Feltárult a kellemetlen valóság: miért olyan magasak a tejtermékek árai a magyar üzletek polcain? - Agro Napló

Az elmúlt évben a tejtermékek, különösen a vaj ára jelentősen meghaladta az általános inflációt és az élelmiszerárak emelkedését. Meglepő módon az import tejtermékek már olcsóbbak, mint a hazai termékek - írja az Infostart.
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján az élelmiszerárak összességében 5,4%-kal emelkedtek az elmúlt évben, azonban a tej ára ezzel szemben drámaian, 19,5%-kal, míg a vaj ára 16,4%-kal nőtt. Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője rámutatott, hogy ennek a jelentős áremelkedésnek a mögött a tejzsír iránti fokozott kereslet és a kínálat korlátozottsága húzódik meg.
A tejzsírt számos élelmiszerben használják, és a vaj lényegében nagy tisztaságú tejzsírnak tekinthető
- nyilatkozta a szakértő, aki hozzátette, hogy a hazai árak változásában a forint gyengülése is fontos tényezőként jelenik meg.
Braunmüller Lajos az import tejtermékek alacsonyabb árait a termelési körülmények eltéréseivel indokolja. Európa legnagyobb tehenészetei a kontinens tengerparti területein helyezkednek el, ahol az éghajlat lényegesen kedvezőbb a szarvasmarha-tenyésztés számára.
Ezeken a vidékeken az időjárás kiegyensúlyozottabb és hűvösebb, ellentétben a magyar nyarak tűző forróságával.
- fogalmazta meg a szakértő.
A takarmányozás terén is jelentős különbségek mutatkoznak. Míg Magyarországon főként silókukoricára támaszkodnak, ami aszályos időszakokban nem mindig áll rendelkezésre megfelelő mennyiségben, addig a tengermelléki területeken hatalmas legelők biztosítják az olcsóbb takarmányozást. Braunmüller kiemelte: "A külföldi tejüzemek feldolgozási hatékonysága is felülmúlja a hazaiakét. Az egész termékpálya hatékonyabb, alacsonyabb fajlagos költségekkel működik, ami megmutatkozik az import termékek áraiban is."
A hazai árak folyamatos emelkedése miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke figyelmeztető levelet intézett több érdekképviseleti csoporthoz. A GVH véleménye szerint a rendszeresen publikált áremelési értesítések potenciálisan alááshatják a tisztességes piaci versenyt és fokozhatják az inflációs nyomást. A hivatal tájékoztatása alapján folyamatosan figyelemmel kísérik a tejtermékek piacán zajló eseményeket, és szükség esetén készen állnak beavatkozni a verseny védelme érdekében.