A Tőzsdepalota újjáélesztése legalább 200 millió eurós beruházást igényelhet az új tulajdonos részéről.

A Gránit Alapkezelő Zrt. által kezelt magántőkealap még nem határozta meg, milyen szerepeket és funkciókat szán az ikonikus épületnek.
Történelmi épület került közvetve a Gránit Alapkezelő Zrt. karácsonyfája alá: december 12-én ugyanis nyélbe ütötték, hogy az alapkezelő Diorit magántőkealapjához tartozó Liberty Alpha Kft. megvásárolta a Szabadság téren álló egykori Tőzsdepalotát a két korábbi tulajdonosától, a kanadai Tippin Corporation-től és az Optimum Asset Management-től. A vételárat nem közölték, de forrásaink szerint legalább 50 millió euróra tehető. A később eldöntendő funkcióktól függően - ágazati becslések szerint - legalább 150 millió euró lehet a felújítás és visszaalakítás, így a mértékadó számítások mai áron legkevesebb 200 millió euróra teszik a projekt teljes költségét. A Tippin 4,6 milliárd forintért vette meg az épületet az ÁPV Zrt.-től.
A "visszaalakítás" kifejezés használata nem véletlen, hiszen a Gránit Alapkezelő az adásvételi közleményében hangsúlyozta, hogy e tranzakció célja a Tőzsdepalota új funkciókkal való feltöltése, amely lehetővé teszi az épület ikonikus helyzetének helyreállítását a budapesti ingatlanpiacon, miközben megőrzi annak történelmi jellegét. Ez a feladat alapos kutatómunkát igényel az 1905-ben Alpár Ignác tervei szerint készült, historizáló stílusú épület vonatkozásában, amely körülbelül 50 000 négyzetméternyi alapterülettel bír. Különleges jellemzője a tágas belmagasság, különösen a két aulában, de az egyedi ablakkiosztás is korlátozza a tervezési lehetőségeket. A korszerű gépészeti rendszerek telepítése érdekében elengedhetetlen a tető megerősítése és felújítása.
Mikesy Álmos, a Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója úgy véli, hogy az évek óta kihasználatlanul álló épület újjáéledése és fenntartható üzleti célokkal való megtöltése a belváros egészére kedvező hatással lesz. Ez a projekt nem csupán az építészeti tájat gazdagítja, hanem gazdasági és turisztikai szempontból is új lehetőségeket teremt.
Az üzleti funkciók végleges meghatározása még mindig kérdéses. Számos alternatíva merülhet fel, ahogy azt a DVM Group is mérlegelte a kanadai befektető 2006-os érkezése előtt, amikor egy iroda-hotel-kiskereskedelmi hármas kombinációt vizsgáltak. Végül azonban elvetették ezt az elképzelést. Kovács Attila, a magyar vállalat korábbi vezetője rámutatott, hogy egy ilyen monumentális projekt esetében rendkívül precízen kellett volna meghatározni a funkciókat. Például az irodai terület nem bizonyult megfelelőnek, mivel a terület több mint negyede közös használatú, ami komoly problémát jelentett: egy ilyen megoldás ugyanis a nettó bérbe adható terület jelentős csökkenéséhez vezetett. A kanadai tervek között szerepelt kiskereskedelmi funkció is, valamint egy kisebb közösségi célú részleg, amelynek helyszínéül többen a Robert Capa Múzeumot képzelték el.
Az irodák potenciális bérlői között számos izgalmas lehetőség rejlik, beleértve nagykövetségeket, nemzetközi ügyvédi irodákat, valamint a pénzügyi szektorban tevékenykedő nagyvállalatokat. Az általunk begyűjtött információk alapján a bérleti díj a prémium kategóriát képviseli, amelynek mértéke a jelenlegi piaci viszonyok szerint minimum havi 25 eurót jelent négyzetméterenként. Takács Péter, a Newmark VLK Hungary Kft. ingatlantanácsadó cég befektetési igazgatója rámutatott, hogy a közel 30 ezer négyzetméternyi bérbeadható terület esetében a következő funkciók kerülhetnek előtérbe:
A legújabb verzió talán a legizgalmasabb, hiszen még nem bukkant fel Magyarországon, viszont Nyugat-Európában és a tengerentúlon már sikeresen működik, mint üzemeltetési modell. Ha csupán szállodáról lenne szó, lehet, hogy még el tudnánk képzelni ennyi új szoba a budapesti piacon. Azonban a hotelhez kapcsolódó üzletek és éttermek esetében felmerül a kérdés: vajon elegendő-e a potenciális vásárlók áramlása, hiszen a forgalom sajnos nem elegendő ahhoz, hogy fenntarthassák magukat.
"Ezért szenved egyebek mellett az Andrássy út is és ezért van az, hogy csak a Váci utcában lehet havi 100 eurót elkérni négyzetméterenként bérleti díjként, már a betorkolló utcákban sem. Valahogy ki kellene találni egy speciális témakört vagy szolgáltatási csomagot, amiket ezek az üzletek vagy vendéglátó egységek önálló márkaként tudnak felmutatni. Rossz példa, mert bezárt, de olyasmire gondolok, mint az Andrássy úton volt az Il Baccio" - fejtegette a szakértő.
Ha részben vagy egészben szálloda lesz végül a Tőzsdepalotából, akkor ez már a harmadik hotel lehet a Szabadság téren, ami Tiborcz István érdekkörébe tartozik. Két éve a tér déli sarkánál lévő 50 szobás egységet vette át üzemeltetésbe egy spanyol vállalattól, míg az északi oldalon felújított Adria Palota is hozzá tartozik, ott is valószínű a szállodai funkció.
Michael D. Tippin, a Tippin Corporation megalapítója 2007-ben egy különleges vízióval közelített meg ezt az ikonikus épületet, amelyet főként irodák és prémium kategóriás üzletek számára tervezett. Az akkori Világgazdaságnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a történelmi műemléképületek felújításában szerzett tapasztalataira alapozva képzelte el a projekt hasznosítását. Számára a gazdasági megfontolások nem álltak a középpontban; sokkal inkább a kulturális örökség megőrzésére és revitalizálására helyezte a hangsúlyt.
A Gránit Alapkezelő azt is kiemelte, hogy a funkciók megtalálása mellett a tervezést és a kivitelezést is felügyeli és elvégzi. Várható, hogy ehhez a vele eddig szorosan együttműködő építőipari cégeket veszi igénybe.
A Tőzsdepalota felújítása valószínűleg hosszabb időt vehet igénybe, azonban e folyamat hozzájárulhat ahhoz, hogy a Szabadság tér a teljes megújulás felé haladjon. Addigra várhatóan befejeződik a Magyar Nemzeti Bank rekonstrukciója is, amelynek átadását 2025 nyarára tervezik. Ezen kívül remélhetőleg tisztázódik a BDPST Zrt.-hez tartozó Adria Palota végső funkciója, és a piacon még mindig elérhető volt CIB-székház is gazdára találhat.