Minimálbér 2026: a kedvezőtlen adatok következtében akár a tervezett emeléseket is csökkenthetik.

Bár a minimálbér és a garantált bérminimum ügyében a munkavállalói és munkaadói oldal továbbra sem ül le a tárgyalóasztalhoz, az első negyedéves GDP-adatok meglehetősen aggasztó eredményeket hoztak. Ezzel kapcsolatban mindkét fél egyetértett, amikor a Pénzcentrum érdeklődött a véleményükről. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke kifejtette, hogy az őszi tárgyalások során a helyzet korrekciójára is sor kerülhet - értesült a pénzcentrum.hu.
A vártnál jóval gyengébb első negyedéves növekedési adatok egy sor aggodalmat is kiváltottak. Ezek közül talán az egyik legfontosabb az, hogy a minimálbér, illetve a garantált bérminimum számai jelentősen függenek az előző év gazdasági teljesítményétől. Ilyen adatok az infláció előző évi mértéke, valamint az is, hogy a GDP mekkora mértékben nő vagy éppen csökken egy adott évben. Utóbbi esetében pedig most komoly gond látszik: a legutóbb közölt, első negyedévre vonatkozó GDP-adatok igen negatív meglepetést okoztak: a KSH-adatok szerint 0,4%-kal alulmúlta az előző év azonos időszakit.
A munkáltatók és a munkaadók, továbbá a kormány tavaly év végén egy jelentős megállapodást kötöttek, amely hosszú távra tervez a minimálbér emelkedésével kapcsolatban. E megállapodás értelmében
Fontos kérdés azonban a romló GDP-adatok fényében, hogy ezeket a megállapított számokat újra kell-e tárgyalni, illetve ha igen, akkor szükség lehet-e arra, hogy a szokott október-novembernél hamarabb asztalhoz üljenek a felek?
Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke a Pénzcentrumnak nyilatkozva kifejtette, hogy jelenleg elképzelhetetlennek tartja, hogy a szokásosnál korábban üljenek tárgyalóasztalhoz. Ez még akkor is igaz, ha a gazdasági mutatók jelentősen elmaradnak a várakozásoktól. A GDP-adatok kedvezőtlen alakulása miatt úgy véli, hogy a jövőbeli előrejelzéseket lejjebb kell majd korrigálni. Ennek következtében felmerülhet, hogy a minimálbér csökkentése is indokolt lenne. Hozzátette, hogy az idei minimálbér már biztosan nem változik, de a hároméves bérmegállapodás keretein belül a rögzített számok esetlegesen korrekcióra szorulhatnak.
A korrekciós mechanizmus, ami beépült a 3 éves megállapodásba, az is arra vonatkozik, hogy ha az idei számok másképp alakulnak, mint ami a várakozás volt, akkor azzal majd a jövő évit kell korrigálni. A tényadatok ismeretében a jövő évi minimálbéremelési számot kell majd korrigálnunk - ha a számok ezt indokolják, de ehhez még a harmadik negyedéves adatokat is látnunk kell - tette hozzá Rolek Ferenc.
Az újratárgyalás feltételeihez előzetesen ismernünk kell az háromnegyed évi összesített adatokat - a GDP és az infláció vonatkozásában egyaránt, vagyis egy hosszabb időtávot kell figyelembe vennünk.
Ezért legkorábban október és november tájékán várható, hogy lehetőség nyílik arra, hogy újra leüljünk, és eszmét cseréljünk, valamint tárgyalásokat folytassunk.
- mondta Mészáros Melinda, a LIGA Szakszervezetek elnöke.
Valamennyi korrekcióra valóban szükség lehet majd, ha a harmadik negyedéves adatok sem a vártnak megfelelően alakulnak, és ennek a dolgozókra nézve is igen komoly kockázata van.
Ha a makrogazdasági mutatókban eltérések merülnek fel, elengedhetetlen, hogy leüljünk egyeztetni a minimálbér kérdéséről, mivel ez egy kötelező eljárás. Amennyiben nem sikerül közös nevezőre jutnunk, úgy az eltérés mértékének megfelelően automatikusan korrekciót kell végrehajtanunk.