Hankó Balázs: A labda Brüsszel oldalán pattog A brüsszeli események során a politika színpadán a labda folyamatosan pattog, új kihívásokat és lehetőségeket teremtve. A döntéshozók és a különböző érdekcsoportok dinamikus kölcsönhatása hatással van a konti
Hankó Balázs a kulturális szakbizottság előtt, az Európai Parlamentben, a magyar uniós elnökség oktatási, kutatási, családügyi, sportügyi és kulturális teljesítményeiről tartott meghallgatását követően a magyar sajtónak nyilatkozva hangsúlyozta: erős nemzetekre van szükség ahhoz, hogy egy ütőképes és egységes Európa jöhessen létre.
Európa igazi ereje csak akkor bontakozhat ki, ha az Európai Unió a családbarát megközelítések felé fordul, ha méltósággal ápolja kulturális örökségét és nemzeti identitását. Ezen kívül elengedhetetlen, hogy versenyképes oktatási rendszere és innovatív környezete legyen, amely támogatja a fejlődést és a kreativitást – hangsúlyozta.
Kiemelte: olyan kérdésekben sikerült a magyar uniós elnökségnek előre lépnie, ami Európa jövője szempontjából kiemelkedően fontos, ilyen a versenyképesség és a demográfia.
Hankó Balázs a magyar elnökség eredményei között különösen fontosnak tartotta a novemberben elfogadott Budapesti Nyilatkozatot. E nyilatkozat világosan meghatározza, hogyan válhat Európa a tagállamok közös hozzájárulásával versenyképes és sikeres régióvá. Kiemelte, hogy elengedhetetlenek olyan kutatások, melyek támogatják és erősítik az európai országok gazdasági helyzetét, mivel sürgető szükség van egy versenyképességi fordulatra.
Az oktatás területét érintve a miniszter közölte: a vonatkozó uniós stratégiai partnerség a magyar modellt követi, amelyben az egyetemek a szakképző intézményekkel és a vállalatokkal együttműködve gyakorlatorientált, duális képzést alkalmaznak. Szavai szerint olyan átalakulás valósult meg a magyar felső- és szakoktatásban, amely a képzés területén világhatalommá tette Magyarországot. A magyar egyetemek egyre többször találhatók meg a nemzetközi rangsorok vezető pozícióiban - emelte ki.
A kultúra identitásmegőrző szerepének hangsúlyozásával Hankó Balázs arról számolt be, hogy a magyar elnökség keretein belül elfogadott tanácsi következtetések között kiemelkedő javaslat fogalmazódott meg. Ez a javaslat a vidéken élők számára a kultúra megőrzésének fontosságát kívánja hangsúlyozni. A tanácsi dokumentum jelentőségét méltatva Hankó Balázs azt mondta: „erős nemzetek erős Európájának alapja az erős identitás”.
A családügyek területét említve a miniszter elmondta: a magyar soros félév során elfogadott tanácsi következtetések a család és a munka közötti egyensúly vagy a nők, édesanyák mentális egészsége vonatkozásában a demográfiai megoldást segítik elő.
Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy az Európai Parlamentben léteznek olyan képviselők, akik szándékosan próbálják megakadályozni a magyar egyetemisták részvételét az uniós oktatási és kutatási programokban. Ezen politikai szereplők olyan hamis állításokat terjesztenek, mint például az, hogy "a magyar modell nem autonóm".
A magyar egyetemisták védelmében fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a fiatal kutatók és diákok politikai játszmák áldozataivá váltak az Európai Parlament és az Európai Bizottság döntései révén. Megdöbbentő és diszkrét diszkriminációnak számít, hogy az Európai Bizottság olyan határozatokat hozott, amelyek kizárják a magyar egyetemistákat és kutatókat az Erasmus, valamint a Horizont oktatási és kutatási programokból. Ez a lépés nemcsak a tudományos közéletet, hanem a jövő generációját is súlyosan érinti.
- fejtegette.
A kialakult helyzetre a magyar parlament által elfogadott új, a modellváltó egyetemekre vonatkozó törvényjavaslat megoldást jelentene - emelte ki.