Létrejött az új szerb kormány.
Megszólalt az amerikai külügy: ezért vették le Rogán Antalt a szankciós listáról
Az új kormányt a 250 fős törvényhozás 153 képviselője támogatta, ami jelentős politikai konszenzust tükröz. A 31 miniszter közül 22 már az előző kabinet, amelyet Milos Vucevic irányított, tagja volt, így tapasztalatukkal hozzájárulhatnak az új kormány működéséhez. Az újonnan kinevezett kormánytagok többsége a saját szakterületén elismert szakember, akik, akárcsak a miniszterelnök, nem rendelkeznek előélettel a pártpolitikában, ami friss szemléletet hozhat a kormányzásba.
Programbeszédében Djuro Macut kedden kiemelte, hogy Szerbia elfáradt a megosztottság és a blokádok okozta feszültségekben. Sürgette a párbeszéd fontosságát, hangsúlyozva, hogy az intézmények hatékony működése elengedhetetlen a fejlődéshez.
Az öt hónapja tartó diáktüntetésre reagálva közölte: senkinek nem lehet több joga a másiknál, és senki sem korlátozhatja mások jogait, az intézményeknek működniük kell, nem szabad őket ebben akadályozni. Djuro Macut kitért arra, hogy az egyetemistáknak vissza kell térniük a tantermekbe, és párbeszédre van szükség a hallgatók, a tanárok, az egyetemek és a kormány között.
Természetesen! Íme egy egyedi változat a "friss híreink" kifejezésre: **Legújabb tájékoztatásaink**
Az egyetemisták november óta kifejezik elégedetlenségüket, ami a november elsején bekövetkezett tragikus események után indult el. Ekkor az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője leszakadt, ami 16 ember életét követelte. A hallgatók követelései között szerepel, hogy feltárják a baleset okait és felelőseit, valamint hogy nyilvánosságra hozzák a vasútállomás felújításához kapcsolódó dokumentációkat. Emellett a diákok a tüntetések során támadások áldozatává váltak, így az elkövetők felelősségre vonását is követelik. Fontos számukra a már őrizetbe vett diákok és tanárok szabadon engedése, valamint a felsőoktatásra szánt költségvetés 20%-os emelése. A kormány viszont azt állítja, hogy a követelések egy része már teljesült.
Újvidék polgármestere, Milan Djuric, valamint az eddigi miniszterelnök, Milos Vucevic, vállalták a felelősséget az eseményekért, és január végén bejelentették lemondásukat.
Aleksandar Vucic köztársasági elnök tíz nappal ezelőtt bízta meg Djuro Macutot a kormány megalakításával. Az államfő hangsúlyozta, hogy az újvidéki tragédia következtében kialakult feszültségek súlyos gazdasági hatásokat gyakoroltak Szerbiára, és erőszakos eseményekhez vezettek az utcákon.
Ezek kezelése érdekében olyan kormánynak kell megalakulnia, amely hozzájárul a társadalmi feszültségek csökkenéséhez. Véleménye szerint az új kormánynak szem előtt kell tartania az igazságot és az igazságosságot, és előtérbe kell helyeznie a gazdaság helyrehozatalát, illetve a káros következmények felszámolását. Hozzátette: az új kormány feladata lesz emellett a béke és Szerbia területi egységének a megőrzése a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett.