A magyar börtönök helyzete az uniós álláspont szerint igencsak aggasztó.
Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága (CPT) keddi jelentése rávilágít arra, hogy a magyar büntetés-végrehajtási intézetekben továbbra is aggasztó mértékű túlzsúfoltság tapasztalható. A fogvatartottak többsége nem rendelkezik, vagy csupán korlátozott lehetőségekkel bír a munkavégzéshez, az oktatáshoz, valamint egyéb, zárkán kívüli programokhoz való hozzáférés terén.
A strasbourgi központú, 46 tagállamot számláló Európa Tanács illetékes bizottsága 2023 májusában végzett magyarországi látogatása nyomán készült jelentésében megállapította, hogy a fogdák felszereltsége megfelelő a rövid, legfeljebb 72 órás rendőri őrizetre. Ugyanakkor a jelentés rávilágított, hogy az előzetes letartóztatás alatt álló személyek esetében, akik legfeljebb 60 napig tarthatók fogva, a körülmények továbbra is nem megfelelőek.
Közölték: a börtönszemélyzet által elkövetett rossz fizikai bánásmód, beleértve a fejre és testre mért ütéseket és gumibotozásokat a tiszalöki büntetés-végrehajtási intézetben különösen problémásnak tűnik. Az állítólagos bántalmazások legtöbbje az őrizetbe vett személy kéz- és bokabilincselése közben történt, a térfigyelő kamerákkal nem lefedett területeken, nevezetesen a börtön raktárában, az orvosi szobákban, a közös zuhanyzókban, vagy a zárkákban.
A szakértők látogatásának eredményei nemcsak azt sugallják, hogy
A börtönszemélyzet nem mindig lépett közbe azonnal, amikor a rabok között erőszakos összecsapásokra került sor. Számos hiteles beszámoló érkezett arról, hogy a személyzet nem csupán eltűrte, hanem néha kifejezetten utasította is a foglyokat, hogy bántalmazzák cellatársaikat.
- fogalmazták meg.
A felmérés során megkérdezett személyek többsége nem fogalmazott meg panaszt a rendőri intézkedések során tapasztalt bánásmódról. Ugyanakkor több megbízható forrás is beszámolt arról, hogy a fogvatartottakkal szemben fizikai erőszakot alkalmaztak.
Több fogvatartott tapasztalata szerint a "túlzottan szoros megbilincselés" problémát jelentett számukra, míg mások a női rabok férfi rendőrtisztek általi szexuális zaklatásáról számoltak be. Ezen kívül sokan panaszkodtak a letartóztatottakkal szembeni rasszista jellegű verbális visszaélésekre, valamint a transzneműek ellen irányuló megalázó megjegyzésekre is.
Ezzel kapcsolatban közölték: a kistarcsai Flór Ferenc Kórház és a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház pszichiátriai osztályán a delegációhoz nem érkezett jelzés a betegekkel szembeni testi bántalmazásra vonatkozóan. A tárgyi feltételek mindkét intézményben megfelelőek - fogalmazták meg. Közölték ugyanakkor, hogy a helyiségek általában "személytelenek és kellemetlenek", "hiányoztak a színek és a díszítések".
A berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház betegszobáit illetően a következőket emelték ki:
A látogatás lehetőséget teremtett arra, hogy a magyar hatóságokkal közösen átbeszéljék a bevándorlással összefüggő fontos kérdéseket.
Sajnálatos módon Magyarországon továbbra sincs olyan jogi keret, amely hatékonyan védené a külföldi állampolgárokat a nem hivatalos, erőszakos kitoloncolásokkal és visszaküldésekkel szemben. Ez a problémakör különösen aggasztó, mivel a rutinszerű és sorozatos visszaküldések esetei is egyre gyakoribbak. Ezt a megállapítást az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága tette közzé, a 2023 tavaszán végzett látogatásainak tapasztalatai nyomán.