Az áruházépítési terv megosztja a gazdagréti közösséget, sokan úgy érzik, hogy figyelmen kívül hagyják őket.
A plébánia és a Lidl építkezése úgy zajlana, mintha a tulajdonos, a Fővárosi Önkormányzat, nem is tudna róla, hiszen a XI. kerületi önkormányzatot egy kormányrendelet révén kizárták az engedélyezési folyamatból.
A gazdagréti lakótelep szomszédságában elhelyezkedő, jelentős terület 1992 óta a helyi katolikus közösség ingyenes használatában áll, amelyet a Fővárosi Önkormányzattól kaptak. Most azonban a plébános egy új javaslattal állt elő: a templom fenntartásának biztosítása érdekében a fás-bokros terület egy részét a Lidl láncnak szeretné átadni. Ez az elképzelés heves vitákat váltott ki a helyi lakosok körében, így a kerületi önkormányzat véleménynyilvánító szavazást tervezett. Azonban a plébános, aki jó kapcsolatokat ápol a KDNP-vel, sikeresen lobbizott a kormánynál, hogy egy rendelet révén kizárják az önkormányzatot az engedélyezési folyamatból - erről számolt be a Telex.
A lap tudósítása szerint a Demszky-korszak városvezetése az ingyenes használatról szóló megállapodásban rögzítette, hogy a területen kizárólag olyan közösségi létesítmények építhetők, amelyek minden magyar állampolgár számára hozzáférhetők. A múltban ambiciózus tervek születtek, felmerült sípálya, műfüves focipálya, szauna, étterem és zarándokház létrehozása is, azonban eddig csupán egy salakos teniszpálya épült meg, elsősorban forráshiány miatt. 2016-ban, noha az építkezések továbbra is stagnáltak, a szerződés módosult: a terület hasznosításából származó bevételek 66%-a a plébániát, míg 24%-a a Fővárosi Önkormányzatot illeti meg.
Jelenleg kormányzati szempontból kiemelt beruházássá vált az áruház építése, mindeközben a tulajdonos számára senki nem közölte ezt az információt. A Fővárosi Önkormányzat a Telex híradójának elmondta, hogy addig nem adnak engedélyt az építkezéshez, amíg a plébánia nem nyújtja be a szükséges tervet és kérelmet.
A fővárossal létrejött megállapodásból 2021-ben több részletet töröltek, és a jelenleg érvényben lévő szerződés értelmében a plébános kötelezettséget vállalt arra, hogy 2025 végére elkészíti a megvalósítási tervet. Ezenfelül 2028. július 1-jén sor kerül a sportpályák, közösségi terek, valamint a külső félnek átadott kereskedelmi egység átadására.
Idén januárban vált nyilvánvalóvá, hogy a Lidl komolyan érdeklődik a terület fejlesztése iránt, és szeretné megvalósítani egy új áruház felépítését, amelyhez parkolóhelyek is tartoznának. Bár a plébános és az áruházlánc már rendelkezik elkészült látványtervekkel, hivatalos megállapodás még nem született.
A beruházás elindításához elengedhetetlen lett volna a Fővárosi Önkormányzat mellett a XI. kerületi önkormányzat bevonása is, mivel a helyi építési szabályzat értelmében a szóban forgó területen kiskereskedelmi bolt létesítése nem megengedett.
Az önkormányzat átminősíthetné a területet, de "Mi azt mondtuk, hogy ezt ne az önkormányzat döntse el, hanem az ott élők, akiket a leginkább érintene a beruházás a mindennapokban" - mondta a Telexnek Keller Zsolt helyi önkormányzati képviselő. A véleménynyilvánító szavazást azért nem szervezték meg eddig, mert nem ismerik a részleteket, nem kapták meg a látványterveket.
Miután a kerületi önkormányzat a lakók megkérdezése nélkül nem akarta átminősíteni a területet, hónapokra megakadtak a tárgyalások. Aztán június 19-én a fővárosi és kerületi önkormányzat bevonása és tudta nélkül megjelent a kormányrendelet, amely közcélú kiemelt beruházássá nyilvánította a telket, amivel lényegében kiiktatták a kerületi önkormányzatot az engedélyezési folyamatból.