Iohannis népszerűsége még Putyinénál is alacsonyabb.


Klaus Iohannis, aki 14 éven át irányította Nagyszeben városát, először 2014-ben került Románia elnöki székébe, miután a második fordulóban legyőzte a PSD korábbi vezetőjét, Victor Pontát. Ekkor a liberálisok jelöltjeként 6 288 769 szavazatot gyűjtött össze, ami a választásra jogosultak 54,43 százalékát tette ki. Öt évvel később, a következő választás során Iohannis még sikeresebb volt, 6 509 135 szavazatot kapott, ezáltal a voksok 66,09 százalékát biztosítva magának, és ezzel megelőzte a szociáldemokrata jelöltet, Viorica Dancilát.

Alig egy hónapja az IRES kutatóintézet érdeklődött a romániaiak politikai vezetők iránti bizalmáról. A felmérésben olyan nevek szerepeltek, mint Donald Trump, Elon Musk, Vlagyimir Putyin, Orbán Viktor, Ursula von der Leyen és Klaus Iohannis. Érdekes módon, Klaus Iohannis bizalmi indexe mindössze 8 százalék volt, ami még Vlagyimir Putyin alacsonyabb mutatóját is alulmúlta.

A megkérdezettek válaszaiból az derül ki, hogy a romániaiak nagy reményekkel tekintenek Trump újraválasztására. Az alanyok háromnegyede úgy véli, hogy Donald Trump jótékony hatással lesz a nemzetközi színtérre, 64 százalékuk szerint Románia is profitálni fog ebből a változásból.

A megkérdezettek véleménye Oroszországról vegyes képet mutat. A válaszadók 38 százaléka ellenfélnek minősíti az országot, míg 13 százalékuk stratégiai riválisként tekint rá. Érdekes, hogy csupán 7 százalék látja Oroszországot Románia szövetségesének, és 32 százalék úgy véli, hogy szükség van valamilyen formájú stratégiai együttműködésre Oroszországgal.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatban végzett felmérés alapján a válaszadók 86 százaléka abban a meggyőződésben van, hogy a tartós béke elérésének kulcsa a Moszkva és Kijev közötti tárgyalásokban rejlik. Mindössze 5 százalék tekinti biztosnak az ukránok győzelmét, míg 8 százalék úgy véli, hogy Oroszország kerülhet ki győztesen a konfliktusból.

A romániaiak többsége úgy véli, hogy Kína a következő két évtizedben a legerősebb országgá válik, megelőzve még az Egyesült Államokat is.

Az Európai Unió értékelése továbbra is túlnyomórészt kedvező, hiszen a megkérdezettek 60%-a véli úgy, hogy globális szinten képes konkurálni más nagyhatalmakkal.

Az EU befolyásának jövőbeli alakulásáról folytatott vélemények megoszlanak: a megkérdezettek 53%-a úgy véli, hogy a következő évtizedben a közösség hatása növekedni fog, míg 29%-uk arra számít, hogy ez a befolyás csökkenni fog.

A politikai vezetőkbe vetett bizalom szempontjából a romániai lakosság véleménye érdekes képet mutat. A lista élén Donald Trump áll, akit a megkérdezettek 45%-a támogat, így ő az, akiben a románok a leginkább bíznak. A második helyezett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, akit a válaszadók 23%-a tart megbízhatónak. Elon Musk, akit Trump nemrégiben a kormányhatékonysági minisztérium vezetésével bízott meg, a románok 18%-ának bizalmát élvezi. Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin egyaránt 12%-kal osztozik az alacsonyabb bizalmi szinten, míg Klaus Iohannis csupán 8%-kal zárja a sort. Ezeket az adatokat az Euronews idézi, bemutatva a romániai politikai vezetők iránti bizalmat.

Related posts