Úgy tűnhet, mintha hirtelen néhány millió forint köddé vált volna a ki...

Tömegek kereshetik kétségbeesetten a pénzüket a Magyar Államkincstárnál, a kamatfizetés előtti napon ugyanis a rendszerből hirtelen eltűnnek a kamatok, amiket viszont még kifizetve se találnak a tulajdonosok. Ezzel a frászt hozzák az ügyfelekre, de nem kell aggódni, sok esetben ennek technikai oka van. Aki az ügyfélszolgálattól vár magyarázatot, hosszas várakozásra számíthat, a csalóknak viszont kapóra jöhet ez az anomália - figyelmeztet a Bank360.hu.
Egyik napról a másikra drámai módon eltűnt több mint 3,5 millió forint egy ügyfél Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapírszámlájáról. Az előző nap még 54 millió forint feletti egyenleg másnapra alig 50 millióra csökkent, és sem a pénzszámlán, sem az értékpapírok piaci értékénél nem volt nyoma ennek az összegnek. A számlatörténetben nem található olyan tranzakció, mely pénzkivételt jelzett volna; az egyetlen figyelemre méltó esemény a 2028/I sorozatú Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) árfolyamának visszaesése volt, amely éppen a kamatfizetés előtt állt. Az aggódó ügyfél a portál szakértőihez fordult, akik elmondták, hogy ez az eset nem egyedi, és sok ezer kisbefektető szembesülhet hasonló problémával az államkincstár online rendszerében.
Az ügyfél kétségbeesetten kereste, hová tűnt a pénz, de a magyarázatra várnia kellett. A kincstárnál ugyanis nincs 24/7-es ügyfélszolgálat, csak "hivatali időben" érhetők el az ügyintézők. Általában 8-17 óráig, szerdán este 8-ig, pénteken pedig csak délután 2-ig fogadják a hívásokat. Másnap reggel pontban 8 órakor hívta az ügyfélszolgálatot, ahol fél órás várakozás után egy kissé ingerült ügyintéző közölte vele, a hiánynak technikai oka van.
Az ügyintéző hozzátette, hogy számos ügyfél keres meg bennünket ezzel a problémával. Amikor szóba került, hogy esetleg érdemes lenne ezt az információt az online platformokon is közzétenni, lehetővé téve ezzel, hogy az ügyfelek ne aggódjanak, hanem nyugodtan alhassanak, elmondta, hogy a rendszerek folyamatos fejlesztés alatt állnak.
Nem csupán a 2028/I sorozat esetében tapasztalható ez a jelenség, hanem a többi lakossági állampapírra is érvényes. Most, hogy február második felében szinte minden nap kamatfizetések történnek, sőt van, hogy egyazon napon több állampapír kamatát is kifizetik, a jellemzően stabilan növekvő kincstári egyenlegek a fent említett technikai okok következtében ingadozásoknak lehetnek kitéve.
Sok kisbefektetőt érinthet ez, hiszen lakossági állampapírban 822 ezer, ezen belül PMÁP-ban 550 ezer embernek van megtakarítása. Akadnak, akik rendszeresen tettek félre ezekbe az állampapírokba, több sorozatban is van pénzük, emiatt minden kamatfizetésnél megtapasztalhatják ezt az anomáliát, ha éppen abban az időszakban lépnek be a Webkincstárba vagy a Mobilkincstárba, amikor a kamatok már nem látszanak az értékpapír árfolyamában, de a jóváírásuk sem történt még meg.
Ha a számlatörténetben nem észlelhető, hogy bárki idegen pénzt vett volna ki az értékpapírszámláról, és csupán a legutóbbi kamatösszeg hiányzik, akkor nincs ok az aggodalomra; az egyenleg hamarosan magától helyre fog állni. A kincstárból harmadik félnek pénzt átutalni egyébként is rendkívül bonyolult, mivel a rendszer kizárólag regisztrált bankszámlákra engedélyezi a tranzakciókat. Ezen kívül a folyamat sem azonnali: a regisztrációt követően 24 órás várakozási idő szükséges, mielőtt a kiutalás megkezdődhet. Az ügyfelek mindig értesítést kapnak az újonnan regisztrált bankszámlákról, valamint a kiutalásokról is. Éppen ezért szinte lehetetlen, hogy valaki észrevétlenül, a beleegyezésük nélkül hozzáférjen a kincstári pénzeszközökhöz.
A portál tájékoztatása szerint a csalók számára kedvező helyzetet teremthet az államkincstári rendszer virtuális kamateltüntetése. A kiberbűnözők gyakran keresik meg az ügyfeleket azzal az ürüggyel, hogy a számlájukat támadás érte, és felajánlják, hogy segítenek a pénzük biztonságba helyezésében – figyelmeztet Herman Bernadett, a portál pénzügyi szakértője. Azonban ez csak egy trükk, hiszen a "biztonságba helyezés" valójában a pénzük eltulajdonítását jelenti. Sajnos az ilyen módszerek hitelesnek tűnhetnek, különösen, ha a tapasztalatlan ügyfél észleli, hogy egy jelentős összeg hiányzik a kincstárban vezetett számlájáról. A közelgő kamatfizetések időszakában különösen fontos, hogy azok, akik még nem ismerik az államkincstári rendszer e sajátosságát, ne dőljenek be a bűnözők manipulációinak, és ne hagyják magukat megfélemlíteni a várva várt kamat eltűnésétől.
Az ügyfelek ebben az időszakban olyan ajánlatokat is kaphatnak, amelyeket érdemes alaposan mérlegelniük. A kamatfordulót követően a PMÁP-ok vonzereje csökken, így a bennük lévő tőke és a frissen szerzett kamatok újrabefektetése érdekében nemcsak az állam, hanem a bankok, alapkezelők és biztosítók is versenybe szállnak.
Aki állampapír helyett inkább bankba tenné már a pénzét, az sem csak a nagy hitelintézeteknél szokásos, szinte nulla százalékos betétek közül válogathat, találhat akár 5-6 százalék feletti lekötési ajánlatot is. A befektetési alapok már tavaly is nagy konkurensei voltak az állampapírnak, és a hozamért nagyobb kockázatot is vállalók további megtakarításokat tehetnek át ebbe a befektetési formába, ahogy közvetlenül a részvényekbe is.
Azok számára, akik a stabilitást és a biztos kamatot keresik, az állampapírok és bankbetétek mellett egyre inkább elérhetővé válnak biztosítási lehetőségek is. Azok, akik jelentős összegeket fektetnek állampapírokba, érdemes mérlegelniük a lakásvásárlás lehetőségét is. A piaci elemzők egyöntetűen arra figyelmeztetnek, hogy az ingatlanpiacon idén is kiemelkedő áremelkedés várható.