A GEOrgPOLITIKA keretein belül Trump 20%-os vámtarifát vezetett be az Európai Unióból érkező importtermékekre, amely jelentős hatással bír a kereskedelmi kapcsolatokra - számolt be róla a PestiSrácok.
GEOrgPOLITIKA: Trump 20%-os vámot vezetett be az EU-ból érkező importtermékekre – Georg Spöttle, 2025. április 3.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, továbbra is kitart agresszív kereskedelempolitikája mellett, és bejelentette, hogy a jövőben 20%-os vámot vezet be az Európai Unióból érkező importtermékekre. Emellett számos nem uniós országra is még szigorúbb intézkedéseket tervez, amelyek komoly hatással lesznek ezek gazdaságaira. A legújabb vámintézkedések célja, hogy a világ különböző országaiban is éreztessék az amerikai kereskedelmi politika erejét, és az EU-t is jelentős mértékben érinteni fogják.
Az elnök Washington szívében írta alá azt a rendeletet, amely jelentős változásokat hoz az amerikai importpolitikában. A rendelet értelmében az Egyesült Államokba irányuló legtöbb importtermékre új, tízszázalékos általános vámokat vezetnek be. Ezen kívül, bizonyos országok esetében a kereskedelmi hiány függvényében még magasabb, büntetővámok is érvénybe léphetnek - tájékoztatta a közvéleményt a republikánus elnök a Fehér Ház Rózsakertjében tartott sajtótájékoztatón. Az Európai Unióból érkező import esetében pedig 20 százalékos új vámok bevezetését tervezik. Donald Trump célja ezzel a lépéssel az amerikai termelés ösztönzése és a hazai gazdaság fellendítése.
Trump a kölcsönös vámokról beszélve új irányvonalat képvisel a kereskedelempolitikájában. Az Egyesült Államok ott emeli a vámokat, ahol jelenleg alacsonyabbak, mint kereskedelmi partnereinél, ezzel próbálva kiegyenlíteni a kereskedelmi egyensúlytalanságokat. Az EU például 39 százalékos vámot tervez kivetni az amerikai importtermékekre – fogalmazott az amerikai elnök. "Lenyúlnak minket. Olyan szomorú ezt látni. Annyira szánalmas" – tette hozzá, utalva az európai országokra. Ezen kívül, 34 százalékos vámot szeretnének kivetni a Kínából származó termékekre, míg Dél-Koreától 25, Japántól 24, Tajvantól pedig 32 százalékot várnának el. Ez a lépés Trump eddigi legagresszívabb intézkedése a kereskedelempolitikájában, amely már most ellenvámok bevezetését motiválja az USA partnerei részéről.
Az elnök a bejelentését a "Felszabadulás napjaként" hirdette meg. "Ez a nap úgy fog bevonulni a történelembe, mint az amerikai ipar újjászületésének napja, a nap, amikor Amerika visszaszerezte a sorsát, és a nap, amikor elkezdtük újra gazdaggá tenni Amerikát" - mondta Trump.
"Országunkat évtizedeken át fosztogatták, mind közelről, mind távolról érkező nemzetek, akik barátainknak és ellenségeinknek is mondhatták magukat" – nyilatkozta az elnök. Most azonban véget ér ez a sötét időszak. Trump kiemelte, hogy az Egyesült Államok történetében ez az egyik legmeghatározóbb nap. Az USA "aranykora" újból a küszöbön áll. A szenátus már megszavazta a vonatkozó határozatot, amelyet 51 támogató és 48 ellenző szavazattal fogadtak el.
A Fehér Házba való visszatérése óta Trump - akárcsak első hivatali idejében - ismét a vámok fegyveréhez nyúl. Már számos büntetővámot bevezetett az alumínium- és acélimportra, 25%-os vámot szabott ki az importált autókra és autóalkatrészekre, emellett pedig megemelte a vámokat minden Kínából érkező termékre. Nem kímélte szomszédait sem, Kanadát és Mexikót, akik szintén a vámok kereszttüzébe kerültek. Különösen az autókra kivetett vámok jelentős terhet jelentenek Európa számára, különösen a német piacra nézve.
A behozatali vám az adóhoz hasonlóan működik. Az importáló cégnek - ebben az esetben az USA-ban működő vállalatoknak - kell megfizetnie. Valószínű, hogy az importáló üzletemberek nem fogják egyszerűen maguk viselni a magasabb költségeket, hanem áthárítják a fogyasztókra - az árak emelkedni fognak, és az infláció ismét felgyorsulhat. Trump célja, hogy az amerikai vállalatok ne importáljanak külföldről termékeket. Ezzel hosszú távon a amerikai termelést fogja növelni és az amerikai emberek inkább hazai termékeket fognak vásárolni.
**Vezető kép:** Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, a washingtoni Fehér Ház Rózsakertjében bemutatja az új, viszonossági vámok bevezetéséről szóló rendeletet 2025. április 2-án. Az Egyesült Államok legfontosabb kereskedelmi partnerei és szövetségesei közül az Európai Unióra 20%-os vámot, Kínára pedig 34%-os vámot állapítottak meg. Japán esetében 24%, Indiára 26%, míg az Egyesült Királyságra és Brazíliára 10%-os viszonossági vámot vezetnek be. Az Izraelből érkező termékek után pedig 17%-os vámot kell fizetni az Egyesült Államokba.
A szöveget egyedivé tehetem, például így: MTI/EPA/Bloomberg fotóügynökség/Kent Nishimura által készített felvétel.
Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás: 🌟 "Csodás nap van ma! 🌞 Az idő tökéletes, és a jókedv sem maradhat el. 🌼 Mit szóltok, ha összegyűlünk a héten egy kis közös programra? 😊🎉 Ötleteket várok, írjátok meg, hogy mit szeretnétek csinálni! #Barátság #JóKedv" 🌈 Remélem, tetszik! Ha van valami konkrét téma, amiről szeretnéd, hogy írjak, csak szólj!
A kereskedelmi feszültségek új szintre léptek a büntető vámok bevezetésével, amelyek jelentős hatással vannak a globális piacokra. Donald Trump elnöksége alatt az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámháború kiéleződött, ami nemcsak a két gazdaságra, hanem a világ kereskedelmi struktúrájára is kihatott. A vezető politikai döntéshozók folyamatosan mérlegelik a lépéseiket, miközben próbálnak egyensúlyt találni a védelem és a szabad kereskedelem között. Az ilyen intézkedések hosszú távú következményei még nem teljesen világosak, de biztos, hogy a globális kereskedelem dinamikáját alapjaiban formálják át.