Mamutcsontok a vitrinben – a Tolnában felfedezett ősi maradványokért folytatott küzdelem

Dunaföldvár-Göböljárás területén 1934 szeptemberében hatalmas csontmaradványokra bukkantak, ami jelentős szenzációt keltett. Azonban a csontok elhelyezéséről heves viták robbantak ki, mivel sokan különböző nézeteket vallottak a legmegfelelőbb helyről. A csontváz darabjainak múzeumba juttatása igazi kalandnak bizonyult, tele izgalmakkal és váratlan fordulatokkal. Ma a szekszárdi múzeum egyik legnépszerűbb és leglátogatottabb kiállítási tárgya a mammut, amely a régió történelmi örökségét hirdeti.
A mamutlelet története tele van kihívásokkal és izgalmakkal, de minden szenvedés megérte, hiszen ma már a Wosinsky Mór Múzeum értékes kincsét képezi, gazdagítva ezzel a gyűjteményét.
Mamutok Tolnában? Ezt korábban el sem tudtuk volna képzelni!
- A mamutlelet sorsa nem volt igazán problémamentes - mondja Dr. Vizi Márta, a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeum múzeológusa.
Csalogovits József 1934 októberének elején kezdett el leletmentést végezni a helyszínen, amelyet a következő esőzések miatt 1935. május 20-29. között folytatott. Amikor a mamut csontjai napvilágot láttak, a helyi ásatók annyira lelkesedtek értük, hogy még a saját múzeumuk megalapításának ötlete is felvetődött.
A helyszínen feszültséggel teli tárgyalások folytak a Nemzeti Múzeum, a szekszárdi múzeum és a helyi ásatók között. A régóta várt lelet sorsa végül Csalogovits döntésén múlott, aki a szekszárdi múzeumba szállította azt. Ez a lépés azonban nem volt népszerű a helyiek körében, akik úgy érezték, hogy a felfedezést inkább a Nemzeti Múzeumnak kellett volna ajánlaniuk – már ha a lelet nem maradhatott Dunaföldváron.
A mamut mellett felfedezett vakarókövet végül a Nemzeti Múzeumnak adták át, ahol a Természettudományi Gyűjtemény vezetője, Ernyei József és munkatársai is kifejezték csalódottságukat amiatt, hogy ez a jelentős régészeti tárgy nem az ő gondozásukba került. A Főfelügyelőség, bár együttérzését fejezte ki a múzeum dolgozóival, mégis jóváhagyta, hogy a lelet a Wosinsky Mór Múzeum gyűjteményét gazdagítsa.
A mamut csontvázát 1964-ben egy időszaki kiállításban mutatták be, később pedig az állandó tárlatokban is kiemelt szerepet kapott. Az 1964-es kiállításon fekvő helyzetben volt látható, az 1980-as években viszont már egy álló vitrinben, egy szép rajzos rekonstrukcióval együtt.
A Wosinsky Mór Múzeum jelenleg felújítás alatt áll, és a mamut csontváz egy raktárban pihen, arra várva, hogy újra bemutatkozhasson a látogatóknak. A tervek szerint az új, állandó kiállításban ez a különleges lelet újra középpontba kerül, és a múzeum szívében foglal majd helyet.
- Véleményem szerint - osztja meg gondolatait Dr. Vizi Márta - Csalogovits helyes döntést hozott, hiszen ez a felfedezett ősmaradvány a Tolna vármegyei múzeum gyűjteményében találja meg méltó helyét. Korábban, amikor a vármegyében még nem létezett múzeum, az ilyen leletek a Magyar Nemzeti Múzeumhoz kerültek. Elég, ha csak a szekszárdi szarkofágra, a bátai vadkan szoborra vagy a kurdi cisztákra gondolunk. Így a vármegye kincsei egy központi gyűjteménybe összpontosultak, ami nemcsak a helyi értékek védelmét, hanem a kulturális örökség megőrzését is szolgálja.