Egyre súlyosabb problémát jelent ez a fertőző vírus, amely már a kereskedelmi tevékenységeket is szigorúbb korlátozások alá vonja.

A madárinfluenza által jelentett kockázat továbbra is fennáll, és Brazíliában már egy baromfitenyésztő telepen is felfedezték a vírust.
Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy az elmúlt hónapokban számos országban bukkant fel a madárinfluenza. Komoly problémát jelent, hiszen ilyen esetekben fennáll annak a veszélye, hogy elterjed a vírus. Éppen ezért az egyes országok vezetői megpróbáljak megakadályozni, hogy a hazai állományokban megjelenjen. Brazíliában most egy baromfifarmon bukkant fel, ezért leállították a baromfitermékek behozatalát számos országban, olvasható a Portfolio cikkében.
A világ számos országa, köztük Kína, Dél-Korea, Argentína és Mexikó, valamint az Európai Unió tagállamai, fokozatosan leállították a brazil baromfitermékek importját. Ez a lépés a brazil területen először észlelt H5N1 madárinfluenza-járvány következményeként történt, amely egy kereskedelmi baromfifarmon ütötte fel a fejét - számoltak be róla több nemzetközi hírforrás.
A magas patogenitású H5N1 madárinfluenza legújabb kitörését Rio Grande do Sul állam egyik kereskedelmi telepén, Montenegro városában észlelték. Noha Brazília már 2023 májusában megerősítette a vírus jelenlétét a vadmadarak között, ez volt az első alkalom, hogy ipari méretű baromfitelepen tapasztalták a fertőzést. A kitörés következtében legalább 17 ezer csirke pusztult el, ami részben a betegség következménye, részben pedig a szükségszerű leölések miatt történt.
Kína, az Európai Unió és Dél-Korea egyaránt 60 napra felfüggesztette a brazil baromfi teljeskörű importját, hivatkozva a meglévő egészségügyi protokollokra. Argentína emellett teljes importtilalmat hirdetett, amely csak akkor szűnik meg, amikor a brazil területek madárinfluenza-mentes állapotba kerülnek. Mexikó szintén elővigyázatossági lépésként megtiltotta a csirkehús, tojás, élő madarak és egyéb baromfiszármazékok behozatalát.
Egyes országok - köztük Japán, az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia - csak az érintett településről származó szállítmányokat korlátozták, de nem vezettek be általános tilalmat.
2024-ben Brazília 10 milliárd dollár értékben exportált baromfitermékeket, így a globális piaci részesedése 35 százalékra nőtt. A jelenlegi tilalmak jelentős gazdasági következményekkel járhatnak a világ legnagyobb csirkehús-exportőre számára. Carlos Favaro, a brazil mezőgazdasági miniszter, hangsúlyozta, hogy a hatóságok mindent elkövetnek a járvány terjedésének megfékezése érdekében. A brazil mezőgazdasági minisztérium hangsúlyozza, hogy a megfelelően elkészített és főzött baromfitermékek biztonságosak, és nem jelentenek fertőzésveszélyt. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) szerint a vírus elsősorban madarakról terjed az emberekre, és az emberről emberre való átvitel rendkívül ritka és szigorúan korlátozott.