Lehetséges, hogy a férfiak hamarabb léphetnek nyugdíjba? Íme, mit mond erről a szakértő!


Egyszerű és hatékony! Ez a trükk távoltartja a darazsakat a házadtól idén nyáron

Amióta 2011-ben bevezették az egységes nyugdíjrendszert, rendszeresen felmerül a kérdés, hogy hogyan lehetne javítani azon, mit kellene változtatni rajta. A legtöbbször egyértelműen az az ötlet merül fel, hogy a férfiak kapjanak valamiféle korkedvezményt, tehát előbb vonulhassanak vissza - 2015-ben még népszavazást is kívántak indítani a kérdésben, azonban az Alkotmánybíróság megvétózta azt. Arra, hogy a férfiak nyugdíjkedvezmények mi értelme lenne, egyszerű számadatokkal lehet válaszolni:

Magyarországon a születéskor várható élettartam a férfiak számára 72 év, míg a nőknél ez az érték 79 év körüli.

Jelenleg Magyarországon a nyugdíjasok közül, akik öregségi nyugdíjat kapnak, kevesebb mint kétmillióan élnek, és közülük mindössze 38% a férfiak aránya.

A magyar férfiak jövedelme átlagosan 17%-kal magasabb a női kollégáikénál.

Az egészségre káros munkakörökben, mint például a fizikai munkát végzők, a fuvarozás területén dolgozók, valamint a hivatalos szervek alkalmazottai – mint a rendőrök, tűzoltók és katasztrófavédelmi szakemberek – túlnyomórészt férfiak találhatók.

Ezeket a megfontolásokat figyelembe véve megállapíthatjuk, hogy általánosságban a férfiak jóval nagyobb összeggel támogatják a nyugdíjrendszert, ugyanakkor jelentősen kevesebb időt töltenek el a nyugdíj előnyeinek élvezetével. Felveti ez a helyzet a kérdést, hogy indokolt lenne-e a férfiak nyugdíjkorhatárának csökkentése? Erre a dilemmára Farkas András, a NyugdíjGuru alapítója adta meg a választ.

A szakértő elsőként hangsúlyozta, hogy amikor a férfiak nyugdíjrendszerhez való hozzájárulásáról beszélünk, elengedhetetlen megemlíteni, hogy a nők sok esetben olyan „láthatatlan” feladatokat látnak el, mint a gyermeknevelés és a háztartási teendők, amelyekért nem kapnak anyagi ellenszolgáltatást. Továbbá kifejtette, hogy a férfiak alacsonyabb várható élettartama nem csökkenti a rendszer kihasználásának lehetőségét, hiszen a társadalombiztosítás alapelve éppen az, hogy mindenki, beleértve az elhunytakat is, hozzájáruljon mások jólétéhez.

Farkas András kifejtette, hogy a férfiak számára tervezett kedvezményes nyugdíj bevezetése az állam költségvetését több mint 400 milliárd forinttal terhelné. Ez a lépés pedig komoly kockázatot jelentene a nyugdíjrendszer fenntarthatóságára nézve, mivel a jelenlegi rendszer stabilitását veszélyeztetheti.

Related posts