Ez volt a végállomás – elpusztították a híres pálya ikonikus kanyarját.


Gokartpálya fog épülni azon a kanyaron, amely 19 éven keresztül a silverstone-i versenypálya egyik legfényesebb ékköve volt. Érdekes módon azonban igazán kemény kihívásként csupán három szezonon át élhette meg valódi arcát.

Az 1950-ben a Forma-1 történetének legelső versenyét rendező silverstone-i pálya szinte a felismerhetetlenségig megváltozott a hőskor óta, de egyes részei úgy is fennmaradtak, hogy azokon már nem zajlanak versenyek. Ilyen a legendás Bridge-kanyar is (nyitóképünkön Kimi Räikkönen száguld a bejárata előtt közvetlenül 2008-ban), amely a 2010-re végbemenő legutóbbi átépítéssel került ki a vonalvezetésből. Ez a kanyar csupán 19 alkalommal szerepelt az F1-es Brit Nagydíjon, de ennyi verseny is elég volt ahhoz, hogy kitörölhetetlen nyomot hagyjon.

Eleinte egy hosszú padlógázas szakasz vezetett idáig, majd az 1994-es szezonra a gázelvétel nélküli Abbey-kanyarból Pedro Lamy 1993-as teszten történt gyalogosalagútba csapódása miatt sikán lett, és így már nem 300-as tempóval érkeztek meg a bejárata felett található hídról elnevezett Bridge-hez a versenyzők. De ettől még ez a pálya közkedvelt pontja maradt. Az 1991-es (erre az évre alakították ki a Bridge-kanyart és az utána levő, Priory, Brooklands és Luffield kanyarokból álló lassabb komplexumot), 1992-es és 1993-as versenyeken azonban még igencsak komoly próbatételnek számított a kissé döntött ultragyors forduló.

Az Abbey-kanyar előtt továbbra is hatodik fokozatban folytatjuk az utunkat, de ahelyett, hogy csupán a mutatókat fürkésszük, kicsit lazábbra véve a kormányt, vissza kell húzódnunk a pálya bal oldalára. A Bridge-kanyart negyedik vagy akár ötödik sebességfokozatban fogjuk megközelíteni, és ha a pálya olyan tapadós lesz, ahogy azt várom, akkor az időmérőn igazán kiemelkedő teljesítményt nyújthatunk. Ez a kanyar lenyűgözően gyorsnak tűnik, ráadásul kicsit döntött is. Amikor nézőként érkezem, biztosan itt fogok jegyet venni. Biztosan lesznek bátor versenyzők, akik megpróbálnak majd előzni, ami igazán izgalmas látvány lesz; ha ügyesen veszed a kijáratot, a következő bal kanyarban is kialakulhat egy újabb előzési lehetőség – mesélte 1991-ben Martin Brundle, aki a Brabham csapat tagjaként tapasztalta meg a Bridge-kanyar kihívásait.

Andrea de Cesaris, aki híres volt autótöréseiről, 1991-es hétvégén egy emlékezetes eseményt élt át a Bridge-nél, amikor a Jordan 191-essel nekiütközött a falnak. Szerencsére komolyabb sérülések nélkül megúszta a balesetet. Hasonlóan emlékezetes pillanatokat élt át Jarno Trulli is 2004-ben, amikor a Renault-jával hatalmasat bukott ugyanott, és Alex Wurz is, aki 2003-ban a McLaren MP4/18-as tesztelése során szenvedett balesetet, amely során az autója kettétört. A Bridge tehát, bár hihetetlenül gyors volt, nem követelt áldozatokat, viszont a nézőknek lenyűgöző sebességélményt nyújtott, amit a videó is jól tükröz.

A 2009-es versenyt követően a kanyar ugyan eltűnt a pálya hivatalos nyomvonaláról, de az eredeti kerékvetők megmaradtak, így éveken át bárki, aki Silverstone-ba látogatott, csodálhatta ezt a történelmi helyszínt. Most azonban véget ér ez a korszak, hiszen a kanyar helyén hamarosan egy szabadidős gokartpálya építése kezdődik, aminek már javában zajlanak a munkálatai. Ezt az alábbi Reddit-bejegyzés is dokumentálja, ahol láthatók a folyamat részletei.

A három-négysávosra osztható aszfaltcsík terve már évek óta napirenden van, az elkészültével Silverstone pedig tovább fokozza majd a szurkolói élményt, hiszen az év nagy részében nagyüzemben levő pályára látogató drukkerek ezentúl gokartozhatnak is, illetve eseményekre is ki lehet majd bérelni a gokartpályát. Az építkezés során kétszintes kiszolgáló épületet is felhúznak, amelyben az időmérés és a versenyirányítás is helyet kap, de lesz benne a látogatók számára kialakított tér is.

Related posts