Magyar borokat kínálnak a világ egyik legkiválóbb éttermében.
A magyar borok nem eléggé ismertek a nagyvilágban, az igazi áttörés még várat magára
– Az ilyen típusú éttermekben általában egy jól megkomponált menüsor várja a vendégeket, amelyet sokszor még ők sem ismernek teljes mértékben. Ezért gyakran egy külön borsort is összeállítanak, amely tökéletesen illeszkedik az ételekhez. Különösen figyelemre méltó, hogy a magyar Pinot Noir a legexkluzívabb választékban tűnt fel, olyan rangos nemzetközi borok mellett, mint a 1983-as Chateau d'Yquem vagy a Salon pezsgő. Nem tagadom, remekül teljesített, és egy cseppet sem tűnt ki a sorból! – osztotta meg a Blikknek Jókuti András, gasztroblogger, aki szakmai szemmel követi a világ vezető éttermeit.
A DiverXO étterem már évek óta a gasztronómiai elit körébe tartozik, ahol az extravagáns konyhafőnök, Dabiz Muñoz, a világ különböző tájairól származó ázsiai fűszereket és alapanyagokat ötvöz gyermekkora ízeivel, valamint a hagyományos spanyol ízvilággal. Az étkezések során bemutatott fogások jellemzően számos összetevőből állnak össze, ami különleges élményt nyújt. A magyar borok is helyet kapnak a mesteri fogások között: például a faszénen grillezett tengeri uborka, melynek felületét angolnás pecsenyelével és Manzanilla Pasada sherryvel varázsolják ragyogóvá. Ezt a különleges fogást vörösmárna és sevillai keserű narancs alapú erőlevessel, valamint saját zsírjával meglocsolt vöröstonhal-tatár társaságában tálalják, ami igazi ízélményt kínál a vendégeknek.
- Ha valakinek éppen ez az ebédje, mindenképpen nyisson egy palackkal a Bencze család Pinot Noirjából! - javasolta András jókedvűen. - De komolyra fordítva a szót, meglepődtem és örültem is, amikor ez a hazai bor újra megjelent, hiszen magyar borok ilyen nívós éttermekben meglehetősen ritkán bukkanak fel. Amikor mégis, általában a desszertborok között találkozhatunk velük, nem pedig egy borsorban. Ez a borászat különösen figyel a természetességre, adalékanyagok nélkül készíti borait, ami rendkívül nehéz feladat, hiszen már a szőlőtermesztés során is elkerülik a vegyszereket. A Pinot Noir ízvilága kifejezetten gyümölcsös, gránátalma és tőzegáfonya jegyekkel, selymes és bársonyos textúrával rendelkezik, ami igazán kellemes és izgalmas élményt nyújt. Tökéletes kísérője volt az ételnek, remekül harmonizált a tányéron található különböző textúrákkal, aromákkal és ízekkel - méltatta az italt a gasztroblogger.
A hazai pincészet teljes értékesítésének körülbelül 85 százalékát exportálja a világ 24 országába, legfőképpen Európán belül, Japánba és Észak-Amerikába, ezt már Bencze István, borász-tulajdonostól tudtuk meg.
- Azt hiszem, hogy ez egy erős visszajelzés a jelenleg nagyon pesszimista hangulatba süllyedt magyar borszakma számára is, hogy igenis van érdeklődés az egyébként páratlan tehetségű, de jelenleg nagyon alul reprezentált magyar borok és borvidékek felé. - mondta el Bencze.
Jókuti András is hozzájárult a diskurzushoz, megjegyezve, hogy a magyar borok esetében az igazán jelentős áttörés még mindig várat magára.
Azt hiszem, hogy a Tokaji borok kivételével a magyar borászat kincsei még mindig viszonylag ismeretlenek a nemzetközi színtéren. Persze, néha-néha felbukkan egy-egy különleges tétel, ami örömet okoz. Például nagy izgalommal töltött el, amikor Bott Frigyes egyik borát fedeztem fel egy távoli étteremben. A legmeglepőbb találkozásom azonban a varázslatos Feröer-szigeteken történt, ahol egy két Michelin-csillagos étterem közepén, egy természetvédelmi terület szívében, Szepsy Furmintot kínáltak. Kicsit furcsa volt a szituáció, hiszen a sommelier, Ogl Mária, egy magyar hölgy volt, ami még különlegesebbé tette az élményt – mesélte boldogan a gasztroblogger.