Persze! Itt van egy egyedi változat: Felfedezésre került: Miért válthat ki a COVID-19 vakcina néhány embernél tartós egészségügyi gondokat? | szmo.hu

A Yale egyetem kutatói felfedezték a "poszt-vakcinációs szindróma" jelenségét, ám a megfelelő kezelési módszerek még nem ismertek.
A legtöbb ember számára a COVID-oltás nem okoz hosszú távú egészségügyi problémákat, de egy kis százalékuknál olyan tünetek alakulnak ki, amelyek hónapokig vagy akár évekig is elhúzódhatnak. A Yale Egyetem kutatói most egy új jelenséget azonosítottak, amit "poszt-vakcinációs szindrómának" (PVS) neveztek el.
Az elsődleges vizsgálati adatok alapján megfigyelhető, hogy...
A kutatók úgy vélik, hogy bizonyos módszerek és technológiák alkalmazása jelentős előrelépést hozhat a diagnózis felállításában és a potenciális kezelési lehetőségek feltérképezésében.
"Még csak az út elején vagyunk, és további kutatásokra van szükség" - osztotta meg Akiko Iwasaki, a Yale Egyetem immunológusa. "De ez egy kis reménysugár, hogy a jövőben felfedezhetjük a megfelelő diagnosztikai eljárásokat és kezelési lehetőségeket."
A kutatók szerint azok, akiknél kialakul a szindróma, jellemzően krónikus fáradtsággal, csökkent terhelhetőséggel, agyköddel, álmatlansággal és szédüléssel küzdenek. A tünetek már egy-két nappal az oltás után jelentkezhetnek, és idővel súlyosbodhatnak.
„Az a dolgunk, hogy egyedivé tegyük a szavainkat” – hangsúlyozta Harlan Krumholz, a Yale kardiológus professzora. „Tudósokként és orvosokként fontos, hogy figyelmesen hallgassuk meg a betegeinket, és mélyebb megértést nyerjünk arról, mi történik a háttérben, hogy a leghatékonyabban tudjunk segíteni nekik.”
Marc Siegel, a Fox News prominens egészségügyi szakértője rámutatott, hogy a PVS nem egy friss jelenség, hanem már korábban is megfigyelhető volt más vakcinák esetében.
"A poszt-vakcinációs szindróma valós jelenség, és nemcsak a COVID-oltásokkal, hanem más vakcinákkal kapcsolatban is megfigyelték" - mondta Siegel.
A Yale egyetem kutatócsoportja 42 olyan egyén vérmintáit vizsgálta, akik PVS (post-vírus szindróma) tüneteit élték meg, továbbá 22 olyan személyt is bevontak a kutatásba, akik nem tapasztaltak hasonló panaszokat.
A Yale Egyetem kutatói felfedeztek egy figyelemre méltó jelenséget a PVS-ben szenvedők immunrendszerének működésében. Az eredmények azt mutatják, hogy ezeknek az embereknek a szervezete eltérő módon reagál az immunválaszokra, mint a norma. Különösen szembetűnő, hogy kétféle fehérvérsejt termelése csökkent, ami arra enged következtetni, hogy az immunrendszerük gyengült, vagy valamilyen okból kifolyólag nem képes megfelelően ellátni a feladatait.
A másik izgalmas felfedezés, hogy azok az oltott egyének, akik soha nem estek át a COVID-19 fertőzésen, alacsonyabb ellenanyagszinttel rendelkeznek a vírus tüskefehérjéje ellen. Ez a megfigyelés különösen figyelemre méltó, mert azt sugallja, hogy a természetes fertőzéssel szembeni immunválasz és az oltás által kiváltott védelem között jelentős különbségek lehetnek. Az eredmények további kutatásokat igényelnek, hogy jobban megértsük az immunválaszok komplexitását és a legjobb oltási stratégiák kialakításához szükséges tényezőket.
A kutatók feltételezése szerint ennek az egyik lehetséges magyarázata az, hogy ezek a páciensek általában kevesebb vakcinát kaptak, ami azt jelenti, hogy az immunrendszerük ritkábban találkozott a vírus bizonyos részeivel. Ennek következtében a védekezőképességük nem volt olyan jól felkészítve a vírus támadásaira.
Megfigyelték azt is, hogy...
A vírus sejtekbe való bejutását elősegítő mechanizmus komoly aggodalomra ad okot. Ez különösen releváns a hosszú COVID-ban szenvedők esetében, akiknél hasonló jelenségeket figyeltek meg. Jelenleg a kutatók még nem tudják biztosan, hogy a tüskefehérje maradványai közvetlenül felelősek-e a tartós tünetek megjelenéséért, de lehetséges, hogy ez csak az egyik összetevője annak a bonyolult folyamatnak, amely a szindróma kialakulásához hozzájárul.
"Iwasaki szavai szerint: 'Más PVS-ben szenvedő betegeknél nem sikerült kimutatnunk a tüskefehérje mérhető mennyiségét. Elképzelhető, hogy ez a jelenség hozzájárulhat a szindróma kialakulásának egyik mechanizmusához.'"
A kutatók állítása szerint a PVS (Pseudoviral Syndrome) nem kizárólag a tüskefehérje hatásaira vezethető vissza. Számos más tényező is befolyásolhatja ennek a jelenségnek a kialakulását, mint például:
- az Epstein-Barr vírus (EBV) újraaktiválódása.
Siegel véleménye szerint a kutatás még kezdeti stádiumban van, azonban Akiko Iwasaki, a Yale immunológusa, megbízható forrásként emelhető ki, hiszen már korábban is jelentős munkát végzett a COVID-19 és a vakcinák témájában.
- magyarázta Siegel.
A kutatók szerint az érintettek immunrendszerében gyulladásos immunsejtek (CD8 és TN-alfa) szintje emelkedett, míg a gyulladáscsökkentő és fertőzésekkel szembeni védekezésért felelős CD4 segítő T-sejtek száma csökkent.
"Még mindig csak az elején járunk ennek a jelenségnek a megértésében," fogalmazott Krumholz.
A tudósok véleménye szerint az alapvető lépés az, hogy körültekintően, tudományos alapossággal elemezzék az érintettek állapotát, majd olyan innovatív kezelési megoldásokat dolgozzanak ki, amelyek hozzájárulhatnak a gyógyulásukhoz.
Siegel szerint az is kiemelten fontos, hogy kiderüljön, milyen gyakran fordul elő a PVS, és hogy előre lehessen jelezni, kinél alakulhat ki.