Ez lehet az oka, ha vonzalmat érzünk egy idősebb partner iránt.
Bradley Cooper és Gigi Hadid között 20 év a korkülönbség
Az apakomplexus fogalma eredetileg Freud pszichoszexuális fejlődéselméletében bukkant fel, ahol az ödipális komplexus egyik aspektusaként jelent meg. Ez a jelenség a férfiakra vonatkozik, akik felnőttkorukban is érzik apjukkal kapcsolatos tudattalan késztetéseik hatását, amelynek gyökere gyakran a diszharmonikus apai kapcsolat. Manapság azonban a köznyelvben a kifejezés leginkább nőkre utal, és két ellentétes értelemben használják, így a fogalom jelentése sokkal árnyaltabbá vált.
A túlvédett és túlkényeztetett "apu kicsi hercegnője", valamint az apai hiánytól szenvedő, elhanyagolt női karakterek jól ismert archetipusokká váltak a társadalomban. E jellemzések nem feltétlenül támasztanak alá tudományos alapokat, de sok felnőtt küzd azzal, hogy gyermekkori apai kapcsolatuk hiányosságai milyen mély hatással vannak jelenlegi életükre. Az apai figura jelenléte vagy hiánya nem csupán érzelmi sebeket hagyhat maga után, hanem komplex dinamikákat is teremt a felnőtt kapcsolatokban, amelyek gyakran nehezen feloldható problémákhoz vezethetnek.
Akit az apukája igazán szeretett, annak valószínűtlen, hogy a párválasztásában bármiféle szélsőséges tendencia lenne megfigyelhető. Természetesen előfordul, hogy a párkapcsolatunk során tudattalanul is próbáljuk helyrehozni a szüleinkkel kapcsolatos tapasztalatainkat. Például lehet, hogy szándékosan olyan partnert választunk, aki teljesen eltér apánk vagy anyánk személyiségétől. Ugyanakkor az is gyakori, hogy a szülőnkkel való nehéz viszony ellenére olyan partner után nézünk, aki hasonlít hozzá, abban a reményben, hogy így végre sikerül rendezni a gyerekkorunkban megélt konfliktusokat.
Ennek a kérdésnek azonban nem igazán van köze a partner életkorához. Például egy korai kapcsolat annyira meghatározó lehet, hogy a jövőbeli partnereinket gyakran az akkori élmények és érzések alapján választjuk ki. Az érzelmi érettség, a közös érdeklődési kör, valamint az életmódbeli eltérések is jelentős hatással lehetnek arra, hogy mely korosztályhoz tartozó személyeket tartunk vonzónak. Emellett az is befolyásolhatja a választásainkat, hogy milyen közegben élünk és milyen munkahelyi környezetben dolgozunk.
Az evolúciós pszichológia nézőpontja szerint a heteroszexuális egyének alapvetően olyan partnert keresnek, akivel a lehető legjobb minőségű utódokat hozhatják létre és nevelhetik. Ebből a perspektívából a férfiak általában a fiatalabb, szaporodásra alkalmas nőkhöz vonzódnak, míg a nők az érzelmileg érettebb és anyagilag stabilabb férfiak iránt érdeklődnek. Ez a dinamikus kölcsönhatás a szaporodás és a családi élet szempontjából kulcsfontosságú tényezőket tükröz.
A férfiak megtermékenyítő képessége jóval tovább tart, mint a nők termékenysége, ugyanakkor olyan sokféle párkapcsolati típus létezik ma már, hogy nehéz lenne mindre ráhúzni az evolúciós pszichológia magyarázatait. Arról nem is beszélve, hogyha a statisztikákat nézzük, egyáltalán nem olyan gyakori az idősebb férfi -fiatalabb nő párkapcsolata, és nem olyan ritka az idősebb nő-fiatalabb férfi páros sem, mint azt gondolnánk.