Debreceni Egyetem: Gyermeknevelés, gyógypedagógia és zeneművészet – egyedülálló képzési lehetőségek! Fedezd fel a jövő pedagógusainak, gyógypedagógusainak és zenészeinek világát, ahol a tudomány és a művészet találkozik. A programok során nemcsak elméleti


A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara január 22-én különleges nyílt napot tartott, amelyet a szociál-, óvoda- és gyógypedagógia, valamint a csecsemő- és kisgyermeknevelő, továbbá a romológia iránt érdeklődő fiatalok számára szerveztek. Az esemény során a résztvevők betekintést nyerhettek a szeptemberben induló képzésekbe, részletes tájékoztatást kaptak a pontszámítási rendszer működéséről, továbbá a hallgatói élet rejtelmeiről is informálódtak, így még felkészültebben vághatnak neki a felvételi kihívásoknak.

A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kara január 22-én különleges nyílt napot tartott, amelyet a szociál-, óvoda- és gyógypedagógia, valamint a csecsemő- és kisgyermeknevelő, továbbá a romológia iránt érdeklődő fiatalok számára szerveztek. Az esemény során a résztvevők betekintést nyerhettek a szeptemberben induló képzésekbe, részletes tájékoztatást kaptak a pontszámítási rendszer működéséről, továbbá a hallgatói élet rejtelmeiről is informálódtak, így még felkészültebben vághatnak neki a felvételi kihívásoknak.

Évről évre egyre fokozódik az érdeklődés a pedagógusképzések iránt a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán. Ennek hátterében nemcsak a kar hírneve áll, hanem az is, hogy a végzettek elhelyezkedési lehetőségei rendkívül kedvezőek. Sok esetben már a gyakorlati időszak alatt állásajánlatokat kapnak, és a kezdőfizetéseik is jelentősen emelkedtek az utóbbi időszakban. Ezen előnyökre hívta fel a figyelmet Gortka-Rákó Erzsébet dékán a DE GYGYK szerdai nyílt napján, ahol a jövő pedagógusainak lehetőségeit és kilátásait ismertette.

- Korszerű képzési kínálatunknak, magas szintű elméleti és mélyreható gyakorlati oktatásunknak köszönhetően friss diplomásaink igen keresettek a munkaerőpiacon. Hallgatóink az intézmény saját gyakorló óvodáján túl - ahol személyesen is látogatást tehettek reggel - a hajdúböszörményi Kincskereső Óvodában és a Hajdúhadházi Városi Óvodában gyarapíthatják szakmai tudásukat. A gyógypedagógia és szociálpedagógia szakosaink számára szintén jelentős számú gyakorlóhely áll rendelkezésre és szoros kapcsolatot ápolunk nemcsak a régió köznevelési és felnőttképzési intézményeivel, hanem a pedagógiai szakszolgálatokkal, illetve a szociális ellátórendszer szereplőivel is - tette hozzá a dékán.

A nyílt napon elhangzott, hogy a kar különös hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra, és elkötelezetten dolgozik azon, hogy csökkentse a hallgatók lemorzsolódását. Célja, hogy támogassa a beilleszkedést, különösen a hátrányos helyzetű diákok esetében. Az intézmény keretein belül működő hátránykompenzáló program révén a hallgatók különféle juttatásokban részesülnek, például ösztöndíjak, mentori támogatás és tehetséggondozási lehetőségek formájában.

A szaktájékoztatókat követően a pályaválasztás előtt álló középiskolások bepillantást nyerhettek a hajúböszörményi kar hallgatói élet különleges világába. Felfedezhették az igényes és megfizethető kollégiumi szállások nyújtotta lehetőségeket, valamint azokat az oktatási épületeket, ahol a hallgatók modern és inspiráló környezetben élhetik át diákéveik kihívásait és örömeit. A szórakozás sem maradt el, hiszen a GYGYK széleskörű sport- és kulturális programjaiból, illetve a Hallgatói Önkormányzat gazdag rendezvénykínálatából válogathattak a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar hallgatói, így mindenki megtalálhatta a számára legmegfelelőbb kikapcsolódási formát.

Egyedülálló művészeti oktatást, piacképes diplomát, kiváló karrierlehetőséget és új képzéseket is kínál az idei általános felvételi eljárásban a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara. A ZK népszerűségét növeli, hogy a Debreceni Egyetemen működik az ország első könnyűzenei alapképzése, ahol a hazai könnyűzene legjobb szakemberei oktatják a hallgatókat.

A vidéki felsőoktatási intézmények közül csak a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán érhető el a klasszikus zenei oktatás ilyen széles képzési kínálata. Az előadó-művészet alapképzésben minden klasszikus hangszeren a legmagasabb szintű szakmai tudást szerezhetik meg a hallgatók. Összesen huszonegy szakirány közül lehet választani, többek között zongora, orgona, gitár, vonós, fa- és rézfúvós, valamint egyházzene és kórusvezetés szakirányok is várják a felvételizőket. A ZK másik alapszakát, az alkotóművészet és muzikológia alapképzés zeneismeret szakirányát elvégző hallgatók diplomájuk révén magas szintű elméleti, tudományos tevékenység végzésére is képessé válnak.

Idén a kar impozáns épületében ünnepélyesen megkezdődött az ötvenedik tanév, amely különleges lehetőségeket kínál a zene iránt érdeklődő fiatalok számára. A jelentkezők számos mesterképzés közül választhatnak; ezek között szerepel a klasszikus hangszerművész mesterképzés tizennyolc izgalmas szakiránya. Ezen kívül a klasszikus énekművész mesterképzés is elérhető, ahol az operaének, az oratórium- és dalének specializációk várják azokat, akik szeretnék tovább mélyíteni zenei tudásukat. A programok célja, hogy a hallgatók, akik már rendelkeznek zenei, technikai és elméleti alapokkal, még magasabb szintű szakmai fejlődésre tehessenek szert. A felvételizők emellett tizennyolc hangszeres képzés, magánének, zeneismeret, ének-zene, valamint egyházzene területén is választhatnak a tíz féléves osztatlan zenetanár képzés vagy a 12 féléves zeneművésztanár szakirányok közül, így mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbb utat a zenei pályán.

Lakatos Péter, a Zeneművészeti Kar dékánja szerint az intézmény többek között azért is népszerű, mert ennyire széles kínálat egy helyen kizárólag a Debreceni Egyetemen érhető el, valamint az is nagyon fontos, hogy neves oktatók, tapasztalt szakemberek dolgoznak a karon.

- A hallgatóink nagy többsége nem feltétlenül intézményt, sokkal inkább oktatót választ. Ezért törekszünk arra, hogy a nálunk dolgozó szakemberek hangszereik legjobbjai legyenek és a tanításban is a csúcskategóriát képviseljék. Ez ugyanis a leghangosabb hívószó a felvételi időszakában, a hozzánk jelentkezők számára komoly presztízsértékkel bír az, hogy hazai, valamint nemzetközi szinten elismert mesterektől tanulhatnak - emelte ki Lakatos Péter.

A következő tanévtől, azaz 2025 szeptemberétől új mesterképzést is indít a debreceni Zeneművészeti Kar. Az idei felvételi eljárásban érhető el először a művészeti instruktor MA-képzés, valamint a klasszikus hangszerművész mesterképzési szak zongorakísérő-korrepetitor szakiránya, mindkettő tovább szélesíti a képzési portfóliót. Szintén újdonság, hogy az elmúlt félévben debütált a gyakorló színpadi énekes előadóművészet posztgraduális részismereti képzés, ebben a modulban a hallgatók többek között beszédtechnikát, stresszkezelést és önismeretet is tanulnak, valamint jelentős színpadi szerep- és előadói gyakorlatot szerezhetnek. Szeptembertől - az országban először - a posztgraduális zenekari művészképzés is elérhető lesz a kar kínálatában.

A csaknem háromszáz hallgatóval és több mint száz oktatóval büszkélkedő kar dékánja szerint a ZK a legjobb választás azoknak, akik a legmagasabb szinten szeretnének klasszikus hangszeres vagy énekes tudást szerezni, hiszen piacképes diplomát ad, könnyű, gyors elhelyezkedési lehetőséget kínál az iskolai zeneoktatás, az énekes pálya vagy a zenekari munka iránt érdeklődőknek.

- Egy belátható kar vagyunk, ahol családias környezetben zajlik a szakmai munka. Az épület kialakítása is egyedi, hiszen az angol college-ok mintájára a kollégium és az oktatás egy helyen van. Az ország legnagyobb egyetemének részeként, köszönhetően a széles képzési palettánknak, versenyképesek vagyunk nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten egyaránt - tette hozzá a kari vezető.

Az évtized elején, 2023-ban a debreceni Zeneművészeti Kar úttörő lépést tett, amikor elsőként az országban bevezette a kortárs könnyűzene alapszakot. Ez az innováció hatalmas népszerűségnek örvend, és a legkeresettebb képzések közé emelkedett. Ennek fő oka, hogy a könnyűzenészek eddig nem rendelkeztek lehetőséggel arra, hogy egyetemi diplomát adó programban tanuljanak, így a szak nemcsak új lehetőségeket teremtett, hanem hiánypótló szerepet is betölt. Emellett a képzésben részt vevő oktatók a hazai könnyűzenei színtér kiemelkedő alakjai, ami biztosítja a hallgatók számára a magas színvonalú és szakmai alaposságú oktatást.

- Kiváló lehetőség ez az országban élő könnyűzenészeknek. Ennek érdekében a fiatal generáció lelkes és tanításra nyitott oktatóit kapcsoltuk be a képzésbe, akik nagyon kreatívan tanítanak és vonzó is a szakmai munkájuk, emiatt szívesen választanak minket a jelentkezők. Nagyon népszerű a szak, amit legjobban az bizonyít, hogy sokszoros a túljelentkezés. Nagyon pozitív eredményeket érnek el a hallgatók, színvonalas produkciókat tettek le az asztalra, egyértelműen látható a második évfolyamon a fejlődés. Ez egy nagyon sikeres vállalkozás - hangsúlyozta Lakatos Péter.

A leendő hallgatóknak február 15-ig kell dönteniük arról, mely felsőoktatási intézményben tanulnának tovább 2025 szeptemberétől. Az általános felvételi eljárásban a felvi.hu oldalon, az e-felvételin keresztül lehet jelentkezni a választott képzésekre.

Related posts