallgatókat támogató tömeg formálódott. Innen együtt vonultak a város központjába, ahol önkéntesek meleg teával várták őket a városháza előtt. A Strossmayer utcai végén, egy traktor pótkocsijáról hangzottak el a beszédek, miközben a traktorok lezárták az utcát, s a rendőrök irányították a forgalmat. A rendezvény csendes pillanataiban a résztvevők a magasan tartott piros szívekkel fejezték ki szolidaritásukat, a városháza előtt pedig nagyméretű papírszíveken az újvidéki áldozatok nevei álltak. A tüntetés zárásaként a résztvevők fekete vászonra piros festékkel hagyhatták ott kézlenyomataikat, melyet később a városháza bejáratára feszítettek ki, így egyedülálló emléket állítva az eseménynek.
A tömeg a vonulás során színes transzparenseket lengetett, és minden egyes demonstráción egyre több magyar felirat vagy kétnyelvű üzenet bukkant fel. Azonban magyarul felszólaló tanárok, tanítók vagy egyetemi hallgatók még egyik tüntetésen sem jelentek meg. A résztvevők száma viszont folyamatosan növekedett.
A tanulók újra felkérték a tanárokat, hogy vegyenek részt a demonstrációkban.
"Állítsák le az oktatást, hiszen könnyedén pótoljuk majd, amikor elérkezik a szebb jövő - mert az életeket nem lehet visszahozni." - hangzott az üzenet.
A diákok a szülőkhöz is szóltak.
"Ha azt kívánják, hogy gyermekeik művelt, kulturált és becsületes felnőttekké váljanak, kérjük, támogassanak minket mindannyiunk érdekében. Remélem, ez az utolsó alkalom, hogy ezt hangsúlyoznom szükséges, de ne engedjék őket iskolába, amíg meg nem vívjuk ezt a harcot" – fogalmaztak.
Ez volt az első eset, amikor az egyetemi diákok nyíltan arra kérték a szabadkai igazságszolgáltatás képviselőit, hogy kövessék a Szerbiai Ügyvédi Kamara példáját.
"Mi kell még ahhoz, hogy elkezdjék végezni a munkájukat?" - tették fel a kérdést.
Az egyetemi hallgatók elismeréssel szóltak a szabadkai rendőrség munkájáról, arról, ahogy a tüntetéseket minden alkalommal biztosítják, és arra kérték őket, hogy vegyék le az egyenruhájukat, és csatlakozzanak hozzájuk.
A tüntetésen Renata Srejić tanítónő beszédében azt mondta, két egyetemista gyermeke van, akiket valóban külföldről pénzelnek: "Mert az édesapjuk fizeti őket, aki külföldön dolgozik, hogy tisztességes életet biztosítson nekik. Úgy gondolom, ez sok család sorsa" - mondta Srejić.
"Srejić kifejtette, hogy amit most elveszítenek, az csepp a tengerben ahhoz képest, amit ezzel a bátor harccal nyernek az igazság és a szabadság érdekében, amelyekre mindannyian vágyunk."
A szülőket és az oktatásban részt vevő minden szakembert - az óvodapedagógusoktól kezdve a professzorokig - arra buzdították, hogy nyújtsanak támogatást a diákok számára.
Felszólította az agrárszektort, ügyvédeket, motorosokat, taxisokat, az IT-szektort, valamint az orvosokat, fogorvosokat, postásokat, bolti eladókat, mestereket és fodrászokat is, hogy csatlakozzanak a tiltakozásokhoz.
"Mindenkinek a saját szakterületén most a legjobbat kell kihoznia magából. Mindenki egyedi módon kell, hogy hozzájáruljon a közös célokhoz. Ez mindannyiunk méltóságának megőrzéséről szól" - hangsúlyozta Srejić.
Viktorija Aladžić, a szabadkai Építőmérnöki Kar nyugalmazott professzora többek között azt mondta, hatalmas feladat vár a diákokra: megállítani Szerbia városainak rombolását.
Kijelentette, hogy évek óta mély szégyenérzet gyötri az itt lezajlott események miatt - a '90-es évek háborús konfliktusai és társadalmi megosztottságai, Đinđić meggyilkolása, valamint az azt követő bűncselekmények miatt.
"Ti, az unokáim generációja, mindent megváltoztattatok, és új reményt hoztatok, hogy van lehetőség a jobb jövőre. Hálás vagyok, hogy ennyi év után végre büszkén emelhetjük fel a fejünket" - zárta beszédét Aladžić.
A diákok bejelentették, hogy február 18-án, kedden 11:52-kor blokkolják az utcát a Szabadkai Közgazdasági Középiskola előtt.
Február 19-én, szerdán a „Diákléptekkel a síkságon át” elnevezésű esemény keretében gyalogos túrára indulnak Tavankút és Bajmok irányába. E kezdeményezés célja, hogy támogassák az ottani általános iskolák munkáját és hozzájáruljanak a helyi közösség fejlődéséhez.