A szankciók ellenére az EU-t továbbra is elönti az olcsó orosz műtrágya - Agro Napló


A földgázra és olajra kivetett szankciók ellenére az Európai Unió az orosz-ukrán konfliktus kezdete óta jelentős mennyiségű műtrágyát vásárolt Oroszországtól. 2024 júniusában például az EU 574 ezer tonna orosz műtrágyát importált, ami 50%-kal meghaladja a 2021-es év hasonló időszakának mennyiségét. Az iparági szereplők és a témában jártas szakértők már régóta figyelmeztetnek arra, hogy ez a gyakorlat komoly függőséget okozhat az uniós mezőgazdaság számára - áll a Statista elemzésében.

A Center for European Policy Analysis (CEPA) a hét elején publikálta legújabb jelentését, amelyet a müncheni biztonsági konferencia kezdetére időzítettek. Ez a dokumentum az Oroszországra nehezedő gazdasági nyomás fokozására és a háborús erőfeszítéseket támogató vállalatok ellen irányuló másodlagos szankciók bevezetésére szólít fel. A közpolitikai intézmény elemzése rávilágít arra, hogy a korábbi amerikai kormányzat külpolitikája túlzottan óvatos lépéseket tett, ami egy "kimerítő háborút" eredményezett, ahol egyik fél sem képes győzelmet aratni.

A gáz- és olajszankciók ellenére az Európai Unió továbbra is vásárol Oroszországtól különböző termékeket, köztük műtrágyát, az orosz-ukrán konfliktus 2022 februári kirobbanása óta. Az Eurostat legfrissebb statisztikái szerint 2023-ban körülbelül 3,9 millió tonna orosz műtrágya érkezett az unió területére, míg 2024 első kilenc hónapjában a mennyiség 3,7 millió tonnára rúgott. Érdekes megjegyezni, hogy 2024 júliusában az EU 574 ezer tonna műtrágyát importált, ami 50%-os növekedést jelent a 2021 júliusi adatokhoz képest, tehát a háború előtti időszakhoz viszonyítva.

Az év elején az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a műtrágyák vámtarifáját a jelenlegi 6,5%-ról három év alatt az érték arányában 100%-ra emeljék. Ha ez megvalósul, akkor ez azt jelenti, hogy az orosz műtrágyák behozatala valószínűleg 2026-ig folytatódni fog. A javasolt vámok a nitrogéntartalmú műtrágyák tonnája 315 euróra, az egyéb műtrágyáké pedig 430 euróra emelkedne tonnánként. Az intézkedés célja a hazai termelés támogatása, az ellátás diverzifikálásának lehetővé tétele és az orosz gazdaságba áramló pénzügyi áramlás elvágása. Az EU eddig a globális élelmiszerbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak miatt ellenállt az Oroszországból származó mezőgazdasági termékekre vonatkozó szankciók bevezetésének.

Bár a javaslatban védőintézkedések szerepelnek, az európai mezőgazdasági termelők, szakmai szervezetek és az ágazatban jártas szakértők figyelmeztettek a termelési költségek emelkedésével járó potenciális kockázatokra. Emellett aggodalmaikat fejezték ki azzal kapcsolatban is, hogy az unió képes lesz-e időben kielégíteni a növekvő keresletet a mezőgazdasági termékek terén.

Petr Cingr, aki az SKW Stickstoffwerke Piesteritz, Németország legnagyobb ammóniagyártó vállalatának élén áll, úgy véli, hogy az Oroszországból érkező műtrágyák eláraszthatják a német piacot. E műtrágyák ára lényegesen alacsonyabb, mint a helyi termékeké, mivel az orosz gyártók az európai riválisaikhoz képest lényegesen kevesebbet költenek a földgázra. Svein Tore Holsether, a Yara International vezérigazgatója pedig tavaly áprilisban figyelmeztetett arra, hogy Európa egyre inkább kiszolgáltatottá válhat az orosz műtrágyák iránt, hasonlóan ahhoz, ahogyan a földgáz esetében már korábban is megfigyelhető volt.

Related posts