A közigazgatás megújítására sürgős szükség van, ám a kormány eddig hallgatásba burkolózott. Pellegrini az önkormányzatok képviselőivel folytatott eszmecserét, hogy közösen keressenek megoldásokat a hatékonyabb működés érdekében.


A Szlovákiai Városok Uniója (ÚMS) mellett a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) és a megyéket képviselő SK8 is jelen volt azon a "kerekasztalnál", amelyet az államfő kezdeményezett. Pellegrini hangsúlyozta, hogy 32 év elteltével elengedhetetlen foglalkozni a közigazgatás reformjának lehetőségeivel. A finanszírozás problémái mellett a modern közigazgatási kompetenciák és az európai uniós alapok hatékony felhasználásáról is szó esett.

Pellegrini abban látja Szlovákia fő problémáját, hogy nincsenek világosan meghatározott célok és hosszútávú stratégiák. Mint fogalmazott, "a kormány nem foglalkozhat csak azzal, mi volt tegnap, mi lesz holnap, ill. nem reagálhat ad hoc módon arra, ami az országban történik". Bírálta azt a jelenséget is, amikor az adott miniszter a saját kompetenciái és jogosítványai megvédésével van elfoglalva, miközben négy év múlva más személy fogja vezetni ugyanazt a tárcát.

Az államfő hangsúlyozta, hogy a kormány előtt komoly feladat áll, hiszen elengedhetetlen, hogy a 21. század kihívásaira reagálva meghatározzák, miként lehetne hatékonyabbá tenni az államigazgatást. Emlékeztetett arra, hogy...

A jelenlegi finanszírozási rendszerben az önkormányzatok nem tudják úgy fenntartani a szolgáltatásaikat, hogy a települések lakói a modern kor elvárásainak megfelelő életminőséget élvezhessenek. A közalkalmazotti juttatások kifizetésével kapcsolatos nehézségek mellett kiemelendő a közúthálózat állapota, mely sok régióban kritikus szintet ért el. Ez a helyzet nem csupán a közlekedésbiztonságot veszélyezteti, hanem a települések fejlődését is gátolja.

Pellegrini véleménye szerint elengedhetetlen egy átfogó nemzeti program kidolgozása, amely célul tűzi ki a minden kritikus állapotban lévő híd felújítását és helyreállítását.

Az önkormányzatok képviselői lelkesedéssel nyilatkoztak a mintegy két és fél órás megbeszélésről. Az államfővel közösen fogalmazták meg véleményüket arról, hogy elengedhetetlen a közigazgatási rendszer átalakítása.

Komárom városának közleményében az áll, hogy

Az önkormányzatok jelenlegi helyzete komoly anyagi nehézségekkel terhes, amelyek részben a közelmúlt eseményeiből, részben pedig a konszolidációs lépések következményeiből erednek. A kiesett pénzek teljes mértékű kompenzálása nem történt meg, ami tovább súlyosbítja a helyzetet. Ezen túlmenően az újonnan bevezetett kötelező feladatok és a béremelések is jelentős többletkiadásokat rótnak az önkormányzatokra.

Richard Rybníček, az ÚMS elnöke és Trencsén független polgármestere hangsúlyozta: Szlovákiában be kellene fejezni a közigazgatás decentralizációját, s ehhez megfelelő anyagi hátteret kell biztosítani. A közigazgatás átalakításával kapcsolatosan az érdekvédelmi szervezetek készek a szakmai egyeztetésre, de egy ilyen reformnak és kezdeményezésnek a központi kormányzat irányából kell érkeznie.

Megemlítette, hogy a találkozón részt vett Patrik Krauspe (Hlas) belügyi államtitkár is, aki ahhoz a tárcához tartozik, melynek alapítója az államfő. Ezért reménykednek abban, hogy ha nem is kormányfői vagy pénzügyminiszteri szinten, de "valaki előterjeszt valamit, amiről később egyeztetni lehet".

Az ÚMS-nek egyébként konkrét elképzelései vannak a reformról, amelyről készek tárgyalni a kormány képviselőivel.

Keszegh rámutatott, hogy az Ódor-kormány is rendelkezik egy kiadvánnyal, amely a közigazgatás korszerűsítésére összpontosít. Ebből kifolyólag nem érdemes a bizonytalan megoldások felé kanyarodni; sokkal célszerűbb lenne a már létező javaslatok alapján egy világos és átgondolt koncepciót kidolgozni, majd azt követően megvalósítani.

Related posts