Kukába az emberi kutatókkal? – már a ChatGPT is képes erre!

Egy új mélykutatásnak nevezett funkcióval bővítik a ChatGPT legújabb változatát. Az OpenAI fejlesztői szerint így már arra is képes lesz a program, hogy autonóm módon "megtervezzen és végrehajtson egy többlépcsős pályát a szükséges adatok megtalálása érdekében, visszalépve és reagálva a valós idejű információkra, ahol szükséges".
Tehát ahelyett, hogy csupán egy szöveges tartalmat állítana elő, egy oldalsávban részletesen bemutatja a kutatás menetét, és hivatkozásokkal illusztrálja az alkalmazott forrásokat.
Miután a program felhasználói megfogalmazták kérdéseiket a táblázatokkal, szöveges és képi fájlokkal kapcsolatban, az elemzett adatok alapján 5-30 percen belül érkezik a válasz. A fejlesztők ígérete szerint a jövőben a ChatGPT új funkciója lehetővé teszi a beágyazott képek és diagramok használatát is - számolt be róla a TheVerge.com.
Az OpenAI elismeri, hogy a kutatófunkciójuk jelenleg számos jelentős korlátozással küzd. Gyakran előfordul, hogy a rendszer valótlan tényeket generál, valamint a megbízható információk és a pletykák megkülönböztetése is komoly kihívást jelent számára.
A Sam Altman vezette cég szerint a generatív mesterséges intelligencia lehető teszi olyan AI ügynökök programozását, melyek mélykutatási funkciói felveszik a versenyt a humán szakemberek munkájával.
Az új kutatói program keretében a felhasználók havi 200 dolláros előfizetésért kérdezhetik a cég mesterséges intelligenciával foglalkozó kutatóit. A program lehetőséget biztosít arra, hogy a felhasználók összesen 100 kérdést tegyenek fel, mivel a kutatási funkció igénybevétele jelentős számítási kapacitást igényel.
A San Francisco-i vállalat bejelentette, hogy a kutatásokra optimalizált AI modellje új csúcsot állított fel az „Emberiség utolsó vizsgája” nevű teszten. Az OpenAI által kifejlesztett rendszer lenyűgöző, 26,6%-os pontosságot ért el a szakértői szintű kérdésekre adott válaszok során. Ez az eredmény messze felülmúlja a második helyezett o3-mini (high) modell 13%-os teljesítményét, ezzel is alátámasztva a kutatás és fejlesztés terén elért előnyét.