Hollandiában elképesztő változások zajlanak a hús- és tojásgyártás terén: mi áll a háttérben? - Agrárszektor


NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztrációs lehetőséggel!

A Rabobank elemzése alapján a baromfiágazat dinamikus gazdasági fejlődést mutat. A tojás- és húsárak rekordszintre emelkedtek, ami kedvező pénzügyi helyzetet teremt a gazdaságok számára. Sok gazda a megnövekedett likviditást arra használja, hogy törlessze jelzáloghiteleiket, mivel a beruházásokra vonatkozó engedélyek hiánya miatt új fejlesztések alig valósulhatnak meg. Az új beruházások száma jelentős csökkenést mutat. Noha a gazdaságok pénzügyi helyzete stabil, az állatlétszám nem nő olyan ütemben, mint az elmúlt években; sőt, a kocaállomány Európában csökken. A sertés- és baromfitenyésztés növekedési lehetőségei korlátozottak, még ha a termelékenység enyhe javulásnak is örvend. A Rabobank rámutat, hogy a strukturális akadályok, mint például az engedélyezési problémák, továbbra is kulcsszerepet játszanak - állítja a NAK.

Az új engedélykötelezettség jelentősen lelassítja az istállóátalakításokat

Egy december 18-án hozott döntés tovább fokozta a helyzet súlyosságát: ettől a naptól kezdve az istállók bármilyen átalakításához új természetvédelmi engedély szükséges, még abban az esetben is, ha a külső megjelenés nem változik, vagy a kibocsátások csökkennek. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdasági üzemeknek mostantól komoly kockázatot kell vállalniuk az építési projektek engedélyezésével kapcsolatban. A jogi bizonytalanság jelentősen gátolja a fejlődést és a beruházási kedvet. A bevezetett "stopperrendszer" hatással van az állatlétszámra is. Bár nem áll rendelkezésre pontos adat arról, hogy hány gazdaság érintett, már most is érezhető a csökkenés, különösen a perifériás területeken. Veldman megjegyzi, hogy a beszállítók, például a vágóhidak és a takarmánygyártók különösen súlyosan érintettek. Az állatlétszám csökkenése komoly kihívások elé állítja a jövedelmezőségüket.

A takarmányipar kihívásokkal néz szembe: csökkenő értékesítési mutatók és átfogó átalakulások a szektorban.

Egy másik jelentős nyomást gyakorló tényező a fenntarthatóság iránti növekvő igény. Egyre több takarmánygyártó helyezi a középpontba a maradékanyag-gazdálkodást, ami a komplex takarmányipar túlkapacitásához vezet. Különösen a szövetkezeti formában működő termelők vannak abban a helyzetben, hogy megőrizzék piaci pozíciójukat, ám ők is szenvednek a csökkenő termelési mutatóktól és hozamoktól. Ezek a folyamatok már most is megjelennek a legfrissebb éves statisztikákban. A Rabobank elemzése szerint az érintett cégeknek nincs elegendő idejük alkalmazkodni a zsugorodó piac kihívásaihoz. Ennek következtében a takarmányipar egyre inkább külföldi, például szomszédos országokban keres új értékesítési lehetőségeket.

Related posts