Mianmarban a katonai puccs után drámai mértékben romlik a helyzet, ami aggasztó kilátásokat vetít előre. A politikai feszültségek és a társadalmi elégedetlenség folyamatosan növekszik, miközben a lakosság egyre inkább szenved a kialakult állapotoktól. A n

Az Európai Unió és az Egyesült Államok mellett nyolc további ország is kifejezte mély aggodalmát a katonai irányítás alatt álló Mianmarban tapasztalható emberi jogi visszaélések és a humanitárius krízis kapcsán.
Az Európai Unió, az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Norvégia, Dél-Korea, Svédország, Kelet-Timor, valamint az Egyesült Királyság közösen fogalmazta meg álláspontját a mianmari humanitárius válsággal kapcsolatban.
A nyilatkozatban kifejezték, hogy a Mianmarban tapasztalható egyre súlyosbodó emberi jogi helyzet és a humanitárius válság mély aggodalommal tölti el őket. Hangsúlyozták, hogy a katonai puccsal hatalomra került kormány erőszakos elnyomása a mianmari lakosság ellen teljes mértékben elfogadhatatlan.
A jelentés hangsúlyozza, hogy a mianmari hadsereg egyre inkább feszültséget szít az országban. Különösen aggasztó, hogy Rohingya államában az összecsapások intenzitása növekszik, és a helyi közösségek, köztük a rohingyai muszlimok, rendkívüli szenvedéseken kénytelenek átesni.
A nyilatkozatban arra kérik a kormányt, hogy szabadon engedje az összes önkényesen fogva tartott foglyot. Emellett hangsúlyozzák, hogy a rohingyai muszlimokkal szembeni diszkrimináció és embertelen bánásmód kezelése alapvető fontosságú a mianmari válság politikai megoldása szempontjából.
A nyilatkozatban arra kérték az ország vezetőit, hogy keressenek békés megoldásokat a mianmari helyzetre, és törekedjenek a befogadó demokráciába való visszatérésre. Ennek érdekében "őszinte, építő jellegű és inkluzív párbeszédet" javasoltak.