A megújuló energiára való átállás elengedhetetlen lépés a magyar kisvállalatok számára, hiszen nem csupán a fenntarthatóságot szolgálja, hanem gazdasági előnyöket is nyújt. A környezetbarát technológiák alkalmazása növeli a versenyképességet, csökkenti a

Egyre nagyobb hangsúlyt kap a kis - és középvállalatok fenntarthatósági tudatosságának növelése, az idén hatályba lépett ESG törvény pedig már kötelezi is a magyar vállalkozásokat a fenntarthatósági célú átvilágításokra, felelősségvállalásra. Az ESG törekvések eszköze lehet a megújuló forrásból származó energiára való átállás is. Ebben segít az E.ON Zöld Partner szerződéses konstrukciója - tájékoztatta az energiaszolgáltató a Portfolio-t.
A fosszilis energiahordozók folyamatos merülésével és a geopolitikai helyzet okozta energiaellátási bizonytalansággal a megújuló energiaforrásokra váltás egyre sürgetőbb. A hazai és nemzetközi ESG szabályozások miatt pedig nem túlzás azt állítani, hogy a közeljövőben az üzleti működés során elkerülhetetlenné fog válni a fenntarthatósági szempontok figyelembevétele.
Az Európában működő nagyvállalatok már most is szigorú szabályozásoknak vannak alávetve, évente kötelező jelentéseket kell készíteniük, és számos kötelezettséget vállalniuk. Míg a kis- és középvállalkozások (KKV-k) jelenleg még nem szerepelnek a törvényes előírások között, a szakértők véleménye szerint ez a helyzet hamarosan megváltozik, és nekik is számítaniuk kell a hasonló követelményekre.
A kis- és középvállalkozások, amelyek nagyvállalatok beszállítóiként tevékenykednek, már most is egyre gyakrabban szembesülnek a megrendelőiktől érkező különféle adatszolgáltatási kérésekkel. Ennek hátterében az áll, hogy a nagyvállalatok ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) kritériumai között a beszállítói láncuk fenntarthatóságának növelése is szerepel.
Az ügyfelek egyre tudatosabban választanak olyan vállalkozásokat, amelyek elkötelezettek a fenntarthatóság mellett és aktívan hozzájárulnak a környezet védelméhez. Az ilyen cégek nemcsak a társadalmi felelősségvállalásukkal, hanem a zöld szemléletükkel is kiemelkednek, ami jelentős versenyelőnyt biztosíthat számukra.
A fenntarthatósági célkitűzések középpontjában áll az energiahatékonyság fokozása, valamint a megújuló energiaforrások maximális kihasználása.
Ennek igazolására elsősorban az Európában egységesen használt és általánosan elfogadott származási garancia szolgál. Ez egy olyan forgalmazható elektronikus okirat, amely igazolja a felhasználó felé, hogy a villamos energia meghatározott mennyisége (akár 100%-a) megújuló energiaforrásból vagy nagy hatékonyságú kapcsolt energiatermelésből származik.
Így működnek a származási garanciák
Az egységes európai keretrendszer lehetőséget biztosít arra, hogy a megújuló energiaforrásokat hasznosító erőművek származási garanciát kérhessenek az adott ország megfelelő hatóságától. A rendszer keretein belül egy GO egység 1 MWh megújuló forrásból származó villamosenergia-termelést jelöl. Ezek az egységek az egész kontinensen kereskedelmi forgalomba hozhatók, lehetővé téve a felhasználó cégek számára, hogy hitelesítést nyerjenek arról, hogy energiaszükségletük egy bizonyos részét, vagy akár teljes egészét is fenntartható forrásokból biztosítják.
A megújuló energiaforrások között a legelterjedtebbek közé sorolhatók a természet adta kincsek, mint például a szél, a víz, a napsugarak és a biomassza. Ezek az erőforrások, ellentétben a fosszilis energiahordozókkal, korlátlan mennyiségben érhetők el, még ha a rendelkezésre állásuk időnként változó is. Ráadásul a megújuló energia előállítása során jelentősen kevesebb káros anyag kerül a környezetbe, ami hozzájárul a fenntarthatóbb jövőhöz.
A kapcsolt energiatermelés kiemelkedő fenntarthatóságát az adja, hogy míg a hagyományos hőerőművek működése során jelentős mennyiségű hulladékhő keletkezik, addig a kapcsolt technológia alkalmazásával a hő- és villamosenergia-előállítás hatékonysága akár 80-90%-ra is növelhető. Ezzel a megközelítéssel nemcsak az energiatermelés hatékonysága javul, hanem a környezetre gyakorolt hatás is kedvezőbbé válik, hiszen minimálisra csökkenthető a felesleges hő elpazarlása.
KKV-k számára kínál zöld áramot az E.ON
Az E.ON Zöld Partner programja kifejezetten a hazai kis- és középvállalkozások igényeire szabva kínál lehetőséget arra, hogy a vállalatok 100%-ban megújuló energiaforrásból származó villamos energiát használjanak. E termékhez a szükséges származási garancia is biztosított, így a fenntarthatóság elveinek betartásával nemcsak környezetbarát, hanem felelős üzleti döntéseket is hozhatnak.
A termék különösen jó lehetőség lehet azon vállalkozások számára, akik elébe mennének a fenntarthatósági előírások szigorodásának vagy olyan nagyvállalati ügyfelekkel dolgoznak együtt, akik számára már most fontos az ESG szempontok érvényesítése.
A Zöld Partner nemcsak a közösségi környezetvédelmi kezdeményezésekhez való hozzájárulást segíti elő, hanem egyúttal az átállás folyamatát is jelentősen egyszerűsíti. Nincs szükség hosszadalmas átállási időszakra; mindössze egy új szerződés aláírására van szükség ahhoz, hogy élvezhesd a zöld megoldások előnyeit.
A cikk megjelenését az E.ON támogatta.