Krasznahorkai László Magyarország egy különös, szürreális világát festi le, ahol egy elmegyógyintézet falai között a valóság határai elmosódnak. Az intézmény, amely valaha orvosokkal és szakemberekkel volt tele, mára üressé vált, ahogy a gondozók és a tud

Tavaly decemberben New Yorkban is bemutatták Krasznahorkai László Herscht 07769 című regényét. A rendezvényen Patti Smith énekes-költő olvasott fel a műből. A szerző legújabb könyve napjaink Németországában - annak is a mélabús keleti felében - játszódik, amely egyszerre Johann Sebastian Bach műveinek forrásvidéke és a neonáci mozgalmak egyre kevésbé titkos bázisa.
A bemutatón Hari Kunzru brit író faggatta a magyar szerzőt a művének hátteréről. Krasznahorkai kiemelte, hogy manapság Németországban sajnos nem létezik egyetlen olyan normális politikai párt sem, amely határozottan fellépne a neonáci mozgalom ellen. Ez különösen meglepő, tekintve, hogy az Unió legnagyobb hatalommal bíró országáról van szó.
Az író számára a német helyzetnél is súlyosabb a helyzet szülőhazájában, Magyarországon. Míg a jobboldal kormányzása önmagában is aggasztó, a valódi kihívást az jelenti, hogy milliók támogatták ezt a "protonáci" pártot. Ez a jelenség sokkal mélyebb társadalmi és politikai problémákat tükröz.
Történhet valami néhány év múlva a politikai szférában. Oké, de mit tehetünk ezzel a néhány millió emberrel? Ez a legnagyobb problémám Németországban és Magyarországon is. Lengyelországban is, de ott most valami történik...
- fogalmazott az író.
Krasznahorkai reményvesztettsége az ország jövőjével kapcsolatban mélyen átitatta írásait, ahol a táj és a társadalmi helyzet sötét árnyait festette elő. Az országot olyan helyszínként ábrázolta, amelyben a remény és a lehetőségek lassan elhalványulnak, mintha egy végtelen szürkeségbe merülnének. A karakterek, akiken keresztül a történetek életre kelnek, gyakran küzdenek a létezés értelmével, miközben a közelgő apokalipszis érzése minduntalan visszatér. Krasznahorkai műveiben a valóság és a szürreális határvonalai elmosódnak, így teremtve meg azt a feszültséget, amely a reménytelenség és az elvágyódás között feszül.
Amikor Hari Kunzru említette, hogy Orbán Viktor kulturális megközelítését Amerikában már példaként emlegetik, az író nem akarta bővebben kifejteni véleményét az elhangzottakról. "Bízom benne, hogy mindkét fél számára kedvező időszak következik" - mondta, miközben egy sejteket érezhető mosoly ült az arcára.
Krasznahorkai László nemrégiben Svédországban vehette át a Kulturhuset Nemzetközi Irodalmi Díjat, amelyet svéd fordítójával közösen kapott meg Herscht 07769 című regényéért. Az elismerés apropóján a szerző interjút adott egy svéd lapnak, ahol aggasztó képet festett a magyarországi helyzetről, rávilágítva a társadalmi és politikai kihívásokra, amelyekkel az ország szembenéz.
Hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor és társai a magyar történelem dicsőségét emlegetik, ami nemcsak ironikus, hanem szinte nevetséges is, hiszen valójában a magyar történelem legfőbb jellemzője a számos vereség.
Ma Magyarországon sokan úgy érzik, hogy a remény egyre távolabbra kerül, és ennek nem csupán a politikai helyzet az oka, hanem a társadalmi mentalitás is. Az emberek hozzáállása és viselkedése ugyanolyan mértékben hozzájárul a helyzethez, mint a hatalom gyakorlása. A problémák tehát nemcsak a politikai színtéren gyökereznek, hanem mélyebben, a társadalmi kapcsolatokban és értékrendekben is.
Ráadásul nem csupán az a helyzet, hogy Krasznahorkai jelenléte megkérdőjelezhető, hanem az is, hogy az újságíró sem mer kinyitni a száját, hogy kérdéseket tegyen fel...