Itt találhatóak a legújabb képek az MNB megújult székházáról: elkezdődött a munka az épület belsejében!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021 októberében indította el a Szabadság téri székházának átfogó felújítását, amely egészen 1905 óta áll a funkciójában.
A munkálatok célja, hogy a jegybank visszaadja az épület egykori szépségét, miközben korszerűsíti azt a Zöld Program keretein belül. Ennek eredményeként egy energiatakarékos irodaépület létesül, amely összhangban áll a mai kor kihívásaival, és hozzájárul a karbonlábnyom csökkentéséhez - tájékoztat az MNB.
Az újjászületett székház lenyűgöző módon ötvözi a múlt század eleji műemlékek fenségét a XXI. század kihívásainak legkorszerűbb építészeti és technológiai megoldásaival. Ez a különleges épület nem csupán a történelem emlékét idézi fel, hanem a modern kor elvárásainak is maradéktalanul megfelel.
A múltban az ország gazdasági szempontjából elengedhetetlen szerepet betöltő épület soha nem részesült jelentős műszaki felújításban, mióta megépült. Mindössze a napi üzemeltetéshez elengedhetetlen karbantartási munkálatokra, illetve az adott időszak követelményeinek megfelelő technológiai újítások integrálására került sor, mindez azonban az épület adottságainak korlátai között.
A folyamatos állapotfenntartó munkálatok ellenére azonban az épületgépészeti rendszerek üzembiztonsági szintje az idő előrehaladtával egyre csökkent, az elektromos energiát, a vízellátást, hűtés-fűtést és a szennyvízelvezetést biztosító rendszerek elavultak.
A projekt keretében az épület gépészeti rendszereinek átfogó felújítása valósult meg. Ennek során a régi, elavult technológiák minden egyes elemét eltávolították, a csővezetékek és berendezések is beleértve, hogy helyet adjanak a modern, hatékony megoldásoknak.
Az épületgépészeti rekonstrukció eredményeként egy korszerű, energiahatékony és környezettudatos rendszer jött létre, amely jelentősen hozzájárul az üzemeltetési költségek csökkentéséhez, valamint a környezeti terhelés mérsékléséhez. A tervezés során a kivitelező az ESG irányelveit figyelembe véve a fenntarthatóságot nem csupán környezetvédelmi, hanem társadalmi aspektusból is megközelítette. Ennek köszönhetően egészséges és inspiráló belső terek alakultak ki, míg az épület körüli 2146 m² közterület felújítása szintén hozzájárult a projekt sikeréhez.
2024-ben a Szabadság téri székház lett az első épület Magyarországon, ami WELL előminősítést, az egyik legújabb, az Amerikai Egyesült Államokban kifejlesztett nemzetközi minősítő rendszer szerinti tanúsítványt kapott.
A székházon a II. világháborút követően történtek a műemléki értékét súlyosan károsító építészeti beavatkozások. Alpár Ignác eredeti koncepcióját figyelmen kívül hagyva egy plusz födémbeépítéssel kettéosztották az első emeletet, amely így elvesztette belmagasságának felét és szűk, sötét irodák váltották fel a világos, szellős tereket.
Az egykoron szabadon álló belső udvart a földszint magasságában beépítették, míg a harmadik emeleti nyitott loggiák eltüntetésre kerültek. Ez a változtatás nemcsak a belső tér kifinomult atmoszféráját sértette meg, hanem súlyos következményekkel járt a Róth Miksa által tervezett üvegablakok esztétikájára is, amelyek egy részét az újonnan kialakított falak és födémek takarják el.
A rekonstrukció folyamán az utólagosan behelyezett födém teljes mértékben eltávolításra került, lehetővé téve ezzel, hogy az épület visszanyerje eredeti formáját. Ennek eredményeként az első emelet ismételten a régi, impozáns 6 méter magas belmagassággal rendelkezik.
Az udvar korábbi, földszinti takarásának eltüntetésével egy lenyűgöző, 1320 m²-es üvegkupola jött létre, amelynek révén egy tágas és világos belső átrium formálódott. A felújítás során gondosan megőrizték az épület eredeti motívumait, így a műemléki indás és florális díszítésekkel ékesített korlátok, a festői csillárok, valamint az ólmozott üvegtáblák is rekonstrukcióra kerültek. Ennek köszönhetően az épület nemcsak megújult, hanem a múlt értékeit is megőrzi.
Az újjászületett székház falai között 2025 januárjában újraéledt az élet: a jegybank vezető testületei, mint a Monetáris Tanács és az Igazgatóság, aktuális üléseiket már a megújult épületben tartották. Különösen izgalmas esemény volt, hogy a Monetáris Tanács január 28-i kamatdöntő ülésére hosszú évek után végre a felújított Lámfalussy teremben került sor, ezzel új fejezet kezdődött a jegybank életében.
A következő hónapokban a jegybank szakmai területei fokozatosan visszatérnek a megújult Szabadság téri épületbe. Ezen kívül az MNB által szervezett szakmai rendezvények is itt kapnak helyet, így a székház új otthonává válik a szakmai életnek.
A következő hetekben az MNB a sajtó munkatársainak, az építészeti szakma képviselőinek és a nagyközönségnek is szervezni fog épületbejárásokat, aminek során részletesen bemutatja a munkálatok eredményét, és a megújult funkcionális tereket - írja a jegybank.