Lovasi András: A rockzene az ellenkultúra zászlóshajójából a jóléti társadalom háttérzenéjévé vált A rockzene eredetileg az ellenkultúra szimbóluma volt, amely a társadalmi normák ellen lázadt, és hangot adott a fiatalok vágyainak és elégedetlenségének.

A Tűkön táncolt, a magyar rocktörténet egyik legszebb balladája szól halkan a telefonomról, miközben a 19-es villamoson utazom Lovasi András budai otthona felé. Ahogy megérkezem, leszállok, és elindulok az impozáns villa felé, amely valószínűleg a két világháború között épült. Az épület eleganciája és történelme szinte magával ragad.
Ez mind a Bandié lenne, hát ez igazán meglepő!
Amikor elérkezik a pillanat, hogy becsöngetek, és az ajtó kinyílik, felfedezem, hogy a házban három lakás osztozik egymással. Közülük csupán egyetlen egy a Kiscsillag alapítójának otthona. Érdekesség, hogy az említett lakás korábban Kiss Tibié volt, aki a Quimby énekes-gitárosaként ismert.
Emlegetni fogom Lovasinak, hogy mit hallgattam a 19-es járaton, és hogy mennyire különleges számomra a Tűkön táncol.
Micsoda jövőbelátó! - mutat a mutatóujjával. - Már akkor is érezni lehetett, hogy a huszonegyedik század nem lesz éppen zökkenőmentes... A dal egy különös pszichózissal küzdő, merényletre készülő idős ember történetét meséli el. Érdekesség, hogy ezt a számot közösen írtuk Lecsóval (Leskovics Gábor, a Pál Utcai Fiúk énekese és az alapítók egyike - a szerk.). Ő fogta meg az első felét, míg én a másodikat írtam, és az én részemet úgy alakítottam, hogy tisztában voltam az ő verziójával.
Elmondta, hogy még 1984-ben, nagyon tinédzser korában írta, hogy "először egy ember érkezett, nem szólt, nem is kérdezett, autójában fegyverek, ...stb. ", amikor nemhogy a Kiscsillag nem alakult még meg, de még a Kispál és a Borz sem. "És én 2005-ben írtam meg onnan, hogy csak a nőket sajnálom... Különben ebben az összerakós technikát mindig szerettem..."
Védjegyük a sortörés
Ha már összerakós technika, itt van a sortöréses szöveg, ami a Lovasi-szövegek védjegyévé is vált.
A Kispál és a Borz harmadik lemeze idején lett egyre több ebből, írtam szövegeket, de nem a zenére, aztán meg félig-meddig a zenére, illetve külön készült a zene, külön a szöveg, és néha muszáj volt sortöréssel megoldani. Aztán ez tényleg a védjegyünkké lett. Ez persze nem előzmény nélküli, Bereményi Géza is alkalmazta korábban. A mi generációnk Cseh Tamáson nőtt fel, én is nagyon szerettem. Jó esetben van a sortörésnek plusz jelentéstartalma, funkciója, ha van benne humorforrás. Ez akkor rossz, ha öncélú, mert akkor kilóg a lóláb. Akkor tákolmánynak tűnik.
A Kiscsillag története nem csupán egy egyszerű garázszenekar születéséről szól, hanem sokkal inkább egy különleges helyszínről, ahol a zene és a barátság szövődött. Lovasi András szerint az a megállapítás, hogy a zenekar garázszenekarként indult volna, nem állja meg a helyét. Hiszen a Kispál és a Borz már rendelkezett egy jól bejáratott próbateremmel a pécsi Patacs városrészben, ami nem egy egyszerű garázs volt, hanem egy hangulatos padlástér, egy kis művelődési házban. Ebben a térben nem csupán a Kiscsillag, hanem a Hétköznapi Csalódások, közismertebb nevén a PICSA is gyakorolt, így a két zenekar osztozott ezen a kreatív és inspiráló helyen: míg a PICSA lent zajlott, Lovasiék a padláson keltették életre saját zenei vízióikat.
Ahol a PICSA kísérletezett
A Kiscsillag megalakulásának hátterében az áll, hogy 2004-ben néhány Kispál-koncert során újra együtt léphettünk fel az eredeti tagokkal: Ózdi Rezsővel és Ricsivel (Bräutigam Gábor - a szerk.). Bár nem volt hosszú a turné, mégis felemelő élmény volt, hogy újra közösen zenélhettünk. Rezső egyébként egy tisztes polgári pályán dolgozott, de mi ketten, az Ózdival, úgy döntöttünk, hogy létrehozunk egy új zenekart.
Ekkoriban gyakran csatlakozott hozzánk Rátgéber Laci, a kosárlabda edző, aki a mai napig tiszteletbeli tagunk, és több lemezünkön is hallható a hangja. Időről időre feltűnt a próbateremben, amikor a PVSK első bajnoki címét nyerte, és figyelemmel kísérte a munkánkat, aktívan részt vett a beszélgetésekben, és rengeteg ötlettel állt elő. Ő írta meg a "Russian in the School" című dalt. Laci széleskörű rockzenei ismeretekkel rendelkezik, például Nick Cave és a Clash zenéjét is jól ismeri. Így indult a Kiscsillag története, később csatlakozott hozzánk Ricsi, és végül megérkezett Lecsó, azaz Leskovics Gábor a Pál Utcai Fiúkból, aki akkoriban rendszeresen megfordult a Kispál-koncerteken - meséli nosztalgikus hangulatban Lovasi András.
Az együttes hat albumot készített, olyan slágerekkel, mint a Ha én lennék, a Kockacukor, az Állnak a férfiak vagy az Olajoshordó, amelyek egy generáció meghatározó zenei élményévé váltak. E sorok írójának mindhárom gyermeke a kilencvenes-kétezres évek fordulóján született, és éjjel-nappal ezek a számok mentek a kocsi CD-lejátszójában.
A Covid igazán felforgatta a dolgokat.
A Covid rendesen megrángatta az egész előadói szcénát, beleértve természetesen a Kiscsillagot is. Utána szinte elölről kellett kezdeni az életet.
2022 őszén én kezdtem el felhívogatni a régi fellépéseink helyszíneit, vidéki művelődési házakat, annyira nem voltak meghívásaink - idézte fel Lovasi a nehéz időszakot. - A Covid előtti utolsó Kiscsillag lemez 2020. március nyolcadikán jelent meg, és pár nappal később, március 11-én kihirdették a vészhelyzetet, a lezárást. Az akkori menedzserünk meglépett a zenekari pénzzel, mi meg ott voltunk a pandémia kellős közepén, és elkezdtünk online dolgozni, olyan tartalmakat állítottunk elő, amire elő lehetett fizetni annak, aki meg akarta nézni az interneten. Például csináltunk egy szilveszteri tévéközvetítést, és azt streameltük. 2023-ra álltunk vissza a rendes kerékvágásba.
Az új album már szinte teljesen formát ölt, hiszen kilenc dal már elkészült, és az egész projektnek őszre kell véglegesen összeállnia.
"Az utolsó fél évben négy új dallal jöttünk ki, ebből kettő lesz fenn a lemezen. Még nem tudjuk, hogy melyik lesz az a kettő. Tövisházi Ambrussal, a zenei rendezőnkkel döntjük el, ő csinálta az első két lemezünket, meg a negyediket is. Most annyira beleszerettünk a közös munkába, hogy Ambrus már nemcsak a lemezfelvételnél, hanem a szövegírásnál is segédkezik. Ott ül a próbateremben, hallgatja a dalt, majd beleszól. Hogy ez így nem jó, nem lenne jobb amúgy? Szóval beleszól a hangszerelésbe, a végső farigcsálásba.
Ez olyan szempontból jó, hogy mi mindig is problémás zenekar voltunk, többféle verzióban megírtunk egy dalt. És most Ambrus félig-meddig kívülállóként segít a szelekcióban. Mert mi bentről nem látjuk a fától az erdőt. Ilyenkor jön jól egy zenei rendező. Például a Ha én lennék-et is megcsináltuk két változatban. Ambrus a melankolikusabb lassú változat mellett kardoskodott, én a pörgősebb, rockosabb mellett. És mindkettő megmaradt."
Azahriah, Carson Coma, Beton.Hofi és Krúbi mindannyian kiemelkedő tehetségek a zenei világban, de...
Lovasi különleges kapcsolatot ápol a modern hazai zenei színtér énekeseivel és zenekaraival.
"Nem szeretnék olyan zenét játszani, mint a mai húszévesek, és nem is az ő témáikról akarok énekelni. A rockzene és a popzene mindig is a fiatalok világához tartozott - vallja a Kossuth-díjas előadó. - Természetesen tisztelem az olyan előadókat, mint Azahriah, Beton.Hofi, Carson Coma vagy Krúbi, akik mind rendkívül tehetségesek, és szívesen hallgatom őket. De az igazság az, hogy a rock- és popzene soha nem fogja elérni azt a jelentőséget, amit a hetvenes években birtokolt."
Amíg az ellenkultúra lázadásként létezett, addig egyfajta forradalmi szellemet hordozott magában. Ma viszont úgy tűnik, hogy csupán a jóléti társadalom háttérzenéjévé silányult. Az a korábbi energikus impulzus, ami egykor fontossá tette, mára elveszett, és helyét egyfajta díszítő elem vette át.
Ebben a koordináta-rendszerben vajon hol helyezkedik el a készülő új album? "Nagyon remélem, hogy van benne olyan vagányság vagy önirónia, pikírtség, ami a korai Kiscsillag-lemezekben megvolt. Közben párhuzamosan működik a Kispál, mint projektzenekar és a Kiscsillag. A Kispállal augusztus közepétől október végéig koncertezünk, a Kiscsillagnak meg akkor pont nem nagyon lesz fellépése."
A Kiscsillag zenekar május 10-én ünnepli nagyszabású jubileumi koncertjét a Budapest Parkban, de addig sem tétlenkedünk, hiszen folyamatosan fellépünk országszerte a kisebb klubok színpadain. November táján pedig várhatóan megjelenik legújabb lemezünk. Ezen a jeles napon, május 10-én, a huszadik évfordulónkra egy különleges dupla vinyllel is készültünk, amely a "20 őszinte, kőkemény év" címet viseli, és egy best of válogatásként szolgál. Ráadásul április 30-án a Puskin moziban megrendezésre kerül a "Csókoljál meg, Kiscsillag!" című filmünk díszbemutatója, ahol közönségtalálkozóra is várjuk a rajongóinkat!
Túl rövid az élet ahhoz, hogy összevesszünk a politikán
A mai világban a politika szinte minden aspektusunkat áthatja. Vajon az új Kiscsillag-album is tükrözi ezt a jelenséget? Megjelenik-e rajta a társadalmi és politikai üzenet?
"Csak ilyen közérdekű dolgokról van szó. Nem hiszem, hogy... tudja, mindig is volt valami politikai vonatkozás a szövegeinkben. Az életünk, a kommunikációnk és a működésünk során mindig jelen van a politika. Egy ilyen rendkívül átpolitizált helyzetben, amellyel ma Magyarország szembesül, minden egyes cselekedetünk politikai töltettel bír. Azt gondolom, hogy hosszú és rövid távon is, a nagyon direkt politikai megnyilvánulások, mint például Majka Csurran, cseppenje, nem a legjobban illenek hozzánk. Volt egy időszak, amikor határozottabban kifejeztem a politikai nézeteimet, de rájöttem, hogy ennek nincs igazán értelme. Azok, akik ismernek és követik a munkásságomat, úgyis tudják, mit gondolok bizonyos kérdésekről. Hála Istennek, akikkel esetleg a politika miatt konfliktusba kerülhettem volna, azok mára elegük kaptak a jelenlegi helyzetből, így már nincs is miről vitatkozni."
Rátgéber kifejtette, hogy az élet túl rövid ahhoz, hogy gyenge borokat fogyasszunk. Ugyanez a logika érvényes a barátságok eldobására is csupán politikai nézeteltérések okán.
"Formáld a saját stílusod szerint a szöveget!" - javasolja Lovasi András.
Ez a megállapítás akár a beszélgetésünk csúcspontjaként is szolgálhatna.