Idén válassz egy új megközelítést: ijesztő okok, amelyek miatt nem érdemes túlzásba vinni a kicsik ajándékozását.


Mindenki örömmel lepi meg a szeretteit, és ez nem csupán a különleges eseményekre korlátozódik, hanem akár váratlan pillanatokban is, ami még inkább felerősíti az örömöt. De hol húzódik a határ? Valóban létezik határ az ajándékozásban?

A gyerekek megajándékozása igazi varázslat lehet, hiszen amikor sikerül elkapni a vágyukat, az öröm és boldogság sugárzik az arcukról. De ha nem találjuk el, hogy mi is az, ami igazán lázba hozza őket, azonnal látszik rajtuk, hogy nem tudják magukat az ajándékhoz kapcsolni.

Sokan úgy vélik, hogy ez már önmagában figyelmeztető jel, hiszen „régen” – amikor még a csuhébabák is igazi kincseknek számítottak – a gyerekeknek nem voltak ilyen jellegű gondjaik.

Fontos, hogy mindent megtegyünk azért, hogy gyermekeink ne váljanak örökké elégedetlenkedőkké, és megtanulják értékelni az ajándékozás örömét, ahogyan az ajándékok magát is. Az első lépés ehhez az, hogy megszüntessük a felesleges halmozást, és az ajándékozást valóban különleges eseménnyé varázsoljuk.

Miért olyan fontos ez? Mert...

A túlzásba vitt ajándékozás nem csupán az ünnepek színes forgatagát jelenti, hanem a mértéktelenség árnyékát vetíti a gyermekek elé. Ha nem vonunk határokat sem az ajándékok mennyiségében, sem az árukban, akkor valójában nem segítjük a gyermekeink fejlődését. Ezzel azt az üzenetet közvetítjük számukra, hogy bármikor bármit megszerezhetnek, és ez a hozzáállás a világ valódi értékeivel szemben hamis illúziót teremt. Noha jelenleg talán elérhető számukra a végtelen választék, a valóságban sosem garantált, hogy ez a helyzet tartós marad.

Ráadásul, ha mindezt nyilvánosság elé tárjátok, akkor újabb terhet helyeztek a gyermek vállára, aki már ilyen fiatalon is kénytelen megfelelni a külső elvárásoknak és nyomásnak. ("Hiszen mit fognak gondolni mások...?")

Ha mindez még nem lenne elegendő figyelmeztetés, érdemes tudnod, hogy a Missouri Egyetem kutatásai azt mutatják, hogy a gyermekek, akiknek szülei rendszeresen túltelítették őket ajándékokkal, felnőttkorukban hajlamosabbak a pénzügyi problémákra. Ezek az egyének gyakrabban küzdenek adósságokkal, és nagyobb valószínűséggel válnak kényszeres vásárlókká, gyűjtögetőkké, sőt, a szerencsejátékok bűvkörébe is könnyebben belevetik magukat.

Természetesen nem arról van szó, hogy egy gyermek ne kaphasson drága ajándékot, vagy hogy ne teljesíthetnéd a vágyait. Azonban, szülőként fontos, hogy értékhatárokat állíts fel, és észben tartsd, hogy a valódi ajándékok sokkal inkább érzelmeket és élményeket hordoznak, mintsem puszta anyagi értéket. Az igazi ajándékok azok, amelyek emlékeket teremtenek és közelebb hozzák egymáshoz a családtagokat.

Az értékes önbecsülés, amely életünkre mély és tartós hatást gyakorol, nem a materiális javakban gyökerezik. Bizonyára te is találkoztál már olyan emberekkel, akik látszólag mindennel rendelkeztek: pénz, státusz, siker. Ám ha jobban megnézzük őket, sok esetben lelkileg instabilak, sőt, bántalmazó környezetben élnek. A látszat néha csalóka; a valóság az, hogy hiába van meg mindenük, önértékelésük és boldogságuk hiányzik. Persze, könnyebb boldogságot találni, ha az anyagi helyzet rendezett, de a kutatások világosan mutatják, hogy a pénz és az önbecsülés, illetve a belső boldogság nem állnak közvetlen összefüggésben egymással. Az igazi értékek sokkal inkább a belső világunkban és a kapcsolatainkban rejlenek.

A viselkedési problémák terén nem mutattak annyi nehézséget, és nem adták fel olyan gyorsan a feladatokat és kihívásokat, mint azok a gyerekek, akik jómódú családból származtak, de érzelmi szempontból kevésbé stabil háttérrel rendelkeztek.

Kulcsfontosságú megjegyezni, hogy az érzelmek és a szülői szerep anyagi javakkal való helyettesítése óriási tévedés. Az érzelmi kötelékek nem pótolhatók pénzért, és ez különösen aggasztó, ha a szülők a drága ajándékokkal próbálják ellensúlyozni az együtt töltött idő hiányát. Sajnos, sok esetben éppen ennek a problémának a következményeivel kell szembenéznünk.

Mégis hogyan lehetséges ez? Miért akadályozza a boldogságot az, ha sok ajándékot kapunk gyermekkorunkban? Egy tanulmányban megállapították, hogy boldogabbak azok, akik ajándékoznak, mint akik ajándékot kapnak. Ez még egy szempontból megmagyarázza, hogy egyes szülők miért próbálják méregdrága meglepetésekkel elkápráztatni gyermekeiket. Ettől is többnek, jobbnak sőt, boldogabbnak érzik magukat, valójában tehát az ilyen ajándékozás az egóról, önmagunkról, nem pedig a gyerekeinkről szól.

Ha ezt a vonalat erősíted a gyermekedben, és nem hívod fel a figyelmét az ajándékozás örömére, továbbá nem segíted a nagylelkűség érzésének kibontakozását, akkor nehezen fog tudni kapcsolatokat kialakítani másokkal. Ez pedig komoly akadályt jelenthet a tartós boldogság és a harmonikus kapcsolatok megteremtése szempontjából.

Mi jellemzi a tökéletes ajándékot? Milyen elemek kombinációja teszi igazán különlegessé?

Mint már említettük, az általad megállapított értékhatár nem kerül túllépésre, és fontos hangsúlyozni, hogy a kiválasztott dolognak inkább érzelmi és értelmi értéke van, mintsem pusztán fizikai. Ideális, ha a gyermek hosszú távon élvezheti, vagy ha olyan élményt nyújt, ami összeköti a családot, és maradandó emlékeket teremt. Ilyen lehet például egy közös program vagy egy társasjáték, amelyek nem csupán szórakoztatnak, hanem erősítik a családi kötelékeket is.

Milyen csodálatos dolog, ha a meglepetések nem csupán örömet okoznak, hanem serkentik a gyermeked kreativitását is! Ezek az élmények lehetőséget adnak neki, hogy felfedezze saját rejtett tehetségeit, és megossza ezt az örömöt másokkal. Az ajándékok nemcsak tárgyak, hanem kapuk azokhoz a felfedezésekhez, amelyek gazdagítják a gyermeki világot.

Related posts